عوامل شکست در کسب و کار اینترنتی

25 دی 95 0 نظر

در این مقاله درباره عوامل شکست اشخاص در کسب و کارهای اینترنتی صحبت خواهیم کرد. کسب درآمد از اینترنت برخلاف فکر بسیاری از اشخاص به تازگی این کار را شروع کرده‏اند، اصلا کار ساده‏ای نیست و مانند هر شغل دیگری نیاز به تخصص، مهارت، تجربه و تلاش دارد. این روزها در هر ساعت و حتی در هر دقیقه کسب و کارهای اینترنتی بسیار زیادی در سراسر سطح اینترنت جهان تشکیل می‏شوند و به همان سرعت هم از تعداد این کسب و کارها به دلایل خیلی زیادی مختلف کم می‌شود. بسیاری از وب‌سایت‌هایی که از سال‌ها قبل کارشان را با تهیه محتواهای بسیار عالی و کاربردی آغاز کردند و به مرور زمان به قدرت زیادی رسیدند که از نظر درآمدی و کیفیت کار رقیب قدر و خاصی ندارند. و همچنین خیلی از موارد را هم می‌بینیم که با سرمایه‌گذاری‌های بزرگ داخلی و خارجی نتوانسته‌اند جایگاه درخوری را به دست آورند و یا حتی شکست خورده‌اند.

عوامل شکست در کسب و کار اینترنتی

کوچکی بهروز ، کارشناسی مهندسی نرم افزار

Behrooz.koochaki@yahoo.com

استاد 

مهدی سنجه ونلی

چکیده

          در این مقاله درباره عوامل شکست اشخاص در کسب و کارهای اینترنتی صحبت خواهیم کرد. کسب درآمد از اینترنت برخلاف فکر بسیاری از اشخاص به تازگی این کار را شروع کرده‏اند، اصلا کار ساده‏ای نیست و مانند هر شغل دیگری نیاز به تخصص، مهارت، تجربه و تلاش دارد. این روزها در هر ساعت و حتی در هر دقیقه کسب و کارهای اینترنتی بسیار زیادی در سراسر سطح اینترنت جهان تشکیل می‏شوند و به همان سرعت هم از تعداد این کسب و کارها به دلایل خیلی زیادی مختلف کم می‌شود. بسیاری از وب‌سایت‌هایی که از سال‌ها قبل کارشان را با تهیه محتواهای بسیار عالی و کاربردی آغاز کردند و به مرور زمان به قدرت زیادی رسیدند که از نظر درآمدی و کیفیت کار رقیب قدر و خاصی ندارند. و همچنین خیلی از موارد را هم می‌بینیم که با سرمایه‌گذاری‌های بزرگ داخلی و خارجی نتوانسته‌اند جایگاه درخوری را به دست آورند و یا حتی شکست خورده‌اند.

کلیدواژگان: شکست، کسب و کار اینترنتی، اینترنت

1- مفاهیم

          بسیاری از ما شاهد کاربرانی بودیم که درآمدهای میلیونی از کسب و کار اینترنتی خود به دست می‏آورند و هم کاربرانی که اشتباه‏های زیادی می‏کنند و این اشتباهات باعث شکست آنها می‏شوند. البته ممکن هر شخصی در زمان شروع کسب و کار اینترنتی خود، اشتباهات زیادی مرکتب شود. و در بعضی موارد شاید سال‏ها طول بکشد تا یاد بگیرد. اگر کار راحتی بود همه کاربران یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی می‏کردند و میلیونر می‏شدند. به عنوان مثال قطعا در راه کسب و کار اینترنتی برای شما سوالاتی پیش می‏آید که تا به دست آوردن جواب آن، جلوی پیشرفت را خواهد گرفت.

          به واقع این جمله که، می‌توان از راه  کسب و کار اینترنتی درآمد بسیار خوبی داشت، و این جمله واقعا درست است. اما چطور؟ آیا وقعا می‌توان راه صد ساله را یک شبه رفت؟ نکته بسیار مهم که خیلی از کسب و کارهای اینترنتی به آن توجه خاصی ندارند، کارایی موجود در کسب و کار است. در دوران فعلی بیشترین اهمیت را وب‌سایت‌هایی دارند که می‌توانند به بهترین شکل نیاز مردم و کاربران دیگر را برطرف کنند.

          برای اینکه یک کسب و کار اینترنتی قوی داشته باشید، قبل از هر عملی باید صبور بود. بهتر است که با توجه به این نکته که این نوع کسب درآمد از اینترنت نیاز به سرمایه‌گذاری آنچنانی ندارد قطعا تعداد رقبای شما خیلی زیاد است، اما نباید فراموش کنید که با داشتن صبر و پشتکار مداوم حتما موفق خواهید شد.

          کلید مهم موفقیت در کسب و کارهای اینترنتی محتواست. تمام سعیتان را به کار بگیرید تا بهترین و کاربردی‌ترین محتوا را برای سایتتان آماده کنید. سعی کنید هر روز در سایتتان محتوای جدید بارگزاری کنید. این نکته ارزش سایت شما را در موتورهای جستجو بالا می‏برد و باعث افزایش ترافیک سایت شما می‌شود.

          یکی دیگر از علت‏های شکست کسب و کارهای اینترنتی، انتخاب فرصت اشتباست. با توجه به این واقعیت که امروزه فرصت‌های کسب و کار زیادی در دنیای اینترنت وجود دارند، انتخاب فرصت اشتباه به دلیل کم بودن اطلاعات بعضی از کاربران دور از انتظار نیست. بیشتر کارآفرینان کسب و کار خود را بیشتر بر اساس فرصت‌هایی که ادعا می‏شود بیشترین بازدهی را دارند، شروع می‏کنند بی آنکه درک صحیحی از ابزار و لازمات موفقیت در این مسیر داشته باشند. قبل از آنکه پول و وقت خود را درگیر یک فرصت کسب و کاری که نمی‏شناسید، کنید، زمانی را به پژوهش در این زمینه اختصاص بدهید و بهترین فرصت با توجه به داشته‌هایتان انتخاب کنید.  همیشه با خودتان صادق باشید. تنها در همین حالت است که می‏توانید تغییر کنید. خیلی‏ها دلیل می‏آورند که شرایط آن‏ها خوب و عالی است و شرایط از این بهتر نمی‏شود. اما هیچ وقت به واقعیت فکر نمی‏کنند زیرا حقیقت تلخ است! و تغییر کردن سخت است. همیشه باید جرعت تغییر را داشته باشید. باید جرعت راه‏اندازی کسب و کار اینترنتی را داشته باشید. بعضی اوقات در آیینه به خودتان نگاه کنید و اجازه دهید ذهن‏تان باز باشد. به خود بگویید شما می‏توانید این کار را خیلی بهتر انجام دهید. بعد از آن کسب و کارتان را شروع کنید. [3]

به گفته آنتونی رابینز:

80 درصد موفقیت، به روانشناسی و ذهن شما بستگی دارد و 20 درصد به  استراتژی ها و روش ها.

   بنابراین 80 درصد موفقیت را در این مقاله در اختیار شما قرار می‏دهم. چون به روش‏ها و تکنیکها را خود شما هم می‏توانید پی ببرید. یک رابطه قدم به قدم که با انجام دادن آنها و کار کردن روی ذهن و روان‏تان، می‏توانید اضافه بر کسب و کار اینترنتی خود در جهات دیگر زندگی نیز موفق خواهید شد. [4]

2. دلایل مهم شکست در کسب و کار اینترنتی

1-2. شک نکنید:

          اگر به خود مطمئن نباشید هیچ وقت موفق نخواهید شد. آیا کسی را می‏شناسید که به کارش ایمان نداشته و به موفقیت رسیده باشد؟ شما همیشه باید به خودتان ایمان داشته باشید. اگر به خودتان ایمان نداشته باشید، هیچ اقدامی نخواهید کرد. و در نتیجه هیچ موفقیتی کسب نخواهید کرد. چون به موفقیت خودتان ایمان ندارید. اگر شما به خودتان شک داشته باشید، در کارتان پشتکار نخواهید داشت و کارتان را تا آخر ادامه نخواهید داد. [3]

          همانطور که شما به خودتان مطمئن هستید و به خود ایمان دارید، شما باید نسبت به کسب و کارتان مطمئن باشید و ایمان داشته باشید. اگر ایمان نداشته باشید که کسب و کاری که دارید، شما را به اهداف‏تان و به موفقیت می‏رساند، هیچ اقدامی نخواهید کرد.

          شما باید افکار محدودکننده‏تان را ترک کنید. شما باید ایمان داشته باشید. حتی اگر دلیل خاصی وجود نداشته باشد. همچنین شما باید ایمان داشته باشید که از کسب و کار خود نتیجه خواهید گرفت. اگر ایمان داشته باشید، به هر نحوی موفق خواهید شد.

          شما باید موفق شوید. ذهن شما هم مثل جسم‏تان به غذا خاص خود نیاز دارد. همیشه ذهن خودتان را با داستان موفقیت دیگران تغذیه کنید. وقتی می‏بینید اشخاص دیگر هزاران بار شکست خورده‏اند و با پشتکاری و تلاش مداوم سرانجام به موفقیت رسیده‏اند، همه اینها به این معناست که شما هم می‏توانید. همیشه یک شخص موفق را به عنوان الگو انتخاب کنید. زیرا زندگی اشخاص موفق به شما یاد می‏دهند که شما هم می‏توانید موفق شوید. به شما یاد می دهند که به خودتان همواره ایمان داشته باشید.

          مهم نیست که شما چه کسی هستید و در کجای این جهان زندگی می کنید، یا شرایط روحی و شخصی شما چگونه است. ما هیچ وقت کسی را ندیده‏ایم که توانایی موفقیت نداشته باشد. شما همیشه باید به خودتان ایمان داشته باشید. بدون هیچ تردیدی به کارتان ادامه بدهید. با اینکه شما را نمیشناسم حتی من هم به شما ایمان دارم. چرا؟

          چون اگر این مقاله را می‏خوانید یعنی شما توانایی تغییر زندگی خود را دارید. زیرا دنبال تغییر هستید و قلبا به دنبال آن هستید، بنابراین شهامت لازم را دارید. ایمان لازم را دارید. چون فقط دنبال کردن این نوع مطالب و انگیزه گرفتن و پیگیری آن‏ها شهامت زیادی می خواهد. ایمان قوی می‏خواهد. اعتماد و باور می‏خواهد.

          یکی از راه‏های بسیار مهمی که شما را قطعا موفق می‏کند ، شروع خوب و عالی روزتان است. هر روزتان را با با جملات، موسیقی و باورهای مثبت شروع کنید.

          تکرار هر روزه جملات انگیزشی مثبت، خواندن کتاب، دیدن ویدیوهای زندگی و همایش‏های افراد موفق و مطالعه مقاله‏های انگیزشی، گوش دادن به موسیقی‏های پر انرژی، با متن‏های مثبت و … که همه این‏ها شما را آماده توسعه کسب و کارتان می‏کند.

2-2. انتظار بی جا نداشته باشید:

          اگر کسب درآمد از کسب و کارهای اینترنتی، به همین آسانی بود همه کسانی که این کار را شروع می‏کردند موفق می‏شدند. بنابراین با بررسی خیلی جزئی متوجه می‏شویم که، به این راحتی‏ها هم که به نظر می‏آید  نیست. ممکن است شما مطالب بسیار زیادی را در مورد این موضوع مطالعه کرده باشید، اما به نظر بنده هدف اول باید کوچک باشد تا با به دست آوردن آن ایمان و باور خود را افزایش دهید، به عنوان مثال شما اول باید هدفتان فقط برای هزار تومان کسب درآمد هدف گذاری کنید (البته هر چقدر بیشتر باشد بهتر است، این فقط به عنوان یک مثال است). اگر شما به هدف خود برسید، یعنی هزار تومان کسب کردید، باور می‏کنید که این کار قطعا جواب می‏دهد و به خودتان و کارتان بیشتر امیدوار و مطمئن‏تر می‏شوید. اگر هزار تومان به دست آوردید، با خودتا می‏گویید قطعا می‏توانم 10 هزار تومان هم درآمد کسب کنم. یا حتی در مبالغ بالاتر، 10 میلون تومان و ... ، پس همیشه باید انتظارهای واقع بینانه داشته باشید. به یاد داشته باشید که در ابتدا شما تازه کسب و کارتان را راه‏اندازی کرده‏اید و نباید انتظار بی جایی داشته باشید؛ و هیچ وقت انتظار این را نداشته باشید که به اندازه زحمت فردی که سال‏های سال کار کرده و قطعا تجربه بیشتری از شما دارد، درآمد کسب کنید. شاید آن شخص ابزارهای بهتری نسبت به امکانات شما دارد. یا اطلاعات او از داشته‏های ذهنی شما بیشتر است. به یاد داشته باشید که شما نباید خودتان را با دیگران مقایسه کنید. باید اهداف حق بینانه برای خودتان داشته باشید. در ابتدا، 10 هزار تومان، و سپس 100 هزار تومان. ممکن است حتی در شروع کسب و کارتان، درآمد خوبی نداشته باشید، اما شما همیشه باید بلندمدت فکر کنید. کارتان  را به درستی ادامه دهید مداوم و به یک سال بعد، دو سال بعد، و حتی 5 سال بعد فکر کنید.

          هیچ معجزه‏ای وجود ندارد، شما اگر بهترین دوره آموزشی شرکت کنید، یا بهترین آموزش‏ها را خریداری و تهیه کنید اگر خودتان نخواهید و تلاش نکنید، به طور یقین، نمی‏توانید. به یاد داشته باشید که باید زمان زیادی بگذارید، سخت کار کنید، مدام تلاش کنید، خیلی صبور باشید و فقط کار خود را انجام دهید. شعار "فقط ادامه بده" (Just Do It)، سرلوحه همه شرکت‏های موفق دیجیتالی است.

3-2. کوتاه مدت فکر نکنید:

          بیشتر کاربرانی که کسب و کار اینترنتی راه‏اندازی می‏کنند به دنبال یک گنج جادویی هستند که آن را پیدا کنند و میلیونر شوند. اما اینطور نیست؛ حتی ممکن است که شما درآمد میلیونی داشته باشید، اما این را به خاطر داشته باشید که این نوع کسب و کارها پایدار نیستند.

          فکر کوتاه مدت را برای همیشه کنار بگذارید، راه‏اندازی هر کسب و کاری، مشابه مسابقه ماراتن که شرط آن استقامت است، از شروع مسابقه آهسته و پیوسته می‏رویم و حریفان را پشت سر میگذاریم، نه دوی سرعت که سریع برسید. در ذهن خود به یک ماه، سه ماه و حتی شش ماه بعد فکر نکنید. اینطور باید برنامه ریزی کنید که شما باید روزانه کارتان را انجام دهید و بدانید که نتیجه این کارهای که انجام می‏دهید را یک سال دیگر، دو سال دیگر و … خواهید دید و آن وقت است که زندگی دلخواه خودتان را می‏سازید. بنابراین همیشه بلند مدت فکر کنید و صبور باشید.

4-2. تعهد خود را فراموش نکنید:

          بسیاری از اشخاص موفق نمی‏شوند. چون تمایل خاصی به کار و تلاش مداوم ندارند. شما باید با تمام وجود، موفقیت را بخواهید چون هدف شما برای خودتان مهم است نه کس دیگر.

          آیا شما می‏دانید اشخاص موفق برای موفقیت خود چقدر تلاش کرده‏اند؟ چقدر کار کرده‏اند؟ به عنوان مثال آقای دونالد ترامپ ، میلیاردر آمریکایی و رئیس جمهور آمریکا ، 12 ساعت در روز کار می‏کرده!

         شما هر روز آنقدر باید سعی و تلاش کنید تا روزی برسد که دیگر نیازی به کار کردن شما نباشد. روزانه بر روی اهداف خود تمرکز کنید. در ذهنتان به چند سال دیگر خود فکر کنید و تلاش و پشتکار خود را از دست ندهید. شما باید تشنه موفقیت باشید. کل انرژی و زمان خود را برای گسترش و رشد کسب و کارتان بگذارید.

          تنبلی، تلویزیون و بازی را کنار بگذارید. به هیچ وجه کارهایتان را پشت گوش نیندازید. باید عادت‏هایتان را تغییر دهید. شما باید تغییر کنید.

5-2. از هزینه کردن نترسید:

          اگر خود شما تنهایی هزاران وبلاگ و مقاله و کتاب و مطالب را مطالعه کنید، خیلی زمان می‏برد که به میزان موفقیتی برسید که انتظارش را دارید، اهمیت زمان را فراموش نکنید؛ بعضی اوقات لازم است که هزینه کنید، البته یادتان باشد این هزینه یک سرمایه‏گذاری روی خودتان است.

          خیلی از اشخاص دوست دارند زمان بگذارند و آنها ارزش زمان را فراموش می‏کنند. و به این نکته توجه نمی‏کنند که بهای موفقیت را باید بپردازند. شاید فردا دیر باشد! اما اگر همان‏ها هزینه می‏کردند و روی خودشان سرمایه‏گذاری می‏کردند، سریع‏تر و بهتر به اهدافی که انتظار داشتند، می‏رسیدند. بنابراین برای موفقیت، از دیگران یاد بگیرید. از هر کسی که از شما موفق تر است، یا به قولی کار کشته‏تر از شماست، یاد بگیرید.

          هزینه‏ها فقط شامل دوره آموزشی نیست و هزینه‏های کوچک دیگر مانند خرید دامین، هاست، اگر طراحی نمیدانید، هزینه طراحی لوگو و ... شامل سرمایه گذاری شما می‏شود.

6-2. از افراد نادرست یاد نگیرید:

          از اشخاصی که این راه را به خوبی رفته‏اند و موفق شده‏اند و درآمد خوبی هم دارند، یاد بگیرید، به هیچ وجه سراغ اشخاصی نروید که، اصلا تجربه زیادی ندارند و استراتژی و راهکارهای موفقیت را بلد نیستند. یادتان باشد که به دنبال اشخاصی نروید که میانبرهای بد را به شما نشان دهد تا سریع‏تر به نتیجه برسید. هدف اصلی این گفته‏ها این است که به سراغ کسانی بروید که درآمد میلیونی دارند نه کسانی که حتی هزار تومان هم از اینترنت کسب درآمد ندارند.

7-2. از گفته‏های افراد موفق غافل نشوید:

           خیلی‏ها، مغرور هستند و ذهن بسته‏ای دارند. فکر می‏کنند همه چیز دانند، و همه چیز را می دانند. به برخی از اشخاص، می‏خواهید کمک کنید و راه حل ارائه می‏دهید، اما انگار به حرف شما گوش نمی‏دهند!

          بنابراین اگر می‏خواهید از افراد موفق چیزی را یاد بگیرید، به حرف آنها عمل کنید. به خاطر داشته باشید که این افراد موفق سال‏ها تجربه دارند و علاوه بر اینکه خودشان موفق هستند، به افراد دیگر هم کمک کرده‏اند کسب و کار موفقی راه اندازی کنند.

8-2. از این شاخه به آن شاخه نپرید:

          زمانی که شما دارید روی یک موضوع کار می‏کنید، شاید در طول روز و در سایت‏های مختلف، روشها و تکنیکهای مختلفی به شما آموزش داده شود. شما به آنها توجه نکنید. چون حواس شما را پرت می‏کنند و نمی‏گذارند روی کاری که الان در حال انجام دادن آن هستید، تمرکز کافی را داشته باشید. زیرا بیشتر اشخاص، به سرعت نتیجه نمی‏گیرند. صبر نمی‏کنند و در کوتاه مدت می‏خواهند میلیونر شوند. دور افراد دیگر و دوره‏ها و آموزش‏های دیگر را خط بکشید چون باعث حواس پرتی و سردرگمی شما می‏شوند.

9-2. با شکستها ناامید نشوید:

          شما نمی‏توانید شخص موفقی را پیدا کنید که شکست نخورده باشد. هر فردی که در حال حاضر موفق است، بارها شکست خورده است و با چالش‏ها و مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم کرده است.

          به خاطر داشته باشید که شکست، قسمتی از راه موفقیت است. خیلی‏از اشخاصی که این کار را شروع می‏کنید، اولین بار است که کسب و کاری راه‏اندازی می‏کنند و در اصل در زندگی خود، شکستی را تجربه نکرده‏اند. نکته مهمی که در این کسب و کار باید به آن توجه کنید این است که در این نوع کسب و کار با اشتباه کردن و شکست خوردن یاد می‏گیرید. شکست به مانند فرصتی است که می‏توان از آن درس گرفت. [1]

          بسیاری از افراد شکست را به خودشان نسبت می‏دهند و نمی‏توانند با آن کنار بیایند و آن را  مدیریت کنند. سرانجام بعد تلاش‏های کم کسب و کار اینترنتی را کنار می‏گذارند.

10-2. از انتقاد دیگران نترسید:

          همیشه در راه موفقیت در کار و زندگی‏تان، با اشخاصی روبرو می‏شوید که ساز مخالف می‏زنند. قطعا در مقابل کار شما، اشخاصی هستند که شما را مسخره می‏کنند. و در حال انجام کارتان، شما را دودل می‏کنند و نگرش منفی دارند. شما را از موفقیت باز می‏دارند. اگر فکر می‏کنید زمانی که موفق شدید، با این افراد دیگر روبرو نمی‏شوید، سخت در اشتباهید! پس اگر کسب و کاری را شروع می‏کنید، نگران نباشید که کسی شما را باور ندارد. ممکن است که این فرد رفیق شما یا حتی از اعضای خانواده شما باشد. [3]

           یادتان باشد، که هر چقدر بیشتر موفق شوید، مشکلات شما هم بیشتر از قبل می‏شود. و حتی اشخاصی که شما را نمی‏شناسند، درباره شما حرف‏های منفی می‏زنند و می‏خواهند شما را تخریب شخصیتی کنند. اما برای شما مهم نباشد که دیگران چه می‏گویند. شما باید فقط به خودتان ایمان داشته باشید و تصمیم بگیرید. چون این دقیقا زندگی شماست و شما باید تصمیم بگیرید نه شخص دیگری. [3]

11-2. قانون جذب را فراموش نکنید:

          اگر شما همیشه دنبال فکرهای منفی باشید، بی شک همان فکرهای منفی را به زندگی خود جذب خواهید کرد، به این نکته توجه کنید که شما هر چیزی که دنبال آن باشید، به خودتان جذب خواهدی کرد. و این چیزی نیست جز، قانون جذب. بنابراین مثبت باشید و در مورد خودتان و کسب و کارتان مثبت فکر کنید. [1]

12-2. هیچ وقت یادگیری را کنار نگذارید:

          به هیچ وجه نمی‏توانید یک بار مسئله‏ای را یاد بگیرید و انتظار آن را داشته باشید بعد از گذشت چند وقت هم، درآمد میلیونی کسب کنید و همچنان موفق شوید. بسیاری از افراد زمانی که، یک بار چیزی را یاد می‏گیرند و بعد از آن، قید یادگیری و سرمایه‏گذاری روی خودشان را می‏زنند. امّا باید متذکر شوم که یادگیری جزئی از سیستم است.

          به گفته آلبرت اینیشتین: سطح فکری که تا حالا داشتید، باعث شده وضعیت فعلی را داشته باشید. برای اینکه به جایی که می‏خواهید برسید، باید سطح فکرتان را تغییر دهید. [3]

13-2. تغییر وضعیت را فراموش نکنید:

          این را فراموش نکنید که اینترنت و درکل دنیا در حال تغییر است. سرعت این تغییرات هم خیلی زیاد است. اگر با این تغییرات پیش نروید، قطعا عقب می‏مانید و در پس آن شکست می‏خورید. اگر برای این تغییرات آماده نباشید، باید عواقب آن را هم پشت سر آن بپذیرید. [1]

14-2. خلّاقیت را فراموش نکنید:

          این روزها همه کاربران، استاد کپی و همانند سازی هستند و در اصل، از خود خلاقیت خاصی ندارند. در اینصورت، ممکن است موفقیت محدودی هم کسب کنند، اما برای اینکه به موفقیت نامحدود برسید، باید از خلاقیت و هوشتان بیشتر استفاده کنید. [3]

15-2. هوشمند کردن اهداف یادتان نرود:

          در این کسب و کار برای اینکه به خود انگیزه بدهید، باید اهدافتان را هوشمند (SMART) کنید. یعنی هدف شما باید مشخص، قابل اندازه‏گیری، دست یافتنی، واقع بینانه و زمان بندی شده باشد. [1]

16-2. دلایل خود را به هیچ وجه فراموش نکنید:

          در این راه، باید دلیل قوی داشته باشید. به این نکته هم توجه کنید که باید دلیل خودتان را داشته باشید نه دلیل دیگران. و به خاطر خود بسپارید که اگر صرفا برای اینکه پول بیشتری درآورید کار کنید، انگیزه کافی نخواهید داشت. بنابراین باید دلیل محکم‏تر دیگری داشته باشید که به شما انگیزه دهد و شما را به کار و پیشرفت وادارد. باعث شود کارتان را در دراز مدت ادامه دهید. [1]

17-2. دوستان اشتباه انتخاب نکنید:

          در همین اول، جمله‏ای از برایان تریسی مربی موفقیت بازگو کنیم که می‏گوید: درآمد فعلی شما، میانگین درآمد 5 نفر از دوستان و نزدیکان شماست!

          برای اینکه پیشرفت کنید، باید با اشخاصی موفق‏تر از خودتان نشست و برخاست داشته باشید. اشخاصی که متعهد هستند و می‏خواهند به موفقیت‏های بیشتری برسند. بنابراین به جمع افرادی بروید که از شما موفق‏ترند. افراد مثبتی که هدفشان با شما یکی است. [3]

18-2. زود خسته نشوید:

          در همین شروع کوتاه و خلاصه بگویم که اگر کنار بکشید هیچ وقت موفق نخواهید شد! و این یک اتفاق بدیهی است. خیلی از افراد از کار کردن زود خسته می‏شود و دست می‏کشند و می‏گویند: سخته! بهتره یک کار راحت‏تر داشته باشم!

به قول مارک تواین: 20 سال بعد، بابت کارهایی که نکردی بیشتر افسوس میخوری تا بابت کارهایی که کردی، پس روحیه‏ی تسلیم پذیری را کنار بگذار، از حاشیه‏ی امنیت بیرون بیا، جستجو کن، بگرد، آرزو کن، کشف کن … [2]

3. نتیجه گیری

          امروزه بازار کسب و کارهای اینترنتی در ایران به سرعت در حال رشد و گسترش است و کسب درآمد از اینترنت با توجه به آمارهای زیاد و گوناگونی که وجود دارد می‏تواند انتخاب بسیار مناسب باشد. امّا این را فراموش نکنید که این کار نیز مانند هر کار دیگری که راه‏اندازی می‏شود نیازمند دانش، تجربه و تلاش زیاد است. بنابراین اگر قصد کسب درآمد از اینترنت را دارید تلاش کنید با انواع روش‏های درآمدزایی از اینترنت آشنا شده و با متخصصین باتجربه در این زمینه مشورت کنید و هرگز توقع غیر واقعی از این موضوع نداشته باشید. و قبل از انتخاب فرصت کسب و کار اینترنتی زمان مشخصی را برای پژوهش اختصاص بدهید و آگاهانه انتخاب کنید. مدل کسب و کار مناسب با توانایی‌هایی خود را انتخاب کنید که پاسخگوی نیازهایتان باشد. هیچ وقت صبر و پشتکار را فراموش نکنید و خیلی زود با شکست‌های جزئی زود ناامید نشوید و به یاد داشته باشید که شما کارآفرین هستید و کسب و کار شخصی خود را اداره می‏کنید.

تشکر و قدردانی

         در اینجا از استاد گرامی مهندس مهدی سنجه ونلی و تمامی کسانی که مرا برای جمع آوری این مقاله یاری نمودند کمال تشکر و قدردانی را دارم.

منابع

1.       مستند راز (the secret)

2.      شاهزاده و گدا، مارک تواین

3.     تمرکز بر روی هدف، برایان تریسی

4.     راز موفقیت، آنتونی رابینز

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh