ما به شما اعتماد داریم : شما نیز کافیست یک بار از محصولات ما استفاده نمایید مطمئنیم تفاوت را احساس می کنید. از این قسمت در دوره کسب و کار شرکت کنید.

شبکه های اجتماعی

aparat

نقش الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل در رتبه بندی سایت

  • 25 تير 1396
  • 4250
  • 0

نقش الگوریتم مرغ مگس خوار در گوگل در رتبه بندی سایت

گردآورنده : علی حیدریان

استاد مربوطه : آقای سنجه ونلی

مقدمه :

مرغ مگس خوار گوگل یک الگوریتم جستجو است که در اواسط سال 2013 شروع بکار کرد و در آستانه سالگرد 15 سالگی شرکت گوگل در 26 سپتامبر نسخه به روز شده آن مورد استفاده قرار گرفت.

چرا مرغ مگس خوار؟
 دلیل نامگذاری این الگوریتم به مرغ مگس خوار بخاطر سرعت خیلی زیاد این پرنده است، مرغ مگس خوار کوچکترین پرنده دنیا است. بطوری که در ثانیه بیشتر از 200 مرتبه بال می زند.

در واقع هدف این الگوریتم جستجوی دقیق و سریع می باشد

.

وظیفه مرغ مگس خوار                                                           :
 این الگوریتم بر روی بهینه سازی پرس و جوهای کاربران کار میکند افزونه ای برای تجزیه و تحلیل عباراتی است که کاربر برای جستجو وارد می کنند.هیجان انگیز ترین ، بخش مرغ مگس خوار معرفی جستجو متنی است و اینکه برای اولین بار به پاسخگوی وب سایت ها در جستجو با موبایل وتبلت اهمیت می دهد،در واقع هر سایت باید برای کاربران خود که از دستگاهی با مانیتور کوچک استفاده می کنند،باید استراتژی صحیحی داشته باشد.
 
مرغ مگس خوار به گوگل کمک می کند،در شناسایی سایت هایی که سئوال سرچ شده کاربران را با توانایی کامل پاسخ می دهند یا خیر.

 گوگل اصولا جزییاتی در مورد نحوه عملکرد الگوریتم ها ارائه نمی کند،این اصول در مورد الگوریتم مرغ مگس خوار هم صدق می کند، مرغ مگس خوار بعد از الگوریتم گوگل کافئین که در سال 2009 ارائه شد و هدف از آن افزایش سرعت نتایج گوگل و ادغام آنها با نتایج شبکه های اجتماعی بود به عنوان جدیدترین الگوریتم بهبود نتایج گوگل مطرح شد.

سئو از بین می رود؟
بعد از شروع بکار کردن این الگوریتم صحبت هایی شد در رابطه با اینکه سئو از بین رفته است.اگر این ایده که 
سئو مرده است از ذهن شما هم عبور کرده است باید بدانید که در واقعیت هیچ چیز واقعا تغییر نکرده است .

مهمترین نکته محتوای اصلی و جذاب است که هنوز هم پادشاه هست
لینک های سالم و مرتبط که از سایت های مناسب به دست آورده ایم،هنوز هم مهم است.
کلمات کلیدی هنوز همچنان پر اهمیت هستند و نیاز به دقت و انتخاب صحیح دارند.
مرغ مگس خوار صرفا یک الگوریتم تکمیلی است و الگوریتم های قبلی در جای خود باقی خواهند ماند و کار خواهند کرد. [ 1 ]

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل

مرغ مگس خوار، نام الگوریتم جدیدی است که از طرف گوگل معرفی شده که با استفاده از آن، کاربران هنگام جستجو به نتایج بهتری خواهند رسید.

آشنایی با مرغ مگس خوار

کوچکترین پرنده دنیا است که در هنگام بال زدن بدلیل سرعت زیاد نمی توانید بال هایش را مشاهده کنید. جالب است که بدانید در هر ثانیه، بال های این پرنده 70 بار با هم برخورد داشته و هنگام شیرجه زدن به 200 بار در ثانیه هم خواهد رسیدسرعت و دقت بالا از خصوصیات بارز این پرنده است که گوگل را بر آن داشت تا از نام آن برای الگوریتم جدید خود استفاده کند.

با آمدن مرغ مگس خوار، رویه ایندکس شدن صفحات در موتور جستجوی گوگل تغییر کرد و گوگل، بر اساس مفهوم متن و عبارت شروع به ایندکس کردن صفحات کرد.

پیشنهاد مهدی سنجه ونلی : مقاله چگونگی کسب و کار خانگی را مطالعه کنید

الگوریتم مرغ مگس خوار چیست و چگونه کار می کند؟

همانطور که در ابتدای به آن اشاره شد، سرعت و در عین حال وجود دقت از مهمترین صفات بارز مرغ مگس خوار می باشد و از آنجایی که گوگل سعی بر آن داشت تا به الگوریتمی دست یابد که از طریق آن علاوه بر سرعت در هنگام جستجوی صفحات؛ با دقت، بهترین نتایجی را که مورد نظر کاربر می باشد بدست آورده و به کاربران ارائه دهد توانست الگوریتم مرغ مگس خوار را راه اندازی کند.

روش این الگوریتم بدین صورت است که بر روی مفهوم عبارت جستجو شده کار می کند. بدین صورت که ابتدا برای کلمه مورد نظر مترادف پیدا کرده سپس از طریق آن به هدف جستجوی مخاطب دست پیدا خواهد کرد و بهترین نتایجی را که می تواند مخاطب را راضی نگه دارد به او ارائه می دهد. بطور مثال شما در گوگل عنوان ” خرید موبایل ” را تایپ می کنید. در این مرحله مرغ مگس خوار شروع به کار می کند و مترادف کلمات “خرید” و “موبایل” را جستجو می کند. برای خرید از کلمه “بازار” و برای موبایل از “گوشی تلفن همراه” استفاده می کند. سپس نتایجی را که به کاربر ارائه خواهد داد لینک صفحاتی است که در محتوای آن در مورد خرید و بازار تلفن همراه توضیحاتی ارائه داده شده است.

تفاوت روش جستجو بر اساس کلمه کلیدی و تحلیل کلمه در چیست؟

در گذشته نتایج جستجو صفحاتی را شامل می شد که در متن خود از کلمه کلیدی جستجو شده و عبارت مورد نظر بهره می برد. بطور مثال کاربر ” کامپیوتر” را جستجو می کند سپس بعد از جستجو، گوگل صفحاتی را که در محتوای آن از کلمه “کامپیوتر” بهره می برد به نمایش می گذارد. اما امروزه با استفاده از مرغ مگس خوار علاوه بر کلمه کلیدی، بر مفهوم آن و متنی که به کلمه کلیدی مربوط می شود هم دقت کرده و به سرعت صفحاتی را که بیشترین ارتباط با کلمه جستجو شده دارند برای کاربر لیست و به نمایش در می آورد. بطور مثال هنگام جستجوی “کامپیوتر” در الگوریتم جدید، صفحاتی لیست می شود که در متن آن از کامپیوتر، رایانه و تمام عباراتی که مترادف با “کامپیوتر” می باشد استفاده کرده و در نتیجه کاربر صفحاتی را مشاهده می نماید که بیشترین ارتباط را با عبارت جستجو شده ی خود دارد.

من میخواهم همین الان کسب و کار اینترنتی خودم رو شروع کنم.

در روش جستجو بر اساس کلمه کلیدی، کاربر گاهاً شاهد آن بود که نتایج متفاوت با عبارت مورد نظرش می باشد. در این روش تمام کلمات و حتی حروف اضافه عیناً مورد بررسی قرار می گرفت بطور مثال اگر در عبارت جستجو “از”، “را” و غیره را به کار بریم موتور جستجو آنها را نیز به عنوان کلمه کلیدی در نظر می گرفت. در نتیجه کاربر شاهد محتوایی بود که از هدفش فاصله دارد به همین منظور می توان پدید آمدن این اتفاق را از مشکلات و معایب این روش در نظر گرفت.

اما در روش جستجوی  تحلیلی با استفاده از مرغ مگس خوار، صفحاتی که در نتایج گوگل برای کاربر لیست می شود کاملا مرتبط با عبارت جستجو شده بوده و کاربر با بیشترین سرعت به بهترین نتایج دست خواهد یافت [ 2 ]

عملکرد الگوریتم مرغ مگس خوار

زمانیکه بدنبال موضوعی مشخص هستیم در ابتدا یک عبارت را در گوگل جستجو میکنیم و براساس نتایجی که نمایش داده میشود معمولا تغییراتی در عبارت جستجو شده ایجاد میکنیم. بنظر میرسد که گوگل نیز متوجه این رفتار کاربران در هنگام جستجو شده و توجه ویژه ای به آن نشان میدهد.

الگوریتم های قبلی بصورت ناگهانی بر رتبه بندی سایت شما در نتایج گوگل تاثیرگذار بودند و شما به راحتی تاثیر مثبت یا منفی آنها را درک میکردید، بسیار شنیده ایم که سایتی با جریمه توسط الگوریتم پنگوئن به طور کامل بازدید خود از موتورهای جستجو را از دست داده است.

مرغ مگس خوار رتبه بندی شما را بصورت داینامیک تحت تاثیر خود قرار میدهد و پیش بینی رفتارهای آن به مراتب دشوارتر خواهد بود.

تغییر داینامیک با توجه به رفتار کاربران نیازمند یک الگوریتم پیچیده و قدرتمند می باشد که در اینجا به بررسی آن نمیپردازیم.

تغییر عنوان و توضیحات سایت در گوگل

پیشنهاد مهدی سنجه ونلی : مقاله چگونگی کسب و کار خانگی را مطالعه کنید

شاید برای شما هم پیش آمده که وقتی لینک مشخصی از سایت خود را جستجو میکنید، متوجه تفاوت عنوان و توضیحات نمایش داده شده با آنچه خودتان در تگ های متا وارد کرده اید میشوید. این مسئله یکی از فعالیت های مرغ مگس خوار است که در ادامه به بررسی دلایل احتمالی آن میپردازیم:

1 - زمانیکه عبارتی توسط کاربر در گوگل جستجو میشود و به نتیجه دلخواه خود نمیرسد، با تغییر عبارت جستجو بدنبال نتایج بهتر است، در این زمان الگوریتم مرغ مگس خوار برخی لینک ها را از نتایج جستجو حذف میکند و برخی دیگر را با تغییر عنوان و توضیحات به کاربر نشان میدهد! زیرا ممکن است اطلاعات وارد شده توسط شما برای کلیک کردن کاربران مفید نباشد ولی محتویات صفحه همان هدف مورد نیاز کاربر باشد.

این پروسه نیازمند شناخت صحیح کلمات و بار معنایی هر کدام از آنها توسط مرغ مگس خوار می باشد، توضیحات این بخش نیازمند بررسی دقیق تر و ارائه یک مقاله مجزا می باشد.

2 - نمایش توضیحات بستگی به عبارت جستجو شده توسط کاربر خواهد داشت؛ اگر عبارتی در توضیحات متای صفحه موجود نباشد ولی در محتویات آن بخوبی مورد استفاده قرار گرفته شده باشد. گوگل بصورت خودکار بخشی از متن که عبارت مورد نظر کاربر در آن وجود دارد را بعنوان توضیحات سایت شما نمایش میدهد و حتی در مواردی عنوان صفحه را نیز برای جلب نظر کاربر تغییر میدهد.

در واقع الگوریتم مرغ مگس خوار شانس دومی به شما داده است و اگر در این شانس دوباره هم موفق نباشید ممکن است در دراز مدت حتی جایگاه خود را در آن عبارت از دست بدهید.گوگل خیلی از انرژی خود را برای اینکه جلوی روش های سیاه را بگیرد گذاشت

الگوریتم گوگل پاندا که با محتوا تکراری و اسپم مبارزه میکرد از طرفی خیلی از سایت های خرید و فروش بک لینک زیاد شده بود و لینک سازی در گذشته بیشتر شبیه یک سرطان شده بود تا یک تکنیک مفید و الگوریتم گوگل پنگوئن آمد و در این بین خیلی از این سایت ها از دور خارج شدند اما باور کنید گوگل در کلمات کلی شاید بیشتر موفق شده بود ولی در مورد یک موضوع خاص یا یک مطلب مثلا بهینه سازی محتوای سایت هنوز خیلی فاصله تا موفقیت داشت. گوگل قبل از الگوریتم مرغ مگس خوار فقط روی اسپم کار میکرد اما باز هم نتایج کاملی نمیگرفت از طرفی کاربران رو به جستجو های تفضیلی و طولانی می اوردند و گوگل هنوز روی جستجو های تک کلمه ای یا چند کلمه کوتاه تمرکز داشت و نمی توانست مثلا یک سئوال را معنی کند و بهترین نتایج را نشان دهد گوگل این الگوریتم را معرفی کرد یعنی گوگل سعی کرد معنی گرا شود وقتی یک سایت محتوایی مفید و با معنایی داشته باشد راحت رتبه میگرفت به نظر میرسد گوگل در این الگوریتم برای پیدا کردن محتوای بهتر موفق تر بود گوگل به این نتیجه رسید هر چقدر هم با لینک سازی و روش های اسپم بجنگد باز هم ربات نمیتواند موفقیت قابل توجهی داشت باشد پس سعی کرد رفتار انسانی داشته باشد میتوان گفت گوگل بعد از این الگوریتم انسان محور تر شد و موفق تر هم بود چرا که گوگل رفتار کاربر ها را بررسی میکند یعنی وقتی شما میپرسید بک لینک چیست خزنده های دنبال کلمات مترادف همچون دامین اتورتی و پیج اتوریتی و قدرت دامنه و لینک بیلدینگ و خیلی از کلمات میگردند از بعد از این الگوریتم کلا عنوان یک مطلب کم ارزش شد و از طرفی عنوان رو به سمت جواب دادن یک مسئله دادن یعنی شما باید طوری مطلب را بنویسید که باید جواب این سئوال را در مطلبتون بدهید.به نظر شما چرا گوگل این پرنده را نماد این الگوریتم قرار داده است به وب مستر ها می خواسته بگوید که این الگوریتم بسیار پر سرعت و با دقت عمل میکند و مثل بقیه الگوریتم ها که روش های مختلفی برای فریب آن ها وجود دارد فریب دادن این الگوریتم خیلی سخت است البته اینکه تا چه اندازه گوگل در این الگوریتم موفق بوده است شاید خیلی باید حرف بزنیم اما به نظر میرسد نسبت به دو الگوریتم گذشته بسیار به موفقیت نزدیک تر بوده است گوگل بسیار روی محتوا دقت دارد و همیشه سعی بر محتوا محوری دارد تا فقط یک نتیجه نشان دهد و رفع مسئولیت کند.

    عنوان طولانی موفق تر :

پیشنهاد مهدی سنجه ونلی : مقاله چگونگی کسب و کار خانگی را مطالعه کنید

ببینید خیلی وقت ها شما باید در عنوان سایت خود جواب یک مسئله را بدهید دیگر گوگل بر اساس کلمات کلیدی رتبه بندی نمیکند و فقط یک خزنده بسیار ضعیف باشد که راحت بتوان ان را فریب داد پس سعی کنید عنوان کامل بنویسید فقط کلمه کلیدی که میخواهید رتبه بیاورید را در  عنوان قرار ندهید از طرفی دیگر عنوان های کوتاه منسوخ شده است و سایتی موفق است که بتواند در عنوان خود چند مفهوم جستجو را بگنجاند به چه شکل ؟! مثلا برای الگوریتم پاندا شما بهتراست عنوان الگوریتم گوگل پاندا چیست را قرار دهید چرا که کاربر به هرشکلی جستجو کرد در مورد این الگوریتم به سایت شما برسد البته باید در مفهوم هم دقت کنید و تمام مطالب که در عنوان قید کرده اید جواب دهید مثلا برای این عنوان ابتدا توضیحی در مورد الگوریتم و بعد موارد الگوریتم و بعد توضیحاتی مفهومی را وارد کنید شاید سئوال کنید اگر ما عنوان گسترده بنویسیم رتبه نمی اوریم اگر سایت قدرتمندی باشید اگر به یک مسئله اشاره هم کنید رتبه می اورید اگر هم نباشید فرقی نمیکند بستگی به خیلی مسائل دارد پس نگویید ما روی کلمه کلیدی خوب در عنوان تمرکز میکنیم از طرفی برای تگ توضیحات دقت کنید که این الگوریتم اگر تگ توضیحات نداشته باشید برای شما یک توضیح از قسمت بالای متن یا بخشی از متن انتخاب میکند پس عنوان را در تگ توضیحات قرار ندهید چرا که اگر مضر نباشد مفید هم نیست یا به صورت هوشمندانه تگ توضیحات کامل بنویسید یا اصلا تگ توضیحات را پر نکنید و اجازه دهید خود گوگل برای شما تگ توضیحات قرار دهد.

مرغ مگس خوار و تاثیر کلیک کاربر روی مطلب:

ببنید یک زمانی  نرخ کلیک  ctr شاید خیلی تاثیر کمی در روند رتبه بندی سایت داشت اما گوگل بسیار هوشمند شده است در الگوریتم مرغ مگس  خوار مثلا اگر یک مطلب که در رتبه پنجم قرار دارد نرخ کلیک بهتری داشته باشد رتبه بهتری پیدا میکند و بعضا به رتبه دو می اید پس گوگل بیشتر از گذشته روی رفتار کاربران دقت میکند و میبیند مثلا چه مقدار یک مطلب نرخ کلیک دارد و کاربر به آن اطمینان میکند حال سئوال ایجاد میشود که ما خوب نرخ کلیک میخریم برای سایت خود باید بگوییم یا گوگل را بچه ابتدای فرض کرده اید یا فکر میکنید اولین نفری هستید که این مطلب را میدانید شما تا کی نرخ کلیک میتوانید بخرید بعد از ان که نرخ کلیک تمام شود رتبه شما به حالت اول باز میگردد از طرفی نرخ کلیک یکی از فاکتور های بسیار کم اثر سئو است که خیلی باید طبیعی باشد و تشخیص اینکه چگونه میتواند گوگل را با خرید نرخ کلیک فریب داد بسیار دشوار است پس این وهم را که در ذهن خیلی از دوستان است اشتباه است مخصوصا برای سایت های تازه تاسیس که ورودی ندارند پس گوگل بسیار روی رفتار کاربر ها مطالعه میکنید انقدر خزنده های معنا گرا شده اند که مت کات اعلام کرد تاثیر بک لینک کم میشود اما هنوز مهم ترین فاکتور بهینه سازی سایت است پس این الگوریتم تحولی جالبی برای محتوا داشت و وقتی با الگوریتم پاندا ترکیب شد خیلی قشنگ توانست سایت های انسان محور و با محتوای قوی را بالا بکشد.بزارید یک مطلب جالب برای الگوریتم مرغ مگس خوار و نرخ کلیک گفته شود وقتی شما روی برند سازی خود تمرکز میکنید و یک برند قوی ایجاد میکنید چه اتفاقی می افتد بازدید کننده وقتی لینک شما در رتبه 10 صفحه اول هم باشد روی ان کلیک میکند و چه کسی برنده میشود هر کسی که برند قوی تری است و دیگران با ان اشنا هستند پس بحث برند سازی چیست به میان می اید  که چقدر برند سازی میتواند موثر باشد و میتواند باعث افزایش رتبه شما و دیده شدن شما شود دقت کنید تمام مسائل بهینه سازی سایت بهم مربوط هستند به خاطر همین نباید تک بعدی باشید فقط نرخ کلیک نخرید فقط محتوا تولید نکنید فقط بک لینک نسازید روی تک تک فاکتور های سایت بر اساس اهمیت وقت بگذارید.

پیشنهاد مهدی سنجه ونلی : مقاله چگونگی کسب و کار خانگی را مطالعه کنید

نقش بهینه سازی سایت در این الگوریتم:

خوب مبحث جالبش رسید سعی کنید طبیعی بنویسید یعنی انسان محور باشید تا ربات محور. اول آنالیز کنید مثلا برای کلمات کلیدی خاص تفسیر گوگل چیست یعنی مثلا کلمه "زیبا" را چه چیزی میداند به چه صورت تفسیر میکند از طرفی خودتان تایپ کنید تا مطلب شما بسیار مفهومی باشد این جاست که اهمیت این الگوریتم مشخص میشود سایت های که فقط میخواهند بازدید کننده جمع کننده و مطالب بی کیفیت و نا مفهوم ایجاد میکردند بسیار ضربه خوردند و بسیار از سایت های زحمت کش که مطالب خوبی داشتند توانسته اند مزد زحمات خود را بگیرند و خیلی ها احساس رضایت نسبت به این الگوریتم داشتند.

ارتباط موضوعی میان توضیحات، عنوان و محتوای صفحه اهمیت بسیار بالایی دارد، با توجه به چگالی کلمات بکار رفته شده در هر صفحه گوگل میتواند به صورت تقریبی موضوع شما راحدس بزند و در صورتیکه موضوع محتوای شما با عنوان انتخاب شده برای آن همخوانی کافی نداشته باشد مرغ  مگس خوار به جای شما تصمیم گرفته و آن را بازنویسی میکند.

اگر سایت شما بارها در لیست نتایج به کاربران نمایش داده شود ولی تعداد کلیک روی آن متناسب با انتظار گوگل و جایگاه شما نباشد، الگوریتم مرغ مگس خوار با تغییر توضیحات و عنوان صفحه سعی بر افزایش شانس شما و جلب نظر کاربران خواهد داشت.

نتیجه آنکه تغییر عنوان و توضیحات توسط گوگل و الگوریتم مرغ مگس خوار در جهت بهبود وضعیت شما و کمک به جذب بازدیدکننده بیشتر و بهبود نتایج گوگل  انجام میگیرد، اگر این اتفاق به دفعات برای صفحات سایت شما رخ میدهد باید در نحوه نوشتن عنوان و توضیحات خود بازنگری جدی صورت دهید.

نگاه مرغ مگس خوار به رفتار کاربران:

یکی دیگر از فعالیت های الگوریتم مرغ مگس خوار بررسی و تحلیل رفتار کاربران هنگام مشاهده لیست نتایج گوگل در یک عبارت خاص می باشد. بطور مثال اگر سایت شما رتبه سوم نتایج گوگل در عبارت “جام جهانی” باشد ولی درصد بالایی از کاربران این نتیجه را به رتبه های اول و دوم ترجیح بدهند به مرور زمان جایگاه شما بهبود خواهد یافت.

پیشنهاد مهدی سنجه ونلی : مقاله چگونگی کسب و کار خانگی را مطالعه کنید

Rand Fishki بنیانگذار و مدیر شرکت MOZ یکی از شناخته شده ترین افراد در زمینه سئو و بهینه سازی سایت ها در دنیا می باشد Ran . با راه اندازی یک سیستم جدید قصد دارد تا تاثیر رفتار کاربران بر نتایج گوگل را بصورت تجربی بررسی کند و به همین منظور در آخرین آزمایش خود از دنبال کنندگان خود در توییتر درخواست کرد تا عبارت imec lab را در گوگل جستجو کرده و بر روی نتیجه هفتم که مربوط به وبلاگ او بود کلیک کنند.

در آزمایش تحلیل رفتار کاربران بر نتایج مرغ مگس خوار، 228 نفر شرکت کرده و در زمانی کوتاه بر روی لینک مورد نظر او کلیک کردند، با گذشت تنها دو ساعت جایگاه صفحه مورد نظر از رتبه هفتم به رتبه اول رسید.

اما واقعا چه اتفاقی افتاد؟ گوگل و الگوریتم مرغ مگس خوار انسان ها را به روبات های خود ترجیح میدهند، وقتی افراد زیادی هنگام جستجوی یک عبارت خاص رتبه هفتم را به رتبه اول ترجیح داده اند پس باید این رتبه بندی تغییر کند. توجه کنید که این آزمایش با جامعه ای گسترده از نقاط مختلف جهان انجام گرفته و کلیک کردن مستمر خود شما بر لینک سایت نمیتواند چنین نتیجه ای به همراه داشته باشد.در صورت انجام این کار اتفاق عجیب دیگری رخ میدهد که آن هم نشانگر پیچیدگی این الگوریتم هوشمند می باشد، حذف سایت شما از نتایج گوگل بصورت مقطعی! [ 3 ]

مرغ مگسخوار را می توان از بهترین الگوریتم های گوگل دانست . مرغ مگس خوار الگوریتمی است که با فرایند عملکرد خود ، نتایج جستجوی بهتری را در اختیار کاربر می گذارد . مرغ مگس خوار بر خلاف گذشته های گوگل ، صرفاً بر عبارت کلیدی ثبت شده یا فراخوانی شده توسط کاربر تکیه نمیکند و آن را مورد جستجو قرار نمی دهد بلکه از مکانیزم عملکرد هوشمندتری برخوردار شده و بر همخوانی مفهوم و معنای کلمه و کلمات جستجو شده در گوگل با متنی که به کاربر نمایش می دهد تکیه می کند . گوگل این کار را کرده است تا کیفیت نتایج جستجو بالا برود . جستجوصرفاً بر اساس کلمه کلیدی سرچ شده می توانست به بروز نارضایتی کاربر بینجامد چرا که در این صورت ، محتوای اسپم یا ناخواسته به کاربر نمایش داده می شود
من میخواهم همین الان کسب و کار اینترنتی خودم رو شروع کنم.

علت بروز چنین مشکلی در گذشته این بود که نمایش نتایج جستجو بر اساس های مختلفی بنا شده بود . مثلاً زمانی بر پایه رتبه صفحه یا همان پیج رنک / page rank بود ( که البته منسوخ شد ) یا زمانی بر اساس تعداد تکرار کلمات در یک متن . به محض آن که مدیران سایت ها و کسانی که روی وب سایت ها محتوا درج می کردند متوجه این موضوع شدند ، به سرعت به سمت تکرار افراطی کلمات در متن های خود پرداختند و تقریباً فاجعه در حال وقوع بود که گوگل تدبیر کرد و با الگوریتم های خود ( هرچند که در ابتدا خالی از عیب نبودند و هنوز هم نیستند و ممکن است دچار خطا شوند ) به جنگ سئو سیاه ( در مقاله ای مجزا در سایت زانتکس ، به شرح سئو سفید و سئو سیاه پرداخته شده است ) آمد .
خبرنگاران و مجموعه های خبری ، شعاری در تهیه خبر دارند با این مضمون : سرعت ، دقت و صحت . گوگل بر سرعت و دقت تمرکز کرد . اساساً نظارت و تعهد به صحت موارد منتشر شده در اینترنت در قاموس رسالت های متصوره گوگل نمی گنجد . اتفاقاً مبنای نامگذاری این الگوریتم به الگوریتم مرغ مگسخوار هم همین بوده است زیرا مرغ مگس خوار با سرعت بسیار زیادی بال های خود را باز و بسته کرده و دقت زیادی دارد. این را هم باید افزود که جستجو ها از حالت کلمه ای به حالت جمله ای تغییر شکل یافتند . یعنی موتور جستجوی گوگل ، توان فهم و پردازش جملات و مفاهیم مرتبط را پیدا کرد  [ 4 ] .

تفاوت الگوریتم جدید گوگل مرغ مگس خوار با گوگل پاندا و گوگل پنگوئن:

الگوریتم های گوگل پاندا و گوگل پنگوئن بیشتر تمرکزشان را بر روی روش های شناسایی اسپم گذاشته بودند، وظیفه گوگل پاندا شناسایی محتوای نامناسب و کپی شده از وب سایت های دیگر و همچنین روش های متقلبانه در درون وب سایت مانند کلوکینگ و… را به عهده دارد و از طرفی وظیفه گوگل پنگوئن شناسایی لینکهای اسپم و وب سایت هایی که اقدام به خریداری لینک برای بالا بردن رنکینگ خود می کنند را بر عهده دارد. هر دو الگوریتم فوق در حال مبارزه با سئوی سیاه هستند و جالب این که پاندا و پنگوئن نیز حیواناتی با رنگ سیاه و سفید می باشند.

الگوریتم مرغ مگس خوار بر خلاف پاندا و پنگوئن یک افزونه ضد اسپم نیست بلکه افزونه ای ست برای تجزیه و تحلیل عباراتی که کاربر برای جستجو وارد می کند. گوگل با این کار می خواهد نتایج بهتری را به کاربران نمایش دهد و با استفاده از مرغ مگس خوار می تواند نتایج خود را بهبود بخشد. می توان گفت الگوریتم جدید گوگل تاثیری در نتایج رتبه بندی به صورت مستقیم ندارد و صرفا عباراتی را که کاربر جستجو کرده بررسی می کند و سعی دارد بر اساس خواسته های کاربر بهترین نتیجه را نمایش دهد. [ 5 ]

6 روشی که مرغ مگس خوار گوگل آینده سئو و بازاریابی اینترنتی را شکل می دهد

1.مفید بودن محتوا

مرغ مگس خوار گوگل در پی ارائه بهترین جواب به سوالات کاربران می باشد. و قصد دارد هدف از یک جستجو را بفهمد و پاسخ های دقیقی ارائه نماید. در صورتی که نیازهای کاربران را پاسخ گو باشید رنک بهتری در مرغ مگس خوار گوگل می گیرید.

2. جستجوی معنایی برای دست یافتن به نتایج دقیق

جستجوی محاوره ای بر روی جملات بلند به خوبی انجام خواهد شد تا کلمات کلیدی.مرغ مگس خوار گوگل قصد درک کل جستجو را دارد و نه کلمات کلیدی موجود در جمله.با نتایج جستجوی پیچیده تر، الگوریتم موضوع را بهتر متوجه خواهد شد. گوگل هم اکنون این نکته را متوجه شده که کاربران به دنبال کلمات کلیدی خاصی نیستند بلکه آنها به دنبال چیزی پیچیده تر هستند .استفاده از جستجو توسط صدا منجر به جستجوی کلمات محاوره ای به جای عبارات جستجو می گردد. که این به معنای عبارات جستجوی بلندتر و پیچیده تر می باشد

3.اعتبار

مرغ مگس خوار به گوگل کمک می نماید تا کاربران به صفحات مناسب از وب سایت انتقال داده شوند تا صفحه اصلی وب سایت. و در نتیجه هر صفحه می بایست برای کاربر مختص به خود بهینه سازی شده باشد که به بدست آوردن بازدید کننده بیشتر از سایت منجر می شود.

4. گراف دانش

مخزنی از اطلاعات که به آن لقب گراف دانش (Knowledge Graph) داده‌اند در حال اضافه کردن مفاهیم و جزئیات سودمند به جدولی از لینک‌هاست که به گوگل سرویس می‌دهد. از این فناوری می‌توان برای جستجو درباره افراد خاص، اماکن یا همه آن چیزهایی که شما به‌دنبال آن هستید، استفاده کرد. موضوعی که در مورد نمودار دانش گوگل مطرح است این است که گوگل معتقد است اطلاعاتی که شما به دنبال یافتن آن هستید به طور حتم در نتایج موتور جستجوی گوگل قابل دسترس است و یا حداقل نزدیک به آنها است .

به روز رسانی مرغ مگس خوار گوگل از گراف دانش گوگل گرفته شده. که نتایج عادی جستجوی گوگل را با گراف دانش گوگل تلفیق می نماید. جدا از یافتن کلمات کلیدی مهم در متن جستجو شده توسط کاربران، آن تمام جمله را در نظر می گیرد و نزدیکترین نتایج را معرفی می نماید

5. نگاه مرغ مگس خوار به رفتار کاربران

انسان ها آخرین تکنولوژی گوگل هستند! مرغ مگس خوار انسان ها را برتر از روبات های گوگل میداند.یکی دیگر از فعالیت های الگوریتم مرغ مگس خوار بررسی و تحلیل رفتار کاربران هنگام مشاهده لیست نتایج گوگل در یک عبارت خاص می باشد

6.تغییر عنوان و توضیحات سایت در گوگل

این پروسه نیازمند شناخت صحیح کلمات و بار معنایی هر کدام از آنها توسط مرغ مگس خوار است

سیگنال های اصلی مرغ مگس خوار گوگل در رتبه بندی یا پیج رنک وب سایت ها

در حالی که الگوریتم قدیم رتبه بندی وب سایت در گوگل با الگوریتم مرغ مگس خوار تعویض شده ولی یک وب سایت و هدف گوگل را دنبال می کند در جهت خطای کمتر. و هنوز بیش از 2000 فاکتور در رتبه بندی استفاده می شود که  تاکید زیادی گوگل بر قدرت و اعتبار و محبوبیت صفحات وب دارد و الگوریتم های جدید انتشار یافته گوگل (بروز رسانی گوگل پاندا و پنگوئن) در 2 سال گذشته برای رسیدن به این هدف می باشد که با دادن اولویت وب سایت اصلی و با کیفیت بالا در محتوا و در لینک های وردی… [ 6 ]

چگونگی رتبه بندی توسط مرغ مگس خوار گوگل: [ 7 ]

برای بهرمندی از الگوریتم مرغ مگس خوار باید وب سایت طراحی شده بر اساس سئو و بهینه سازی باشد در تیتر و عنوان و محتوا باید روان و جذب و عامه پسند و طبیعی باشد از زبان انسان نه از زبان روبات. و ایجاد فضای گفت و شنود در ارتباط موضوع مطرح شده و ارزش گذاشتن به کاربر و پاسخ به جواب کاربران و بر طرف کردن این شک از مرغ مگس خوار که وب سایت فعال بوده ازهر جهت.

تمامی گل ها دارای شهد خاص خود هستند بعضی از این گلها داری شهد و شیرینی کم و بعضی دیگر دارای شهد شیرین بیشتر هستند والگوریتم مرغ مگس خوار گوگل ترجیح می دهد از گلهایی با شهد شیرین تر استفاده کند و وب سایت های که محتوای بهتر و شیرین تری نسبت به بقیه وب سایت های داشته باشند و هر چه محتوای سایت شیرین تر باشد بیشتر مشتاق به استفاده از این شیرینی هستند و کاربران بیشتر بر روی وب سایت می مانند مثل مرغ مگس خوار که وقت خود را صرف می کند برای به دست آوردن شهد  شیرین تر.

الگوریتم ""Hummingbird  بیش از روش‌های انسانی به تعامل با کاربران و ارائه جواب غیرمشابه نسبت به نسخه‌های پاندا و پنگوئن می‌پردازد.

پیشنهاد مهدی سنجه ونلی : مقاله چگونگی کسب و کار خانگی را مطالعه کنید

جدول زیر تفاوت‌ای بین تکنیک‌های جستجوی قدیمی و جدید را بیان کرده است.

 

تکنیک‌های جستجوی قدیمی

تکنیک‌های جستجوی جدید

جستجو بر مبنای کلمات کلیدی

جستجوی مبتنی بر پرسش، مکالمه و معنا (با دریافت کلمات سوالی نظیر چرا، چه زمانی و چه کسی و…)

واگذاری نتایج جستجوی یکسان به کاربران مختلف

جستجوی مشابه ممکن است به نتایج مختلفی برای هر کاربر منجر شود، که مبتنی بر شرح و تفصیل آن در هر لحظه است.

تکنیک‌هایی که توسط کاربر برای جستجو بکار نمی رود.

از اطلاعات کاربر نظیر دانلودهای قبلی، مکان جغرافیایی، به اشتراک گذاری‌های اجتماعی و غیره استفاده می‌کند.

قادر به بکاربردن رشته‌های پیچیده جستجو نیست.

می تواند با رشته‌های پیچیده جستجو کار کند. گراف دانش گوگل را بکار می‌برد.

کاربران قبلی گزینه‌های ممکن زیادی برای ادامه جستجو هستند.

با پاسخ دادن به سوال، شروع می‌کنند. که به آن "جستجوی محاوره ای" یا "Conversational Search"  گفته می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

من میخواهم همین الان کسب و کار اینترنتی خودم رو شروع کنم.

مقاله های مشابه را می توانید از لینک های زیر استفاده کنید.

الگوریتم رتبه بندی کبوتر گوگل

تاثیر رتبه بندی گوگل بر کسب و کار

تاثیر الگوریتم های گوگل بر کسب و کار

بهبود سئو با ویدئو مارکتینگ

معرفی و بررسی الگوریتم پنگوئن

نقش الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل در رتبه بندی سایت

رتبه بندی الگوریتم کبوتر گوگل برای سایت ها

سئو سازی فایل های ویدئویی و تصاویر

الگوریتم کبوتر گوگل چگونه کار می کند

تاثیر سئوسازی در بازاریابی محتوا

تاثیر سئو بر ترافیک سایت

منابع و ماخذ :

www.seotech.ir -1

www.netmarko.com  -2

https://websima.com -3

www.xantox.ir -4

www.dotech.ir -5

https://www.mrsz.ir -6

www.webazma.itrc.ac.ir

 

 

 

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 0

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط