ما به شما اعتماد داریم : شما نیز کافیست یک بار از محصولات ما استفاده نمایید مطمئنیم تفاوت را احساس می کنید. از این قسمت در دوره کسب و کار شرکت کنید.

شبکه های اجتماعی

aparat

مقایسه موتورهای جستجوگر گوگل و یاهو

 • 17 تير 1396
 • 10277
 • 0

مقایسه موتورهای جستجوگر گوگل و یاهو

منیره قاسمی ، کارشناسی پیوسته دانشگاه شمس گنبدکاووس

Monirqasemi74@yahoo.com

چکیده

طبق بررسی‏ها، جستجوگر گوگل و یاهو هم اکنون در اول جدول بهترین‏ها در کل کشورها هستند و دائما در حال مبارزه‏اند. اواخر شرکت مایکروسافت با دادن پیشنهاد خرید یاهو می‏خواست که به این عرصه وارد شود ولی یاهو نپذیرفت. اکثر اوقات شاهد خبرهای جدید از گوگل هستیم که این غول اینترنت امکانات جدیدی را ارائه کرده است و منتظریم تا خبرهای تازه‏ای را بشنویم و دربعضی مواقع خودمان حدس میزنیم که امکان بعدی گوگل چیست؟ و باید بپذیریم که گوگل از بسیاری از رقیب‏های خود مثل یاهو در حوزه وب، در بورس و ... بالاتر است. اولین تفاوت مربوط به زبان‏های مختلف است. صفحه جستجوی Google رو می‏توان حدود 150 زبان مختلف دید. این عدد برای Yahoo حدود 30 تا 40 زبان است. و فقط صفحه جستجوگر  Googleاست که می‏توان صفحه اصلی آنرا فارسی کرد.  در دید اول هر دو سایت نتایج مثل هم را به نمایش می گذارند اما اگر بیشتر دقت کنیم متوجه می‏شویم که گوگل نتایج بهتر و بهینه‏تری نسبت به یاهو دارد. بسیار ساده است. یک عبارت را جستجو کنید و نتایج را با هم مقایسه کنید.

کلیدواژگان: موتور جستجوگر، گوگل، یاهو، موتور جستجوگر گوگل، موتور جستجوگر یاهو

1.‏ مقدمه

موتور جستجو به برنامه‏ای گفته می شود، که کلمات کلیدی را در یک بانک اطلاعاتی جستجو می کند. گوگل گرفته شده از کلمه Googol به معنی «عدد یک و صد صفر جلوی آن» است که توسط میلتون سیروتا اختراع شده‌است. این موضوع یک نوعی شعار و در واقع مقصود موضوع است. به این معنی که گوگل تصمیم دارد تا سرویس‌ها، اهداف و اطلاع‌رسانی و اطلاعات خود را تا آن مقدار در وب پیشرفته‌تر کند.

یاهو یک شرکت آمریکایی است که در زمینه اینترنت و نرم‌افزار فعالیت دارد و دفترآن در کالیفرنیا ایالات متحده آمریکا است.

2. مفاهیم پایه

2-1. موتور جستجوگر

موتور جستجو به برنامه‏ای گفته می شود، که کلمات کلیدی را در یک بانک اطلاعاتی جستجو می‏کند. در اینترنت به برنامه‏ای گفته می‏شود که کلمات کلیدی موجود در فایل‏ها و سندهای وب جهانی ، گروه‏های خبری را جستجو می‏کند و به کاربران در جستجوی اطلاعات مورد نظر در میان بسیاری از اطلاعات در شبکه راهنمایی می‏کند در موتور جستجو شما یکواژه‏ی کلیدی را وارد کرده و برنامه‏ی جستجو در بانک اطلاعاتی خود به جستجو می‏پردازد و سایت‏های مرتبط با موضوع شما را نشان می‏دهد. امروزه بیشتر موتورهای جستجو دارای اطلاعات طبقه‏بندی شده مانند دایرکتوری‏ها می‏باشند و همچنین اکثر دایرکتوری‏ها توانایی جستجو مثل موتورهای جستجو را قادرند.

پیشنهاد ما : مقاله راه حل های بحران در کسب و کار را مطالعه کنید.

2-1-1. اهمیت تجاری موتورهای جستجوگر

فعال‏های در زمینه تجارت الکترونیک، ورود و آمدن کاربر به سایت را برای موفقیت در عرصه وب و تجارت اینترنتی جدی می‏دانند. تفاوتی ندارد که سایت چه چیزی می‌فروشد و چه خدماتی را در سایت خود ارائه می‏دهد، به عنوان مثال اگر سایتی به دنبال فروش محصول یا خدمات کسب و کار خود است، باید کاربرانی  داشته باشد که برای این موضوع از سایت آنها دیدن کند.

تعداد بینندگان و کاربران یک سایت، یک ویژگی مهم آن، برای کسب موفقیت در جهان اینترنت است. سایتی که کاربر و بیننده‏ای ندارد، بی شک مرگی آنلاین را تجربه خواهد کرد و از این قبیل سایتها خیلی زیاد هستند.

4-1-2. قسمت‏های جدا از هم یک موتور جستجوگر عبارتند از:

Spider یا عنکبوت

Crawler یا خزنده

Indexer یا بایگانی کننده

Database یا پایگاه داده

Ranker یا سیستم رتبه بندی

2-2. گوگل چیست؟

گوگل یک شرکت آمریکایی است که از طریق تبلیغاتی که به همراه خدمات متنوع خود می‏دهد و یا فروش همان خدمات، بدون نیاز به فرستادن تبلیغات، کسب درآمد کند. این خدمات شامل مواردی است مانند: جستجوی اینترنتی، ایمیل، نرم‌افزارهای اداری، شبکه‌های اجتماعی و اشتراک فایل‌های ویدئویی می‌شود.

پیشنهاد ما : مقاله راه حل های بحران در کسب و کار را مطالعه کنید.

2-3. یاهو چیست؟

یاهو یک شرکت آمریکایی است که در زمینه اینترنت و نرم‌افزار فعالیت دارد و دفتر آن در کالیفرنیا ایالات متحده آمریکا است. یاهو از بهترین سایت‌های اینترنتی است که امکانات زیادی مانند موتور جستجوی یاهو، ایمیل یاهو، تبلیغات، نقشه‌های آنلاین و اشتراک گذاری ویدئو و عکس را در اختیار کاربران اینترنت قرار داده است. در 1994، جری یانگ و دیوید فیلو، دانشجویان فارغ‌التحصیل مهندسی برق دانشگاه استنفورد بودند که وب سایتی به نام «راهنمای جری و دیوید برای شبکه جهانی وب» تشکیل دادند. راهنمای دیوید و جری، این توانایی را داشت که وب‏سایت‌ها را جستجو کند. سرانجام این جستجوگر پیشرفت کرد و به یکی از جستجوگرهای شاخص جهان تبدیل شد. سرانجام در آوریل 1994، «راهنمای جری و دیوید برای شبکه جهانی وب» به یاهو تغییر نام یافت.

3. مقایسه گوگل و یاهو

3-1. صفحه اول یا پیش‏خوان گوگل و یاهو

بنا به بررسی‏ها، گوگل، صفحه‏ای ساده و سبک است که به دلیل کندی سرعت اینترنت ایران، این ویژگی برای کاربران ایرانی یک امتیاز مثبت است. اما حقیقت این است که دیگر سنگین بودن صفحه و انتظار برای باز شدن صفحات اینترنت در کشورهای پیشرفته مطرح نیست. صفحه اول سایت یاهو علاوه بر موتور جستجوگر، امکانات جالب و متفاوت را به کاربر می‏دهد که بسیار زیاد و با کیفیت است.

3-2. مجله الکترونیک

هر دو سایت دارای سیستم مجله الکترونیک هستند. اما امکانات یاهو قابل مقایسه با گوگل نیست. به همین خاطر گروه‏های تفریحی و اجتماعی زیادی در یاهو مشغول می‏باشند. اما گوگل تازه وارد ممکن است بزودی سیستم ارائه دهد تا کاربران بیشتری از گوگل استفاده کنند.

من میخواهم همین الان کسب و کار اینترنتی خودم رو شروع کنم.

3-3. صندوق پست الکترونیک مجانی

Gmail با توجه به تازه بودنش بسیار زود پیشرفت یافت. ابتدا برای عضویت در آن باید با دعوت‏نامه ثبت نام می‏کردیم و حال ثبت‏نام آن برای همه علاقه‏مندان مجانی است. البته یاهو چون قدیمی‏تر است خیلی‏ها هنوز آنرا به عنوان صندوق پست الکترونیکی مجانی برتر می‏شناسند. سرعت گوگل برای باز کردن پیغام‏ها زیادتر است ولی برای باز شدن برای اولین بار نیاز به سرعت مناسبی است و بعضی کاربران ایرانی مجبور به باز کردن فرمت ساده آن هستند.

3-4. تبلیغات گوگل و یاهو

سایت یاهو بیشتر در تبلیغات در سایت‏های بزرگ سرمایه‏گذاری کرد. اما سایت گوگل به همه سایت‏ها و حتی وبلاگ‏ها اجازه داد تا از کد گوگل در زمینه تبلیغات استفاده کنند. با این کار گوگل در این زمینه از یاهو جلو زد. هر دو سایت هم در جستجوهای خود در تبلیغات و هم بالا آوردن سایت‏هایی که برای نمایششان هزینه دادند مشغول می‏باشند. امکانات مهم و قدرتمند دیگری هم وجود دارند، مثلا: برای گوگل می‏توان به سرویس‏های  کتاب آنلاین، گوگل کد، مدارک و اسناد دانشگاهی گوگل، خبرخوان مرورگر گوگل و برای یاهو می‏توان به سرویس‏های؛ اخبار یاهو، صفحه تجاری یاهو، بازی‏های یاهو، کتاب زرد، صفحه ورزشی، سلامت، یاهو فیلم، یاهو ویدیو اشاره کرد. این‏طور که بنظر می‏رسد، یاهو برای خانواده‏ها مورد توجه‏تر است. اما گوگل مورد توجه قشر جوان است. مخصوصاً امکانات قوی آن برای وبلاگ‏ها. نکته قابل توجه اینکه قشر جوان بهمراه گوگل بزرگ‏تر می شوند. با این حساب یاهو کماکان از دور خارج می‏شود. در گزارش‏ها آمده است که با این سرعت گسترش یافتن گوگل، چندی نمی‏گذرد که بتواند تمام دنیا را از نظر سیاسی‌ و فرهنگی کنترل کند.

3-5. جستجوی تصاویر (بتا)

جستجوی تصاویر در موتور جستجوگر Google با بیش از 250 میلیون تصویر در فهرست خود، کاملترین و مجموعه در‏کل وب ‏می‏‏باشد. برای ‏استفاده‏ از ‏جستجوی ‏تصویر به صفحه جستجوی پیشرفته و یا http://www.google.com بروید و عبارتی را در جعبه جستجوی تصویر وارد کنید و سپس دکمه جستجو را انتخاب کنید. در صفحه نتایج تصویر کوچک شده را انتخاب کنید تا روایت بزرگتری از تصویر و همچنین صفحه‏ای که تصویر در آن قرار دارد را مشاهده کنید.

من میخواهم همین الان کسب و کار اینترنتی خودم رو شروع کنم.

تصاویری که توسط سرویس Google Image Search مشاهده می‏کنید امکان دارد که کپی رایت داشته باشند. هرچند که شما می‏توانید آنها را از طریق سرویس ما مشاهده کنید، ما به شما هیچ اجازه‏ای نمی‏توانیم بدهیم جز اجازه مشاهده آنها از طریق وب.

3-6. ترجمه صفحه

Google سد زبان را با قابلیت (بتا) شکسته است. با استفاده از قابلیت ترجمه با ماشین، Google حالا به انگلیسی زبانان قابلیت استفاده از بسیاری از صفحات غیر انگلیسی را می‏دهد.

اگر جستجوی شما نتایج غیر انگلیسی داشته باشد یک لینک به صفحه ترجمه شده انگلیسی آن در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

3-7. چرا گوگل؟ چرا یاهو؟

یک شرکت برای شروع کار خود سیاست‌هایی دارد که چگونگی فعالیت آن شرکت را مشخص می‌کند. سیاست‌های بنیادین گوگل با یاهو بسیارتفاوت دارد و برای این‏که متوجه این تفاوت شویم بهتر است از ابتدا با این دو رقیب همراه شویم.

وقتی‏‏ در سال 1994 دو دانشجو تصمیم گرفتند یک ایده‌ی نه چندان جدید مبنی بر ایجاد فهرستی از سایت‏های اینترنت را ایجاد کنند.

گوگل ایده‌ی دو دانشجو بود که در فکر یک انقلاب برای ایجاد یک موتور جستجو با روش انحصاری بودند. سر انجام در سال 1998 شرکت گوگل توانست با Yahoo رقابت کند و تا به امروز گوگل از یاهو بهتر بوده و هست.

گوگل از مشکلات اقتصادی که این شرکت کوچک را تا مرز ورشکستگی پیش می‌برد نجات داد ولی این برای گوگل کفایت نمی‏کرد و باید افکار بزرگتری را گسترش می‏داد پس نیاز به یک مغز متفکر داشت که این مغز متفکر کسی نبود جز امید کردستانی. بعد از ورود امید کردستانی گوگل با جنگ تبلیغاتی در رسانه‏ها و با تکیه بر این‏که قدرت جستجوی یاهو توسط گوگل است، عرصه را آن‏چنان بر یاهو تنگ کرد که در سال 2002 یاهو اعلام کرد که دیگر از موتورجستجوی گوگل استفاده نمی‌کند و این اعلام آغاز یک جنگ سایبر بود.

امید کردستانی روش تبلیغات متنی با توجه به موضوعات جستجو شده توسط کاربران را پیشنهاد داد که هنوز یکی از بهترین روش‌های تبلیغات در اینترنت است. پس لازم بود تا کارمندان مجبور به فکرکردن بشوند، کریسمس 2002 در حالی‏که گوگل روزهای آخر استعمار توسط یاهو را سپری می‌کرد فرصتی بود که هریک از کارمندان حتی آشپزان گوگل فکر کنند چگونه می‌شود شرکت را رو به پیشرفت برد.

انقلاب دیگر گوگل ایجاد بخش‌های مختلف برای جستجوی تصاویر، گروه‏ها و ... بود که تا قبل از آن دسترسی به این ویژگی‌ها به این صورت امکان نداشت ولی گوگل با ایجاد چنین بخش‌هایی انقلابی ایجاد کرد که اکثر موتورهای جستجو حتی آن‌هایی که معروف نیستند امروزه بخش‌های مجزایی برای جستجوی تصاویر و ... دارند.

یاهو سازنده‌ی خوبی نیست ولی مجموعه‌ای از امکانات خوب را گرد آورده است. ولی گوگل همیشه به ایجاد بهترین‌ها اندیشیده است، هر چند سیاست‌های جدید گوگل در خرید شرکت‌ها و نرم‌افزارها مثل پیکاسا یا Google Earth ممکن است این تصور را ایجاد کند که گوگل به زودی شبیه به یاهو می‌شود

3-8. تفاوت میان موتورهای جستجوگر

عملگرهای " " ، + و – و OR ، تقریباً روی هر 2 موتور جستجو کار می‏کنند.

عملگرهای inul،site ،filetype ، intitle روی هر 2 جستجوگر هستند اما allinul و allintitle که برای جستجوی چند کلمه تو آدرس و عنوان صفحه هستند، فقط توسط Google پشتیبانی میشوند.

Google قابلیت جستجوی رنج اعداد رو دارد. به این معنی که مثلاً با جستجوی عبارت رتبه‏های برتر کنکور 87..90، تمام عبارت‏های رتبه‏های برتر کنکور 87 تا 90 جستجو می‏شوند.

اصطلاحی داریم به اسم stemming: یعنی اینکه موتور جستجو وقتی یک کلمه بهش داده می‏شود، بتواند شکل‏های دیگر ان کلمه از همان ریشه را هم جستجو کند. برای مثل اگر ما کلمه دویدن را جستجو کنیم، خودش دونده را هم جستجو می‏کند. Google و Yahoo برای یکسری از کلمات و افعال این قابلیت را دارند.

جستجو بر روی موضوعات مختلف مانند صفحات وب، عکس، ویدئو و اخبار روی هر ‏2‏ موتور جستجو امکان پذیر است.

اگر نگاهی به صفحه نتایج این موتورها بیندازیم، می‏بینیم که Yahoo به غیر از لینک صفحات نتایج، سایر جستجوهای انجام شده مرتبط با جستجوی ما را هم نشان می‏دهد.

پیشنهاد ما : مقاله راه حل های بحران در کسب و کار را مطالعه کنید.

Google سایر جستجوهای انجام شده مرتبط با جستجوی ما، اخبار، نقشه، عکسها و ویدئوهای مرتبط با جستجوی ما را نشان می‏دهد و در ضمن اجازه می‏دهد که نتایج جستجو رو از 24 ساعت گذشته تا بیش از یک سال پیش دسته بندی کنیم.

موتور جستجوی جدید مایکروسافت همراه با ابزارهای جستجوی مانند Explorer Pane برای اصلاح جستجوها و نیز Quick Previews برای بررسی سریع یک سایت قبل از مشاهد آن وSentiment Extraction برای واقعی کردن مرورهای یک محصول ارائه شده است. در ضمن Google و Yahoo نیز دست روی دست نمی‏گذارند. Google از رقبای خود زرنگ‏تر است زیرا نتایج جستو‏جوی قابل اطمینان و ابزارهای جالبی همانند Street Views را ارائه می‏کند. Yahoo از طریق تلفیق نتایج جستجو با محتوای شبکه قدرتمند خودکار استادانه‏ای انجام داده است.

4. نتیجه‏گیری

درک ساختاری جمله کـه کلمه‏ها در آن استفاده می‏شوند، و ارتباط میان آنها، ویژگی‏هایی هستند که در فناوری‏های مبتنی بر وب توسط موتورهای جستجوگر بررسی می‏شوند، ولی این موضوع هنوز به شکل یک مشکل غیر قابل حل برای کاربرانی که سایت دارند، باقی مانده است. در حال حاضر، موتور جستجورگر گوگل این قانون مهم را به شکل کامل انجام مـی‏دهـد، در حـالی که، خیلی از موتورهای جستجوی معنایی وظیفة ذکر شده را را به صورت کامـل و جـامع متوجه نشده‏اند و انجـام نمیدهند.

من میخواهم همین الان کسب و کار اینترنتی خودم رو شروع کنم.

5. تشکر و قدردانی

در اینجا از استاد محترم مهندس مهدی سنجه ونلی که بنده در در تکمیل کردن این مقاله کمک کردند کمال تشکر و قدردانی را دارم.

منابع

 1. www.hamseda.ir
 2. www.omidfakhar.ir
 3. www.vista.ir
 4. www.20tools.com


  مقاله های مشابه را می توانید از لینک های زیر استفاده کنید 
  مقاله اول:روش های سئو کردن ویدیو های خود در اینترنت
  مقاله دوم:الگوریتم رتبه بندی کبوتر گوگل
  مقاله سوم:تاثیر رتبه بندی گوگل بر کسب و کار 
  مقاله چهارم:تاثیر الگوریتم های گوگل در کسب و کار اینترنتی 
  مقاله پنجم:برخی از اقدامات در شروع کسب و کار 
  مقاله ششم:سایت های ضروری برای کسب و کار اینترنتی 
  مقاله هفتم:معرفی و بررسی الگوریتم پنگوئن موتور جستجوگر گوگل
  مقاله هشتم:کسب درآمد از فیسبوک و گوگل پلاس و مقایسه آنها 
  مقاله نهم:نقش الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل در رتبه بندی سایت
  مقاله دهم:رتبه بندی الگوریتم کبوتر گوگل برای سایت ها
  مقاله یازدهم:الگوریتم کبوتر گوگل چگونه کار می کند
  مقاله دوازدهم:رتبه بندی سایت ها توسط الکسا   

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط