ما به شما اعتماد داریم : شما نیز کافیست یک بار از محصولات ما استفاده نمایید مطمئنیم تفاوت را احساس می کنید. از این قسمت در دوره کسب و کار شرکت کنید.

شبکه های اجتماعی

aparat

سئوسازی فایلهای ویدئویی و تصاویری

  • 7 تير 1396
  • 6250
  • 0

 

بهمن آهنگری

بهینه سازی فایل­های ویدئویی و تصاویر

چکیده

در این مقاله ابتدا قراره با موضوع کلی بینه سازی صفحات وب(SEO) آشنا بشیم و سپس به سمت بهینه سازی فایل­های ویدئویی و عکس ها در صفحات وب بریم تا بیشتر با این شاخه از علم کامپیوتر آشنا بشیم که در بازار جهانی الکترونیکی، طرفداران بسیاری دارد و همچنین بازدهی اقتصادی بسیاری برای مشتری­های خود داشته و دارد.

همچنین در این مقاله سعی شده به نکات مهم برای پیشرفت در بازار کسب و کار اینترنتی از روش بهینه سازی فایل‌های ویدئویی و عکس­ها در صفحات وب اشاره شده و مخاطبین می­توانند نهایت استفاده را از این روش­ها بکنند. و همچنین در پایان به چند افزونه­ برای بهینه سازی فایل­های تصویری در محیط وردپرس اشاره شده است. با توجه به اطلاعات گنجانده شده در این مقاله سعی شده است به بیشتر سوالات مخاطبین درمورد سئو فایل­های تصویری داده شود مانند طریقه­ی انجام بهینه سازی و فواید آن بهمراه توضیحات.

مقدمه

وقتی صحبت از سئو می­شود صاحبان سایت­ها فقط یک سوال به ذهنشان می­رسد، که کارایی سئو در رونق کسب و کار چیست؟

به هر حال بیشتر صاحبین کسب و کار معمولا کمی اطلاعات درباره­ی اینکه سئو چیست در دست دارند ولی وقتی بیشتر متمرکز می­شوند متوجه می­شوند آنطور که باید سئو را درک نمی­کنند همچنین آنها مطالب کمی راجع به مزایای آن شنیده اند و هنوز خیلی مانده که از نتیجه این تکنیک دیجیتالی جدید مارکتینگ استفاده کنند و این جای تامل دارد چون حقیقت این است که سئو یک مارکتینگ قوی، وسیله برندینگ(اعتبار سازی) و برگشت سرمایه با سئو می­تواند افزایش پیدا کند مخصوصا وقتی درست انجام بگیرد. حال اگر صادق باشیم و راجع به تخصص و صنعت خود فکر کنید متوجه می­شوید که هر کسی نمی تواند کاری را که شما انجام می­دهید را انجام دهد. هر تخصصی سری مهارت های خاص خودش را دارد اینجا جاییکه به این مقاله نیاز دارید. من در این مقاله می­خواهم شما را با کارایی سئو و استفاده­ی آن در بکار بردن فایل­های ویدئویی و تصاویر بهینه سازی شده، بیشتر آشنا کنم تا برای کسب و کار شما بازدهی اقتصادی داشته باشد و همچنین شما با مطالعه­ی این مقاله ممکن است با طراحی سایت هم آشنا شوید و بتوانید کدهای خاص را شناسایی کنید تا در این مسیر خودکفا شوید.

پیشنهاد ما : مقاله ایده در کسب و کار اینترنتی را مطالعه کنید.

تعریف سئو(SEO)

سئو برگرفته از عبارت Search Engine Optimization است که کلمات معادلی چون SEO یا بهینه سازی موتور جستجو دارد که همگی آنها به یک معنی می­باشند و می­توان آن را بصورت زیر تعریف نمود:

سئو (بهینه‌سازی موتور جستجو) به معنای فریب و یا دستکاری موتور‌های جستجو با روش‌های غیر اخلاقی نیست. آن‌ها برای کمک کردن به بهبود رویت و ارتباط وب سایت‌ها در نتایج جستجوی طبیعی با هدف رسیدن به رتبه‌بندی بالا، ایجاد شده‌اند.

سئو را می‌توان مجموعه‌ای از روش‌ها برای تغییر استراتژیک وب سایت‌ها دانست. این فرآیند به بیان مهمترین عوامل مرتبط صفحه و افزایش اهمیت آن در صفحه نتایج جستجو، می‌پردازد.

سئو فرآیند ساده‌ای نیست که به راحتی پیاده‌سازی شود زیرا نیازمند دانش زیاد، علم پیش زمینه‌ای و صبر است. موتور‌های جستجو با تغییر مداوم الگوریتم‌های رتبه‌بندی خود غیر قابل پیش‌بینی هستند؛ بنابراین وظیفه مهندسین سئو بروز نگه داشتن اطلاعات خود در این زمینه است.

سئو سایت یا بهینه سازی سایت یکی از فعالیت هایی است که توسط سئوکار انجام می­شود.

الگوریتم رتبه‌بندی گوگل دارای بیش از 200 معیار جهت رتبه‌بندی یک سایت است. از این رو مهندسین سئو می‌بایست مهم‌ترین این معیار‌ها را جهت پیاده‌سازی موفق سئو بدانند.

پیشنهاد ما : مقاله ایده در کسب و کار اینترنتی را مطالعه کنید.

اهداف سئو

هدف سئو کمک به وب سایت‌ برای بدست آوردن رتبه بالا در نتایج جستجوی طبیعی و افزایش ارتباط بین صفحات و کلمات کلیدی وارد شده توسط کاربران است. نمایش دادن بیشترین صفحات مرتبط با عبارت مورد جستجوی وارد شده دارای مزایای زیادی هم برای کاربر و هم برای موتور جستجو است که در آن کاربر بیشترین نتایج مرتبط جستجو شده را پیدا می‌کند و موتور جستجو قابل اعتماد می‌شود چرا که الگوریتم آن بیشترین صفحات مرتبط را نشان می‌دهد.

بعد از اینکه سئوبرای بهبود رتبه‌بندی سایت‌ها در نتایج جستجوی طبیعی کار خود را شروع کرد، این فرآیند نیازمند دانش و زمان برای پیاده‌سازی روش‌های خود شد. زمان، بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری اولیه برای بهینه شدن سایت و یا یک صفحه است.

بسته به اینکه چگونه کلمات کلیدی رقابتی در بهینه سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند، سئو هفته‌ها یا ماه‌ها طول می‌کشد تا به نتیجه برسد. اگر چه ممکن است نتایج بهینه‌سازی جستجو به سرعت دیده نشود ولی در دراز مدت مزایای سئو باعث افزایش رتبه‌بندی سایت و افزایش بازدیدکنندگان است. برای وب سایت‌ها خیلی مهم است که در صفحه اول نتایج جستجو گوگل به خصوص جزو سه تا نتیجه طبیعی اول که 58.4 درصد کلیک‌ها را شامل می‌شود، قرار گیرند.

این جای تعجب نیست که وب سایت‌ها با محصولات و خدماتی که بفروش می‌رسانند بر سر رسیدن به رتبه یک نتایج جستجو رقابت کنند. به عنوان مثال کلمه کلیدی رقابتی "بیمه خودکار" 1.5 میلیون جستجوی گوگل را در ماه به خود اختصاص می‌دهد، این بدین معنی است که 3 جایگاه اول 58.4 درصد بازدیدکنندگان و خود جایگاه اول 36.4 درصد بازدیدکنندگان را به خود اختصاص می‌دهد. این مسئله برای خیلی از سایت‌ها سودمند است که در بالای نتایج جستجو قرار گیرند به خصوص آنهایی که با افزایش ترافیک سایت به تعداد مشتریانشان اضافه می‌شود.
یک مطالعه دیگر نشان می‌دهد جستجو کنندگان خیلی دوست دارند روی پیوندهای طبیعی نتایج جستجو کلیک کنند؛ این مطالعه مشخص می‌کند 72.3 درصد کاربران گوگل روی پیوندهای طبیعی نتایج جستجو کلیک می‌کنند و تنها 27.3 درصد کاربران روی پیوندهای لیستهای پرداخت شده کلیک می‌کنند. این یکی دیگر از دلایلی است که شرکت‌ها تاثیر سئو را دانسته و حاضر هستند برای آن زمان و هزینه صرف کنند.

پیشنهاد ما : مقاله ایده در کسب و کار اینترنتی را مطالعه کنید.

بطور کلی اهداف سئو را می­توان بصورت زیر خلاصه نمود:

§         در بازدید وب سایت تاثیر بسزایی دارد.

§         باعث ایجاد برند می­شود.

§         باعث افزایش ترافیک سایت خواهد شد.

§         باعث شده وب سایت در صفحه نتایج موتور جستجو از رتبه بهتری برخوردار شد.

§         باعث افزایش فروش محصولات خواهد شد.

§         بهترین ابزار برای تبلیغات است.

 

 

کلمات کلیدی

حتما عبارت "کلمات کلیدی" به گوشتان خورده حتی ممکن است در سایت های معتبر به چشمتان خورده باشد این عبارت جامعه­ی هدف شما را مشخص می­کند یعنی شما باید مخاطبین خود را در اینترنت به خوبی بشناسید و بدانید که چه کلمات یا عباراتی ممکن است در زمینه­ی کاری سایت شما جستجو کنند، پس شما با انتخاب کلمات کلیدی صحیح کمک بسیاری به پیشرفت رتبه­ی سایت خود در موتورهای جستجو می­کنید، زیرا یکی از معیارهای رتبه بندی موتورهای جستجو براساس این عبارات می­باشد پس یادمان باشد که کلمات کلیدی یکی از مهمترین اجزای ساختمان سایت و مخصوصا سئوی سایت می­باشد برای پیشرفت رتبه­ی سایت.

 

بنر جذب ترافیک

 

بهینه سازی تصاویر

هر مطلبی که در سایت شما قرار است منتشر شود، به غیر از متن (که بیسار با اهمیت است) دارای تصویر هم هست. اگر هم شما از دسته صاحبان سایت­هایی هستید که تصویر نمی­زارید حتما این کار را بکنید، چون عکس از مسائلی است که هم مخاطب را به خواندن مطلب دعوت می­کند و هم اینکه فهم مطلب را ساده تر می­کند. حالا وقتی تصویری در سایتتان می­زارید باید آن را برای موتورهای جستجو و بخصوص گوگل بهینه سازی کنید! شاید بتوان دومین قسمت پر طرفدار گوگل را قسمت سرچ تصاویر آن دانست. پس سئو تصاویر، شاید یکی از مهمترین قسمتهای سئو باشد. اگر بخواهیم یک تصویر را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنیم، باید به موارد  زیر توجه نمود:

  1. وقتی تصاویر در گوگل جستجو می­شوند اسم آنها ارزش بالایی دارد و مورد توجه قرار می­گیرند؛ یعنی اولین کاری که باید در بهینه سازی تصاویر انجام داد انتخاب نام مناسب است. سعی کنید نام تصویر کاملا مرتبط، مختصر و مفید باشد، مثلا اسم imagee چیز قابل قبولی نیست!

من میخواهم همین الان کسب و کار اینترنتی خودم رو شروع کنم.

در تصویر فوق وقتی ماوس را روی تصویر می­برید کلمه SEO نمایان می­شود که همان نام تصویر است و همچنین اگر زمانی عکس نمایش داده نشود، کلمه “سئو” رویت می­گردد که همان تگ alt خواهد بود.

  1. دومین مورد هم استفاده از تگ Alt برای تصاویر است. کار این تگ به این صورت است که زمانیکه به هر دلیل تصویر­ در سایت شما نمایش داده نشود، این متن به جای آن نمایش داده خواهد شد. خود این تگ کمک بسیاری به سایت شما می­کند که اگر در آپلود سنتر و یا سایتتان مشکلی پیش آمد و عکس نشان داده نشد، در عوض متن مربوطه توسط گوگل مورد جستجو قرار بگیرد. این رو هم باید مدنظر داشت که این تگ alt مهمتر از نام تصویر هست و می­توان گفت بصورت اساسی تصویر را برای گوگل بهینه سازی می­کند. در ضمن زمانیکه تصویر شما لینک دار باشد، یعنی کاربر را به آدرسی لینک کند، این تگ alt ارزشش چند برابر می­شود و مانند یک لینک متنی عمل می­کند و در جستجو در موتورهای جستجو به تصویر شما امتیاز می­دهد. در اینجا تاکید می­شود که کلمات نامربوط و توضیحات بیهوده را به هیچ عنوان به کار نبرید، به هیچ وجه!

  1. مورد سوم این مورد هم که این روزها فوق العاده برای موتورهای جستجو حائز اهمیت لست، حجم تصاویر است که به صورت کاملا مستقیم بر روی سرعت بارگذاری سایت شما تاثیر می­گذارد. یعنی شما باید سعی کنید تصویر را با کمترین حجم ممکن در قسمت های مختلف سایت استفاده کنید. برای این کار هم می­توان از نرم فازار فتوشاپ و یا نرم افزارها و افزونه های مخصوص در این زمینه در پلتفرم های مختلف استفاده نمود.

  1. قرار دادن عکس در ابعاد مورد استفاده سایت و قالب هم اهمیت بسیار زیادی دارد. یعنی اینکه اگر بصورت مثال در قالب شما اندازه نمایش تصاویر به اندازه 400 در 300 وجود دارد، می­بایست یک تصویر با همین ابعاد در نوشته قرار داده شود.

پیشنهاد ما : مقاله ایده در کسب و کار اینترنتی را مطالعه کنید.

بهینه سازی ویدئوها

ساخت فیلم کوتاه در وب سایت یکی از راههای بسیار خوب جهت جذب مخاطبان جدید و یا متعجب ساختن مخاطبان فعلی می­باشد. بهینه سازی ویدئوهای سایت می­تواند وب سایت شما را زنده تر نگهدارد. برای بسیاری از مردم درک یک متن گفته شده در یک زبان خارجی از یک متن نوشته شده مشکل­تر است و برای افراد دارای معلولیت شنوایی صحبت­ها برای درک مشکل­ می­باشند. به همین جهت شما باید مطمن شوید که برای  بهینه سازی ویدیو دارای توضیحات عنوان و توضیحات کامل باشد یادتان نرود متن های اطراف لینک ها به هویت دهی آن ها کمک می­کند و گوگل به آن ها اهمیت می­دهد.

پیشنهاد ما : مقاله ایده در کسب و کار اینترنتی را مطالعه کنید.

استراتژی بهینه سازی ویدئو

همانطور که در تعاریف بالا به این موضوع اشاره کردیم ویدئو و بهینه سازی ویدئوها در وب سایت ها می­تواند یک راه بسیار مفید برای پیشرفت جایگاه تجاری و افزایش بازدید کنندگان سایت ما را بهمراه داشته باشد. البته به این موضوع هم می­توان اشاره کرد که عده­ای از صاحبان وب سایت ها(وبمسترها) دیدگاه های متفاوتی درمورد این موضوع دارند. ولی بهتر است بدانید که در سال 2013 تنها بازدید ویدئوها در سطح فضای اینترنت 1 میلیارد و 955 میلیون بازدید کننده را به خود اختصاص داده است پس می­توان حساب ویژه روی این بخش از وب سایت خود باز کرد. علم بهینه سازی صفحات وب بخصوص فایل­های ویدئویی روز به روز در حال پیشرفت است، پس از این دید می­توان به این موضوع نگاه کرد که این علم طرفداران بسیاری داشته و دارد، یکی از گروه هایی که به بهینه سازی صفحات وب بسیار اهمیت ویژه­ای قائل هستند بازاریاب ها هستند که با استفاده از این روش نام تجاری و بازدید و در نتیجه فروش خود را افزایش می­دهند. Youtube یکی از محبوب ترین شبکه های اشتراک گذاری ویدئو در سطح دنیا است که کاربران از هر نقطه از دنیا می­توانند ویدئوهای خود را در این وب سایت اشتراک گذاری کنند، آمار نشان می­دهد که چیزی حدود سه تا چهار میلیارد جستجو از این شبکه در هر ماه اتفاق می­افتد که اتفاقه حیرت انگیزی است. پس نتیجه می­گیریم که ویدئوی مناسب می­تواند به ما کمک کند که در بازار رقابت آنلاین جایگاه خود را پیدا کنیم.

در هنگام ساخت ویدئو برای بازاریابی بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

·        کوتاه و مفید بودن

·        استفاده از کلمات کلیدی در ویدئو

·        قرار دادن لینک وب سایت در ویدئو

گوگل توانایی خواندن اطلاعات درون ویدئوها را ندارد پس شما می­توانید با افزودن توضیحات حجم ترافیک وب سایت خودتان را بالا ببرید.

به اشتراک گذاشتن تصاویر و ویدئو

یکی از روش­های جذب مخاطب برای سایت خود استفاده کردن از سایت هایی است که قابلیت Share یا اشتراک گذاری مطالب دارند یعنی شما می­توانید با دریافت لینکی از آن سایت تصاویر یا ویدئو و حتی اسلایدهایی را که مربوط به زمینه­ی کاری سایتتان می­شود را در سایت خود به اشتراک بگذارید که این کار باعث جذب ترافیک برای سایت شما می­شود البته برای سایتی که شما فایل ویدئویی یا تصویری از آن سایت به اشتراک گذاشته­اید نیز از طریق سایت شما جذب ترافیک می­کنند پس شما باید از سایت­های منبع استفاده کنید تا تبلیغ کس دیگری را نکرده باشید. در ادامه می­خوام سایت های معتبر با قابلیت Share را براتون معرفی کنم:

سایت هایی مثل: www.Youtube.com و www.Aparat.com برای اشتراک گذاری فایل­های ویدئویی

سایت: www.Pinterest.com  برای اشتراک گذاری تصاویر

سایت: www.Visual.ly برای اشتراک گذاری Infography (اطلاعات نموداری)

سایت: www.slideshare.net برای اشتراک گذاری اسلایدها

نکات مهم در بهینه سازی تصاویر

نام فایل­های تصویری که قرار است در سایتتان قرار بگیرند را به صورت انگلیسی ترجمه کرده و نام گذاری کنید، مرتبط با موضوع تصویر قرار دهید و کاراکترهای فاصله و غیر مجاز مانند(-*/+.و...) در آن به کار نبرید. چون تصاویر بخشی از آدرس سایت شما می­شوند.

برای خاصیت Alt و Title هم از تکرار کلمات کلیدی بیهوده پرهیز کنید. زیرا بحث Keyword stuffing فقط مربوط به بدنه­ی مطالب متنی سایت شما نمی­شود.

همچنین باید متذکر شویم که برای تصاویر نمادین و کلا تصاویری که معنی خاصی ندارند و صرفا خاصیت Icon و ابزاری دارند و Alt و Title برای آنها معنی ندارد(اصلا از Alt و Title استفاده نکنید). نمونه اینگونه تصاویر را می­توان مثلا به کلید جستجو یا برگشت اشاره کرد. برای مثال سایت های دانلود معمولا یک کلید یا لینک درباره گزارش خرابی لینک دارند. هرگونه تصویری که مرتبط با گزارش خرابی لینک باشد، نباید برای آن از Alt و Title استفاده کنید. گوگل و موتورهای جستجو، نیازی به درک کلیدهای Icon سایت شما ندارند. و اصلا نباید خزنده ها را به این نوع ابزارها مشغول کنید. و این را هم همیشه به خاطر بسپارید که قرار نیست همه­ی تصاویر سایت شما خاصیت Alt داشته باشند. متاسفانه گاهی در تالارهای گفتگو درباره سئو مشاهده می­شود که عده­ای سایت هایی را مثال می­زنند و حرف از ضعف این نوع سایت ها در بخش سئوی تصاویر می­زنند و یا برعکس وقتی به همه­ی تصاویر سایت خودشان بیهوده خاصیت Alt نسبت داده اند، با افتخار می­گویند که تصاویر سایتشان 100% بهینه شده است. ولی نمی­دانند استفاده بیش از حد از خاصیت Alt و بهینه سازی تصاویری که متن جایگزین واقعا برای آنها بیهوده است، حتی می­تواند در سئوی سایتشان مضر باشد( این موضوع مربوط به Over optimization می­شود که این نیز مبحثی جدا در بحث سئو می­باشد).

مورد بعد درباره حجم تصاویر است که این مورد را بطور کامل در بخش بعدی توضیح داده ایم در این قسمت فقط می­خواهیم اشاره کوچکی به این مورد داشته باشیم، حجم تصاویر استفاده شده در سایت ها بسیار در جذب ترافیک تاثیرگذار است پس سعی کنید بیشتر به این مورد توجه کنید که رعایت نکردن قوانین این بخش باعث کاهش شدید ترافیک سایت شما می­شود، حتما لازم نیست که عکس هایی با کیفیت فوق­العاده در سایت های خودتان استفاده کنید بعنوان مثال سایت های بازاری مثل سایت خرید و فروش گوشی، شما اگر بخواهید از عکس های کیفیت بالا برای نشان دادن محصولات خود استفاده کنید ضرر قابل توجهی به کسب و کار خود زده اید زیرا این کار باعث کاهش سرعت لود شدن سایتتان می­شود و مشتری ها یکی پس از دیگری از سایت شما فراری می­شوند و همچنین اصلا لازم نیست که از عکس های با کیفیت بالا استفاده کنید فقط در حد قابل قبول کافی است تا مشتری ببیند چه چیزی دارد خرید می­کند یا مشاهده می­کند. برای تصاویری که می­خواهید در ساییتان قرار دهید برنامه های زیادی در اینترنت وجود دارد که حجم تصاویر را تا حد بسیار زیادی کاهش می­دهند و تا حد بسیار ناچیزی کیفیت عکس را کاهش می­دهند که خیلی مهم نیست. حجم بالای تصاویر فقط هنگام چاپ به صورت فیزیکی است که مفید است. روی صفحه­ی نمایش کامپیوتر و موبایل و تبلت، چه نیازی است تا تصاویر با کیفیت بالا قرار داده شود؟ کیفیت تصاویر روی صفحه نمایش، از یک واحد بیشتر شود، دیگر با چشم مشخص نیست و اگر هم مشخص باشد، برای کاربر فرق چندانی نخواهد کرد.

من میخواهم همین الان کسب و کار اینترنتی خودم رو شروع کنم.

اشتباهات رایج در سئو کردن تصاویر بهمراه راه حل

حتما تا اینجا با سئو و مخصوصا سئو کردن فایل­های ویدئویی و تصاویر آشنا شده اید و تقریبا فهمیده اید که منظور از سئو کردن چیست. حال با توجه به توضیحات موجود در این مقاله می­خواهیم با بعضی از اشتباهات رایج در سئو فایل­های تصویری آشنا شویم، سپس به طریقه­ی رفع این اشتباهات بپردازیم.

ü      اشتباه اول: آپلود کردن تصاویر با سایزهای بسیار بزرگ

سایز و حجم تصاویر موجود در وب سایت ها و وبلاگ ها تاثیر بسیار زیادی بر سرعت لود دارد که البته اغلب اوقات این موضوع توسط مدیران سایت ها یا نویسندگان سایت ها نادیده گرفته می­شود. برای یک لحظه خودتان را بجای کاربر یا کسی که دارد از سایت شما بازدید می­کند بگذارید؛ حال بیایید فکر کنیم تصاویری که شما در وب سایت خودتان استفاده کرده اید سایزی معادل 2 مگابایت داشته باشد، اگر خودتان باشید حاضر هستید مدت طولانی را برای باگذاری این تصاویر صبر کنید؟ احتمالا صفحه­ی مورد نظر را خواهید بست و از آن خارج خواهید شد. پس همیشه سعی کنید که حجم تصاویر ارسالی به وب سایت یا وبلاگتان چندان زیاد نباشد.

برای این حل این مشکل راه حل های زیادی وجود دارد، مثلا در محیط وردپرس با استفاده از تنظیمات پیش فرض شما می­توانید بعد از آپلود عکس، به کتابخانه بروید و سایز تصویر بارگذاری شده را به دلخواه تغییر دهید و اگر مایل به استفاده از افزونه هستید، Smush.it می­تواد گزینه­ی مناسبی باشد. همچنین برای رفع مشکل در محیط های دیگر ماننده ASP.NET یا PHP می­توانید از طراح سایت خود بخواهید که یک نوع فیلتر برای تنظیم سایز تصاویر در پنل مدیریت تعریف کند تا شما توانایی دسترسی به انجام این کار را داشته باشید.

ü      اشتباه دوم: استفاده­ از عکس هایی با اندازه نامناسب برای تصاویر بند انگشتی

استفاده از عکس­هایی با سایز کوچکتر از حد معمول برای تصاویر بند انگشتی یکی دیگر از اشتباهات رایج می­باشد. شاید در نگاه اول استفاده از این نوع تصاویر به ظاهر مشکل خاصی نداشته باشد اما مشکل اصلی اینجاست که تصاویری از این دست قابل به اشتراک گذاری نیستند و نخواهند بود و در شبکه های اجتماعی نیز بیگانه دیده می­شوند. مخصوصا اگر کار شما نیاز به بازاریابی داشته باشد باید بیش از پیش به این نوع موارد توجه داشته باشید.

راه حل این مشکل استفاده عکس هایی با سایزهای مناسب است که برای تصاویر بند انگشتی 1020 پیکسل عرض و 512 پیکسل طول در نظر گرفته می­شود. به اشتراک گذاری تصاویر با این سایز در شبکه های اجتماعی علاوه بر خوانا جلوه دادن مطلب، می­تواند در معرفی برند شما نیز موثر باشد.

ü      اشتباه سوم: استفاده نام های نامربوط یا طولانی برای عکس ها

با توجه به اینکه سئو کردن تصاویر در وب سایت ها کار بسیار پیش و پا افتاده ای است در عین حال می­تواند بیشترین بازدید را برای سایتتان از سمت موتورهای جستجو داشته باشد. پس بهتر است که در این مورد بیشتر تامل کنید پس برای رفع این اشتباه یا برای جلوگیری از این اشتباه از اسامی نامناسب یا نامربوط استفاده نکنید که این اشتباه در وب سایت های ایرانی بسیار دیده می­شود. به عنوان مثال به آدرس زیر توجه داشته باشید:

Google.com/jkdvdvdnvdnvdn.jpg

این یک نوع از اسامی است که برای تصاویر وب سایت استفاده می­شود. انتخاب همچین نام هایی نه تنها غیر توصیفی هستند(برای موتورهای جستجو)، بلکه از نظر سئو هیچ ارزشی ندارند. برای حل این مشکل کافی است که برای تصاویر خود از کلمات کلیدی استفاده کنید که در بالا توضیح دادیم. این نمونه ای از یک آدرس مناسب است:

Google.com/optimize-web-images.jpg

ü      اشتباه چهارم: نسبت ندادن خاصیت Alt و Title به تصاویر

بهتره که دوباره به این موضوع اشاره کنیم که تصویر بدون خاصیت های Alt و Title مانند علم بی عمل است. یعنی تصویری که در سایت شما وجود دارد، هیچ تاثیری برای وب سایت شما ندارد. اما واقعا Alt و Title چیست و چرا اینقدر مهم هستند؟ Alt یک جایگزین متنی برای تصویر است یعنی وقتی مشکلی در بارگذاری تصویر بوجود آید، متنی که درون Alt قرار داده شده ظاهر می­شود تا بازدید کننده متوجه وجود عکس در آن بخش از سایت شود همچنین اگر نام گذاری مناسب اتفاق افتاده باشد متوجه موضوع تصویر نیز می­شود.

ü      اشتباه پنجم: استفاده تصاویر با سایزبندی های نامناسب

ممکن است تاحالا برایتان اتفاق افتاده باشد که به سایتی مراجعه کرده باشید که در ابتدای آن تصاویر متحرک استفاده شده است(مانند آلبوم ویندوز عکس ها پس از دیگری عوض می­شوند) و اندازه­ی این تصاویر باهم برابر نیستند و باعث جابه جایی نوشته­ها در بدنه سایت می­شوند و یا حتی در بدنه­ی سایت ها ممکن است دیده باشید که تصاویر با اندازه­های مختلف استفاده شده اند و این نیز باعث ناهماهنگی در نوشته می­شود. پس سعی کنید تصاویر متناسب انتخاب کنید؛ مثلا در یک سایت بیشتر تصاویر کاور پست­ها عرض 800 پیکسل است، شما می­توانید برای رفع این مشکلات از برنامه­های ویرایش تصاویر استفاده کنید و همه­ی تصاویر را به یک اندازه سایزدهی کنید تا در سایت قرار دهید.

پیشنهاد ما : مقاله ایده در کسب و کار اینترنتی را مطالعه کنید.

بهترین افزونه­ های سئو تصاویر در وردپرس

در این بخش قرار است با چند افزونه جهت سئوی فایل های تصویری در وردپرس آشنا شویم این بخش بیشتر جنبه آموزشی برای علاقهمندان به یادگیری دارد و همچنین به علت سادگی محیط و قابل دسترس بودن وردپرس را انتخاب کرده ایم.

EWWW Image Optimizer

 

به محض نصب این افزونه، به صورت کاملا خودکار تمام تصاویری که در وبسایت خود آپلود کرده اید، بهینه می­شوند. این افزونه از تمام فایل های تصویری jpg،  png و gift پشتیبانی می­کند.

یکی از ویژگی هایEWWW Image Optimizer  عدم نیاز به ارتباط با سرویس جانبی برای بهینه سازی است. در واقع این افزونه تمام مراحل بهینه سازی عکس ها را درون سرویس خود انجام می­دهد که باعث می­شود مدت زمان لازم برای انجام فرآیند بهینه سازی کوتاه شود. مدت زمان لازم برای سئو زمانی دارای اهمیت می­شود که شما تعداد بسیار زیادی از تصاویر را در سایت خود آپلود کرده اید و نیازمند آن هستید تا تمام آن ها را بهینه کنید.

برای بهینه سازی توسط این افزونه نیازمند آن هستید که تعدادی فایل پیچیده باینری از قبل ساخته شده را در پوشه محلی وردپرس نصب کنید. این مسئله ممکن است باعث شود تا کاربرانی که با فرآیند این کار آشنا نیستند با مشکل مواجه شوند و نتوانند مراحل نصب را تمام کنند و از این افزونه استفاده کنند.

برای حل این مشکل افزونه EWWW Image Optimizer ویژگی بهینه سازی ابری را پیشنهاد داده است. البته استفاده از این ویژگی زمان طولانی تری نیاز دارد اما به شما این امکان را می­دهد که فرآیند نصب فایل باینری را کنار بگذارید. همچنین این افزونه از روش بهینه سازی lossless به صورت پیش فرض استفاده می­کند. اما شما می­توانید از روش lossy برای کاهش بیشتر حجم تصاویر استفاده کنید.

WP Smush

این افزونه در دو نسخه پولی و رایگان عرضه شده است. نکته ای که در افزونه WP Smush مورد توجه است این است که به محض آپلود تصویر  در سایت وردپرسی خود، این تصویر به صورت خودکار بهینه می­شود.

این افزونه دارای امکان بهینه سازی برای تصاویر به صورت دسته ای است. به این معنی که به جای بهینه سازی تک به تک تصاویر، شما می­توانید دسته ای از آن ها را به یکباره بهینه سازی کنید. این قابلیت برای زمانی که شما افزونه WP Smush  را نصب می­کنید و با حجمی از تصاویر بهینه نشده مواجه هستید بسیار عالی است. البته توجه داشته باشید که در نسخه رایگان با محدودیت پنجاه عددی برای این قابلیت مواجه هستید.

همچنین شما می­توانید که کتابخانه های ایجاد شده برای تصاویر را به صورت جداگانه بهینه سازی کنید. با کلیک بر روی کتابخانه مورد نظر و انتخاب گزینه smush در قسمت پنجره جزئیات می­توانید از این قابلیت استفاده کنید. از این گزینه می­توانید به جای استفاده از بهینه سازی عکس ها به صورت دسته ای و زمانی که فقط تعدادی محدودی تصاویر در اختیار دارید، استفاده کنید.

به صورت پیش فرض، این پلاگین از روش lossless برای بهینه سازی استفاده می­کند. اما در ورژن حرفه ای شامل گزینه super-smush است که می­توانید برای کاهش زمان بهینه سازی از متد lossy استفاده کنید. در این روش می­توان اندازه تصاویر را به نصف با حداقل افت کیفیت، کاهش داد.

Kraken Image Optimizer

این افزونه اجازه سئو عکس ها در فرمت های jpg، png  و gift را می­دهد. برای استفاده از این پلاگین باید یک حساب کاربری در وبسایت Kraken.io’s ایجاد کنید.

به صورت پیش فرض Kraken Image Optimizer از متد ‘intelligent lossy’ برای فشرده سازی استفاده می­کند که برای ارائه نسخه مناسبی از تصویر، بدون کاهش کیفیت تصویر ارائه شده است. همچنین شما می­توانید متد lossless  را هم در این افزونه فعال کنید.

افزونه Kraken Image Optimizer شامل یک گزینه بسیار مفید دیگر برای ساختن عکس با حداکثر رزولوشن است که شما را از تغییر اندازه دستی تصویر برای آپلود کردن آن در صفحات بی نیاز می­کند. این افزونه شامل فراداده­ای به نام EXIFF است که جزو گزینه های اختیاری است. این فراداده امکان حفظ ویژگی های مورد نظر شما برای تصاویر را می­دهد. همچنین شما می­توانید این فراداده را برای بهینه کردن تصاویر به صورت دسته ای نیز تعریف کنید.

پیشنهاد ما : مقاله ایده در کسب و کار اینترنتی را مطالعه کنید.

v   توضیحات تکمیلی

در این بخش از مقاله سعی شده است تا کل توضیحات آمده در مقاله شفاف سازی شود و بهترین روش برای اینکار سوالات متداول کاربران در سطح اینترنت است که ما چند نمونه از این سوالات متداول را که ذهن کاربران و همچنین سئوکاران را مشغول کرده است را در اینجا آورده­ایم:

1-    اگر عکس های سایت ما alt و title نداشته باشد دیگر نمی­توان آن را سئو کرد و در کلمات و عبارتهای مد نظر، به صدر نتایج گوگل بیاریم؟

بدون اینها هم شما می­توانید سایت خود را با جستجوی عبارت های مختلف به صدر نتایج گوگل برسانید.فقط ورودی از جستجوی تصاویر گوگل به شدت کاهش می­یابد و فقط یک جذابیت را برای خزنده ها، از دست داده اید و اندکی قدرت برای رسیدن به رتبه های بالا را از دست می­دهید. اما به هیچ وجه به معنای عدم موفقیت شما نخواهد بود.

2-    آیا alt و title باید یکسان باشند؟

هیچ بایدی ندارد. هر چیزی که به عکس مرتبط است قرار دهید. تکراری هم باشد مشکلی ندارد.

3-    آیا title را حتما باید بگذاریم؟

خیر، مهمتر alt است. اگر title نگذاشتید مشکلی ندارد.

4-    چه زمانی نباید از title استفاده کنیم؟

از آنجا که title بر خلاف alt به کاربر نشان داده می­شود، خیلی مواقع، متن داخل title برای تصویر به صورت متن، در نتایج گوگل در قسمت توضیح زیر وب سایت جایگزین  (meta description)نمایش داده می­شود. اگر سایت شما درباره نرخ دلار است و تصویر موجود در صفحه شما، بنر تبلیغاتی یک سایت تورو آژانس مسافرتی است نباید از title استفاده کنید. زیرا مطالب مرتبط با نرخ دلار با title ترکیب می­شود و کاربر در نتایج گوگل (در توضیحات) کنار مطالب مرتبط با نرخ دلار، نام آن آژانس مسافرتی را مشاهده می­کند که می­تواند منجر به دفع کاربر و کاهش نرخ CTR  شود. این مورد خیلی کم مشاهده شده است و چیزی نیست که بخواهید خیلی جدی بگیرید. اما به هر حال بهتر است برای بنرهای تبلیغاتی که بی ربط به محتوای شما هستند، از title برای تصویر استفاده نکنید.

5-    اگر تصاویر را کم حجم کنیم، به دلیل کیفیت پایین تصاویر، موجب دفع کاربر نمی­شود؟

من میخواهم همین الان کسب و کار اینترنتی خودم رو شروع کنم.

قرار نیست طوری کم کنید، که کیفیت پایین آن مشهود باشد.

نتیجه گیری

همینطور که در تمام قسمت های این مقاله به این موضوع اشاره کردیم، سئو فایده بسیار زیادی برای بازاریابی کسب و کار ما در اینترنت دارد به گونه ای که حتی می­توان گفت بیش از 60% بازاریابی های جهان و در آینده ای نه چندان دور 90% بازاریابی ها اینترنتی می­شود زیرا هرچه جلوتر می­رویم زندگی مردم جهان بیشتر با اینترنت گره می­خورد پس جای تامل دارد تا کمی بیشتر در مورد این موضوع فکر کنیم.

همچنین به این موضوع می­توان اشاره کرد که سئو کردن صفحات وب به اندازه­ی خود باعث جذب ترافیک برای سایت ما می­شود ولی کمتر کسی می­داند که سئو کردن فایل های ویدئویی و تصویری نیز می­تواند فایده­ی سئو را برای سایت ما دو چندان کند زیرا با این کار ما می­توانیم خزنده های موتورهای جستجو مانند گوگل را نیز از قسمت تصاویر و ویدئو نیز به سمت سایت خود بکشیم و این کار باعث زیاد شدن مراجعه کننده به سایت می­شود، طبق آمار گوگل پس از جستجوی مطالب در گوگل، جستجوی بخش تصاویر نیز رتبه­ی دوم را به خود اختصاص داده است پس ما می­توانیم حساب ویژه­ای روی این بخش باز کنیم.

مقاله های مشابه را می توانید از لینک های زیر استفاده کنید.

الگوریتم رتبه بندی کبوتر گوگل

تاثیر رتبه بندی گوگل بر کسب و کار

تاثیر الگوریتم های گوگل بر کسب و کار

بهبود سئو با ویدئو مارکتینگ

معرفی و بررسی الگوریتم پنگوئن

نقش الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل در رتبه بندی سایت

رتبه بندی الگوریتم کبوتر گوگل برای سایت ها

سئو سازی فایل های ویدئویی و تصاویر

الگوریتم کبوتر گوگل چگونه کار می کند

تاثیر سئوسازی در بازاریابی محتوا

تاثیر سئو بر ترافیک سایت

بنر جذب ترافیک

 

منابع:
 

http://www.seomoz.ir/

http://www.sorenmedia.com/

https://seorooz.net/                                                                  

https://seonab.com/

http://1admin.ir/

http://www.newseo.ir/

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 0

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط