ما به شما اعتماد داریم : شما نیز کافیست یک بار از محصولات ما استفاده نمایید مطمئنیم تفاوت را احساس می کنید. از این قسمت در دوره کسب و کار شرکت کنید.

شبکه های اجتماعی

aparat

انواع ایمیل در ایمیل مارکتینگ کسب و کار

  • 25 دی 1395
  • 2411
  • 0

انواع ایمیل در ایمیل مارکتینگ و کسب و کار

مرضیه رضائی ، کارشناسی مهندسی کامپیوتر دانشگاه شمس

استاد 

مهدی سنجه ونلی

چکیده:

       ارسال ایمیل تبلیغاتی بسیار ساده می‏باشد و با داشتن یک سرور مجازی و نرم افزار ایمیل مارکتینگ و استفاده از پروتکل SMTP به سادگی می‏توان اقدام به ارسال ایمیل تبلیغاتی نمود. اما در این بین نیز سیستم‏های ضد اسپیم (Anti-Spam) نیز مرتبا و به صورت خودکار اقدام به مسدود سازی ایمیل‏های ارسالی و در نهایت سرورهای مجازی ارسال ایمیل تبلیغاتی یا اسپم می‏نمایند. اما این نکته را فراموش نکنیم که ارسال ایمیل تبلیغاتی یک نیاز است و می‏بایست با شناخت روشهای موجود اقدام به ارسال ایمیل تبلیغاتی نمود. طبق قوانین بین المللی ارسال ایمیل‏های تبلیغاتی که به صورت ناخواسته باشد جرم محسوب می‏شود و جرائم سنگینی نیز دارد، اگر توجه کرده باشید شما خیلی کم ایمیل‏های تبلیغاتی از شرکت‏های اروپایی و آمریکایی دریافت می‏نمایید و اصل تبلیغات ناخواسته از طرف کشورهای بی‏قانون همچون آسیای شرقی می‏باشد. این بدین معنی نیست که بقیه کاربران توان ارسال اینگونه تبلیغات و بازاریابی‏های توسعه یافته را ندارند، دلیل آن قوانین جاری بین المللی می‏باشد.

کلیدواژگان: ایمیل مارکتینگ، ایمیل تبلیغاتی

1. مقدمه

ایمیل مارکتینگ (Email Marketing) یا بازاریابی ایمیلی یکی از انواع بازاریابی است که گاه به عنوان ابزاری برای بازاریابی مستقیم و گاه برای بازاریابی انبوه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در میان ابزارهای مختلفی که در یک کمپین تبلیغاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توان ایمیل مارکتینگ را یکی از ارزان‌ترین ابزارهای تبلیغاتی دانست.

این روزها تقریبا همه کاربران می دانند که ایمیل مارکتینگ چیست. اما زمانی که بحث به کمپین‏های تبلیغاتی می‏رسد، بعضی وقتها نمی‌توانیم جایگاه و نقش مناسبی را برای فناوری ایمیل مارکتینگ در کمپین تعریف کنیم. در طراحی کمپین تبلیغاتی به طور یقین، انواع بستر‌ها و رسانه‌های ممکن مورد توجه قرار گرفته و سعی می‌شود از بین آنها ابزارهای اقتصادی‌تر انتخاب شده و مورد استفاده قرار گیرد. ایمیل مارکتینگ یکی از فناوری‏های ارزشمندی است که در کمپین‏های تبلیغاتی در فضای مجازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شاید همین ارزان بودن نسبی ایمیل مارکتینگ باعث شده است که کمتر به جزییات فنی و یا افزایش اثربخشی آن توجه شود.

در حال حاضر در دنیا قوانین مشخصی برای مبارزه با ایمیل اسپم وجود ندارد. به عبارتی احتمال اینکه شما به خاطر اسپمینگ (که قطعاً تجاوز به حریم شخصی دیگران است) تحت پیگرد قانونی قرار بگیرید بسیار پایین است. جالب اینجاست که حتی کاربران هم این مسئله را پذیرفته‌اند و کمتر شنیده‌ایم که کسی از ایمیل اسپم، به عنوان تجاوز به فضای شخصی خود یاد کند.

متاسفانه، ارزان بودن هزینه ارسال ایمیل و نیز  پذیرفته شدن تلویحی ایمیل اسپم به عنوان واقعیت گریزناپذیر  باعث شده است که تقریباً هر شکل ضعیف یا نادرستی از اجرای ایمیل مارکتینگ برای افراد سودجو باشد.

من میخواهم همین الان کسب و کار اینترنتی خودم رو شروع کنم.

2. انواع ایمیل‏ها در ایمیل مارکتینگ

1-2. ارسال ایمیل‌هایی برای آگاهی بخشی یا Awareness:

در این نوع ایمیل‌ها، هدف صرفاً مطلع کردن کاربر از وجود یک محصول می‏باشد. همچنین تلاش برای اینکه او، به آن محصول و استفاده از آن حساس شده و بخشی از ذهن خود را به آن اختصاص دهد. البته ایمیل‌هایی که با هدف آگاه کردن ارسال می‌شوند، کاربرد دیگری هم دارند و آن ایجاد شناخت اولیه از مشتریان بالقوه در فضای آنلاین است. فرض کنید که شما یک آژانس مسافرتی دارید و بدون هرگونه تبلیغات مستقیم،‌ در اردیبهشت ماه، گزارشی از پنج مقصد برتر مسافرت‌های مردم ایران در نوروز تنظیم کرده‌اید. در این گزارش دیدنی‏های شهر‌های مختلف و جاذبه‌های توریستی آنها مطرح شده است. اگر در انتهای هر مطلب، محلی باشد که خواننده بتواند برای مشاهده اطلاعات بیشتر روی آن کلیک کند،‌ با مقایسه کلیک‌های شهرهای مختلف، می‌توان جذابیت نسبی مقاصد مختلف برای مردم را ارزیابی کرد.

2-2. ارسال ایمیل برای قرار گرفتن در فهرست مقایسه‌ها یا Consideration:

معمولاً در این نوع ایمیل‌ها، هدف این است که محصول یا برند، یکی از سه انتخاب مشتریان باشد. فرض کنید یک مرکز آرایش و زیبایی زنانه، برای خانم‌هایی که مشتری بالقوه او هستند، به صورت منظم  ایمیل‌هایی در مورد بهداشت پوست و مو و نگهداری بهتر از پوست و مو، ارسال می‌کند. در ایمیل‌هایی که هدف آن «قرار گرفتن در فهرست مقایسه» است، ممکن است مستقیماً یا تلویحاً اشاره شود که: «مجموعه‌ی در شهر نخستین مجموعه‌ای بوده است که علاوه بر خدمات آرایش و زیبایی، آموزش و ترویج فرهنگ علمی زیبایی و سلامت را آغاز کرده است». یا اینکه «مجموعه از معدود مراکز بهداشت و زیبایی در شهر است که مواد و محصولات مورد استفاده خود را بر اساس عامل انتخاب می‌کند». بدیهی است که آنچه نوشته شد، اصطلاحاً «عصاره‌ی پیام» است و در عمل این پیام ممکن است به شکل‌های ساده‌تر یا پیچیده‌تر یا در قالب داستان یا گفتگو یا بسته به فضای ذهنی مشتریان در آن ایام با کلمات دیگری، به آنها منتقل شود.

3-2. ارسال ایمیل برای هدایت کردن مشتری به سمت تصمیم نهایی یا Conversion:

در این نوع ایمیل‌ها، تلاش می‌شود کاربر اقدامی عملی را برای خرید محصول یا خدمت، انجام دهد. یا لااقل برای کسب اطلاعات بیشتر، به صورت حضوری مراجعه‌ای انجام داده یا تماسی بگیرد. مهم‌تر از نوع اقدام،‌ این است که دریافت کننده، حرکتی هر چند بسیار کوچک، در مسیر اجرایی کردن تصمیم خرید بردارد. موارد زیر می‌تواند نمونه‌هایی از پیامهای مطرح شده در این ایمیل‌ها باشند:

* دعوت از خواننده ایمیل برای تماس تلفنی با شرکت یا سازمان یا مجموعه ما برای کسب اطلاعات بیشتر

* دعوت از خواننده‌ی ایمیل برای شرکت در یک نمایشگاه یا بازدید از محصولات در مجموعه‌ ما

* دعوت از خواننده‌ی ایمیل برای مراجعه به یک لینک خاص و دانلود کردن کاتالوگ یا بروشور محصولات و خدمات ما و

4-2. ارسال ایمیل برای کسانی که هم‌اکنون از محصولات و خدمات ما استفاده می‌کنند یا Product Users:

این نوع ایمیل‌ها برای کسانی که مشتری ما شده‌اند ارسال می‌شود. کسانی که محصولات یا خدمات ما را خریداری کرده‌اند نباید احساس کنند که رها شده‌اند. باید احساس کنند که هنوز مورد توجه هستند. ممکن است نکاتی در مورد استفاده‌ی بهتر از محصول و خدمات برای آنها ارسال شود. تغییراتی که در محصولات به وجود آمده و هر چیزی که رضایت آنها را از محصول ما افزایش دهد.

فرض کنید که شما یک خودرو خریده باشید و در شروع زمستان، ایمیلی بگیرید که توضیح بدهد چه نکاتی را باید در مورد خودرو خودتان رعایت کنید تا کمترین دردسر را در سرما تحمل نمایید. تصور کنید که حتی یک یا دو ایمیل از این نوع در مورد خاص خودرو در سال،‌ تا چه میزان می‌تواند احساس خوب ایجاد کند.

من میخواهم همین الان کسب و کار اینترنتی خودم رو شروع کنم.

به خاطر داشته باشیم که کسانی که یک بار از یک مجموعه خریداری می‌کنند، اگر اعتماد و رضایتشان جلب شده باشد، دفعات بعد بسیار ساده‌تر تصمیم به خرید را خواهند گرفت. ضمن اینکه آنها بهترین مبلغان خدمات هستند. میزان درگیر شدن با یک برند یا Brand Engagement هم می‌تواند از این طریق افزایش پیدا کند.

5-2. ارسال ایمیل با هدف افزایش وفاداری یا Loyalty Message:

این نوع ایمیل‌ها هم برای مشتریان فعلی ارسال می‌شوند. در این ایمیل‌ها، هدف به هیچ وجه کسب مستقیم منافع مالی و اقتصادی نیست. حتی ممکن است امتیازهای مختلفی که ارزش مادی دارند هم به مشتریان تعلق بگیرد. مشتری وفادار قطعاً در بلندمدت منافع اقتصادی به همراه خواهد داشت، اما باید بداند و باور کند و این باور در ما هم وجود داشته باشد که مستقل از خریدها و رابطه‌های بعدی، همین‌ که زمانی با مجموعه‌ی ما در ارتباط بوده، هنوز هم برای ما ارزش دارد و ما او را فراموش نکرده‌ایم. این ایمیل‌ها الزاماً‌ پیچیده نیست.

3. خدمات ایمیل مارکتینگ

ü     تولید استراتژی یک بازاریابی ایمیلی موثر

ü     مشخص کردن فرصت های مشخص و شانس های موفقیت

ü     طراحی قالب دلخواه مشتری

ü     مدیریت مبارزه تبلیغاتی ایمیلی

ü     ساخت اکانت و ارسال ها

ü     ساخت لیست ایمیل ها و استراتژی های ارسال

ü     تولید دیتا بیس های جدید از ایمیل ها بر حسب زمان و به روز کردن آنها در وب سایت شما

ü     آنالیز وب برای کنترل موفقیت ها و شکست ها و تقویت نقاط قوت و ضعف

4. فواید بازاریابی ایمیلی

ü     دریافت مستقیم ایمیل و تبلیغات توسط مخاطبین

ü     ارسال هدف دار تبلیغات ایمیلی

ü     افزایش محسوس بازدید از سایت و فروشگاه شما

ü     افزایش حتمی فروش کالا

ü     زمینه اطلاع رسانی مناسب برای همایش ها ، سمینارها ، برنامه ها ، موسسات ، کانون ها و شرکت ها

ü     بالا بردن نرخ وفاداری مشتریان

ü     بدست آوردن مشتریان جدید

ü     مدیریت روابط

ü     افزایش شناخت مشتریان به نسبت ما

5. نتیجه گیری

در نتیجه می‏توان گفت که ایمیل مارکتینگ یک مبارزه تبلیغاتی ایمیلی یک راه مقرون به صرفه، جهت شناخته شدن بیشتر و ایجاد روابط با مشتریان است. بازاریابی ایمیلی یک راه اثبات شده و موثر برای بالا بردن نرخ بازگشت مشتری و افزایش اعتبار شما بین آنها می باشد. همانطور که تعداد وب سایت های اینترنتی زیاد می گردد، شما حتما باید بازاریابی اینترنتی را به عنوان یک راه حل اثر بخش برای پیشبرد بازاریابی مد نظر قرار دهید که صد البته ایمیل مارکتینگ یکی از راهکارهای قدیمی و همچنان موثر آن است. پردازش مهر تجربه گرانبهایی در زمینه گسترش تجارت از طریق ایمیل مارکتینگ برای مشتریان کوچک و بزرگ را دارا می باشد که همیشه در مسیر شما در نیل به اهداف سازمان کمک خواهد نمود. ما خدمات مختلفی را در زمینه ایمیل مارکتیگ ارائه می دهیم تا مطمئن شویم شما پاسخ مناسبی برای نیازهای خود بدست می آورید.

من میخواهم همین الان کسب و کار اینترنتی خودم رو شروع کنم.

 

 

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط