ما به شما اعتماد داریم : شما نیز کافیست یک بار از محصولات ما استفاده نمایید مطمئنیم تفاوت را احساس می کنید. از این قسمت در دوره کسب و کار شرکت کنید.

شبکه های اجتماعی

aparat

رتبه بندی سایت‌ها توسط الکسا

  • 24 دی 1395
  • 6897
  • 0

رتبه بندی سایت‌ها توسط الکسا

گلناز آق ارکاکلی ، Golnaz.agh20@gmail.com

مهندسی تکنولوژی کامپیوتر

استاد

مهدی سنجه ونلی

 

چکیده:

تمامی کسب و کارهایی که به صورت Online فعالیت می‌کنند و به معرفی خدمات و محصولات خود می‌پردازند یا حتی افرادی که وب سایت شخصی دارند، مهمترین هدفی که باید در آن توجه کنند جذب بازدید کننده و عوض کردن جایگاه خود در اینترنت است. این سیستم که در وب سایت alexa.com و از طرف کمپانی Amazon معرفی شده است به بررسی تعداد بازدید، مدت زمان بازدید از یک وب سایت و تعداد صفحات باز شده می پردازند. باید از داخل وب سایت Alexa تولبار آن را نصب کنید. این تولبار علاوه بر ارائه قابلیت جستجو در اینترنت، رنک وب سایتی که در حال بازدید آن هستید را به همراه یکسری اطلاعات تکمیلی به شما نمایش می دهد.

1. مقدمه

تمامی کسب و کارهایی که به صورت Online فعالیت دارند و به معرفی خدمات و محصولات خود می‌پردازند یا حتی افرادی که روی وب سایت شخصی کار می‌کنند، مهمترین هدفی که باید در آن توجه کنند جذب بازدید کننده و عوض کردن جایگاه خود در اینترنت است. مکانیزم های مختلفی برای رسیدن به این هدف وجود دارد، بعضی‌ از آن‌ها تلاش می‌کنند تا به یک جایگاه مناسب در نتایج موتورهای جستجو (SERP یا Search Engine Result Page) دست پیدا کنند و برخی از آن‌ها جذب بازدیدهای زیاد را جزو اهداف خود قرار می دهند. اما همانطور که گفته شد هدف اصلی، رسیدن به اهداف مالی است. علاوه بر اهمیت گوگل در رتبه بندی و نمایش نتیجه مناسب در جستجو ها، Alexa نیز نقش بسزایی در این بین دارد.

کلید واژه: الکسا، رتبه بندی سایت، کار با الکسا

2. سیستم رتبه بندی Alexa چیست؟

این سیستم که در وب سایت alexa.com و از طرف کمپانی Amazon معرفی شده است به بررسی تعداد بازدید، مدت زمان بازدید از یک وب سایت و تعداد صفحات باز شده می پردازند. سیستم محاسبه ای که الکسا بر مبنای آن کار می کند، بسیار ساده است.

پارامترهای موثر در Ranking یک وب سایت در الکسا، تعداد ورودی های یک وب سایت و تعداد صفحات بازدید شده می باشد.

 اولین مرحله از تخمین Rank یک وب سایت، محاسبه تعداد بازدید ها و صفحات بازدید شده در طول یک روز بر اساس آدرس IP و موقعیت جغرافیایی و بسط آن به بازه زمانی سه ماهه است. این موضوع به آن معناست که اگر وب سایت شما در طول  45 روز اول بازه مشخص شده، 10 هزار بازدید و در طول بازه 45 روزه دوم 20 هزار بازدید داشته باشد، نباید توقع بالا رفتن یکباره رنک وب سایت خود را داشته باشید، زیرا الکسا میانگین سه ماهه این بازدید ها بعلاوه صفحات بازدید شده را در نظر میگیرد.

3. سیستم رتبه بندی Alexa چگونه کار می کند

برای گام اول، باید از داخل وب سایت Alexa تولبار آن را نصب کنید. این تولبار علاوه بر ارائه قابلیت جستجو در اینترنت، رنک وب سایتی که در حال بازدید آن هستید را به همراه یکسری اطلاعات تکمیلی به شما نمایش می دهد. اما این کار ظاهر قضیه است، در پشت صحنه، در صورتی که شما Toolbar الکسا را نصب داشته باشید، اطلاعاتی از طرف شما برای سرورهای Alexa ارسال می شود، این اطلاعات شامل وب سایتی که در حال مشاهده آن هستید، هر چقدر شماره Rank وب سایت شما در الکسا پایین تر باشد، یقیناً شما رتبه بهتری از لحاظ تعداد بازدید در اختیار دارید. به طور معمول، وب سایت هایی که رتبه جهانی آن ها زیر 100،000 است، دارای بازدید مناسبی هستند.

4. مزایا و معایت رتبه بندی Alexa

زمانی که شما ملاک خود را رتبه بندی سایت ها بر اساس الکسا قرار می دهید، این کار یکسری معایت و مزایا دارد که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

مزایا:

1- شما می توانید بوسیله Alexa اطلاعاتی در مورد بازدید کننده های خود بدست آورید، در پلن رایگاه Alexa این اطلاعات محدود است، اما در پلن های پولی اطلاعات بیشتری مانند کلمات کلیدی جستجو شده توسط کاربران، بیشترین صفحات بازدید شده و اطلاعاتی در مورد موقعیت بازدید کننده ها بدست آورید

من میخواهم همین الان کسب و کار اینترنتی خودم رو شروع کنم.

2- بوسیله ابزاری با نام Compare Sites می توانید نسب به مقایسه جایگاه خود با رقبا در الکسا اقدام کنید

3- بر خلاف سرویس PageRank گوگل، هر چقدر رتبه شما پایین تر باشد وب سایت شما جایگاه بهترین در اینترنت دارد

4- الکسا به وب مسترها و البته افرادی که قصد انجام تبلیغات در وب سایت‌ها را دارند کمک می‌کند تا جایگاه وب سایت مورد نظرشان را بهتر شناسایی کنند، هر چقدر رتبه وب سایت مورد نظر بهتر باشد، آن وب‌ سایت موقعیت بهتری برای تبلیغات برای محصولات شما است

5- ابزار الکسا به وبلاگ‌ها و وب سایت‌های شخصی کمک می‌کند که بدون پرداخت هزینه‌ای مانند همه وب سایت‌ها در رتبه بندی قرار بگیرند.

معایب:

1- در الکسا، Sub-Domain به صورت جداگانه رتبه بندی نمی‌شوند و این می‌تواند یکی از ضعف‌های سیستم الکسا باشد. ترافیک اصلی تنها برای Domain اصلی محاسبه می‌شود.

5. پیشنهاداتی برای بهبود رتبه در الکسا

اگر می خواهید رتبه وب سایت خود را در الکسا بهبود ببخشید، به نکات زیر توجه کنید:

- حتماً بر روی مرورگر خود تولبار Alexa را نصب کنید و به بازدید سایت خود بپردازید

- سعی کنید مطالب وب سایت خود را در شبکه های اجتماعی مختلف به اشتراک بگذارید

- کلمات کلیدی خود را بر مبنای کلمات کلیدی Alexa بهینه کنید.

- ساختار طراحی خود را بر اساس آخرین اصول طراحی بهینه کنید، این کار باعث ارتقاء پارامتر Load Time در الکسا خواهد شد.

- به دوستان خود که از سایت شما بازدید می‌کنند در مورد تولبار الکسا بگویید و آن‌ها را تشویق کنید که این تولبار را بر روی سیستم خود نصب کنند.

- می تواند از سرویس Redirect الکسا برای لینک‌های خود استفاده کنید، با این کار افرادی که تولبار الکسا ندارند با کلیک بر روی لینک مورد نظر به عنوان بازدید کننده وب سایت شما در نظرگرفته خواهند شد.

- سعی کنید در وب سایت‌هایی که وب مسترها در آن فعالیت می‌کنند، فعالیت کنید و به نحوی آدرس سایت خود را در سایت نمایش دهید، برای مثال قرار دادن لینک سایت خود در بخش امضاء همان طور که دیدیم، مبنا قرار دادن سیستم Rank الکسا مزایا و معایب خودش را دارد.

6. نحوه کار با الکسا

پس از ورود به سایت الکسا  شما می توانید در قسمت تعیین شده در آن نام سایت مورد نظرتان را وارد کنید تا رتبه الکسای آن را مشاهده کنید.

یکی از پارامترهای مهم و تاثیر گذار در بهبود رتبه سایت الکسا استفاده از تولبار این سایت می باشد.

رتبه بندی سایت الکسا علاوه بر میزان بازدید روزانه ، به روز کردن سایت و به یک پارامتر مهم دیگر تکیه می کند که این پارامتر همان تولبار الکسا می باشد .

به طور دقیق تر می توان گفت هر سایتی که توسط کاربری در اینترنت مشاهده میشود علاوه بر آی پی کاربر شامل مواردی چون نوع اینترنت بروزر (Mozilla or Opera or google Chrome and … ) و تولبار مورد استفاده است . فرض کنید شما موزیلا را را دارید و همراه موزیلا تولبار سایت الکسا رو هم نصب کردید. اگر شما روزانه بر روی یک سایت زیاد فعالیت می‌کنید با توجه به اینکه شما از تولبار الکسا استفاده می‌کنید و هر بار این تولبار اطلاعات سایت مورد مشاهده را به سرور اصلی الکسا می‌فرسته حال رتبه بندی  سایتی که همراه با تولبار الکسا مشاهده می‌کنید با سایتی که بدون نصب تولبار الکسا مشاهده می‌کنید فرق داره در واقع سایتی که همراه با تولبار الکسا مشاهده شود محبوبیتش در سایت الکسا به مراتب بیشتر از سایت دیگری است که بدون تولبار مشاهد می‌کنید. این تولبار امکانات زیادی داره که می‌توان از هر کدام استفاده خاص خود را انجام داد در ضمن  رتبه جهانی و کشوری هر سایتی را که مشاهده می‌کنید رو بر روی تولبار می توانید ببینید به این ترتیب نیاز نیست هر روز به سایت اصلی الکسا برید و رتبه خودتون رو اونجا مشاهده کنید.

من میخواهم همین الان کسب و کار اینترنتی خودم رو شروع کنم.

7. رنک الکسا چیست و روش ثبت سایت در الکسا چگونه است ؟

الکسا یک وبسایت معتبر بین المللی است که آمار کاملی از رفتار های کاربران و نحوه ورود به سایت های وب در سراسر دنیا را بدست می آورد و با آنالیز آن اطلاعات رتبه بندی خودش را انجام می دهد.

خلاصه و چکیده این رتبه بندی عددی بین 1 تا چند میلیون می باشد که هرچه این عدد به یک نزدیکتر باشد رتبه وبسایت، بهتر و بالاتر می باشد. میتوان یکی تا حدودی سایت الکسا را یک موتورجستجو نامید .

به عنوان مثال اگر میخواهید در وب سایتی تبلیغ دهید یا تبلیغات اینترنتی خود را به وب سایتی بدهید ابتدا کنترل کنید که این وب سایت دارای چه رتبه ای در الکسا هست و همچنین دارای چه رنک‌ی در گوگل هست و بعد سفارش تبلیغات اینترنتی خود را بدهید .

دلیل کنترل وب سایت های پذیرنده تبلیغات اینترنتی اینست که اگر بنر یا تبلیغات متنی خود را در سایت های منتشر کنید که از نظر رتبه یا رنک از شما پایینتر هستند اینکار عملا موجب کاهش ناگهانی رنک و رتبه شما خواهد شد به جای اینکه برای شما منفعتی داشته باشد .

سایت الکسا همانند سایت‌های گوگل و یاهو دارای یک نوار ابزار مخصوص به خود است که کاربران میتوانند با نصب آن، از امکانات سایت الکسا استفاده نمایند.

یکی از قدرتمندترین این موتورهای جستجو گوگل می‌باشد این موتور جستجوی قدرتمند دارای بیشترین محبوبیت در بین کاربران ایرانی است بطوریکه بیش از 85 درصد فارسی زبانان و ایرانیان از این سایت برای پیدا کردن موضوع و مطلب مورد نیازشان در شبکه جهانی اینترنت استفاده می کنند .

8. مزایای الکسا :

الکسا این امکان را برای شما فراهم می کند که خودتان را با رقیبانتان مقایسه کنید. با استفاده از ابزار مقایسه الکسا، به راحتی می توانید سایت خود را با رقیبانتان مقایسه کنید.هر چه رتبه بهتری داشته باشید اعتبار بیشتری نزد کاربران دارید و این باعث می شود که سایت های دیگر درخواست تبلیغ در سایت شما را داشته باشند.

9. برخی از مزایای الکسا به شرح زیر است :

- گزارشی از تعداد بازدید صفحات سایت

- گزارشی از تعداد بازدیدکنندگان سایت

- گزارش مربوط به جنسیت بازدیدکنندگان

- آمار مربوط به بازدیدهای موفق کاربران سایت

- آمار واژه ها و کلمات کلیدی که سایت با آنها جستجو شده

- درصد اهمیت فعلی واژه ها در تولید بازدیدکنندگان

- تعداد سایت هائی که لینک سایت شما در آن قرار دارد

- خطا و اشکالات مربوط به لینک های داخلی سایت شما

- رتبه سایت شما در میان کلیه سایت های ایرانی

- رتبه سایت شما در میان سایت های جهان

- و ویژگی ها و مزیت های دیگر که با سه پلان متفاوت به مدیران سایت ارائه میشود

یکی از مهمترین گزارشات الکسا مربوط به فرار بازدیدکننده پس از مشاهده صفحه اول یا ترک سایت توسط بازدیدکننده پس از جستجو در موتور جستجو و کلیک روی لینک سایت می‌باشد. وب سایت شما دقیقا مانند یک شرکت یا یک فروشگاه میتواند نوع مشتری خود را جذب کند.

برای افزایش رتبه الکسا، پیشنهاد می‌شود به جای  تمرکز بر روی شیوه‌های مصنوعی افزایش رتبه الکسا بر روی توسعه و افزایش کیفیت محتوا تمرکز کنید که علت اصلی جذب بازدید کننده است.

محتویات با لینک‌های با ارزش بهترین و طبیعی‌ترین شیوه برای افزایش ترافیک و رتبه الکسا می‌باشد.
این مهم است که شما بیشتر تلاش‌تان را وقف افزایش مخاطبین کنید در حالیکه به هر یک از راهنمایی های زیر توجه می کنید.

 - نوار ابزار الکسا را نصب کنید یا وضعیت افزودنی‌های مرورگر فایرفاکس را تنظیم کنید.

سایت یا وبلاگ خود را به عنوان خانه اصلی انتخاب کنید. این اولین قدم است. برای نصب این نوار ابزار بر روی عبارت Alexa Toolbar کلیک کنید.

- ابزار رتبه الکسا را در وب سایت خود قرار دهید. این سبب دریافت تعداد قابل توجهی کلیک روزانه می شود. بنا به گزارش برخی، هر کلیک به عنوان یک بازدید کننده حساب می شود حتی اگر کاربران از نوار ابزار استفاده نکرده باشند.

- در یک دفتر کار می‌کنید یا در شرکت خودتان؟ نوار ابزار الکسا یا افزودنی‌های مرورگر فایرفاکس را در روی همه کامپیوترهای نصب کیند و وب سایت خود را به عنوان صفحه اصلی (صفحه خانه) برای همه مرورگرها قرار دهید.

- محتویاتی بنویسید که درباره وبمسترها باشد. این می تواند درباره دامنه‌ها و سئو (بهینه سازی وب سایت‌ها) باشد. دو موضوعی که بیشتر وب مسترها دوست دارند و مخاطبینش نوار ابزار الکسا را نصب دارند.
- در شبکه‌های اجتماعی آسیایی پست بگذارید. برخی از وب مسترها گفته‌اند که کاربران آسیای شرقی وب، بیشترین طرفداران نوار ابزار الکسا و قضاوت درصدی الکسا می‌باشند. من به شما پیشنهاد می‌کنم اگر وقت این کار را دارید، حتما امتحانش کنید.

- در سایت‌های پر بازدید عضو شوید. این معمولا تعداد زیادی بازدید کننده به سمت سایت شما می آورد و مطمئنا این بر روی رتبه الکسای شما تاثیر مثبتی می گذارد. به طور طبیعی، شما نیاز دارید که ارزش لینک هایتان را توسعه بدهید.

-  از نمایش تبلیغات کلیکی استفاده کنید. در موتورهای جستجو مثل گوگل تبلیغات بدهید یا به دنبال عباراتی باشید که بیشتر جستجو می‌شود. زمانی تبلیغات شما مفیدتر خواهد بود که درباره مواردی باشد که مخاطبین به آن نیاز دارند.

- یک دسته بندی برای الکسا در بلاگ خود بسازید و هر مقاله و خبری که درباره الکسا می شنوید در آن بنویسید. این باعث می شود که وبمسترها یا بازدید کنندگانی که به طور گاه گاه جستجو می کنند به راحتی به منابع شما دسترسی داشته باشند و این به رتبه شما در موتورهای جستجو کمک می کند.

- لینک و بنر وبمستر فروم‌ها (تالارهای گفتگو) و وب سایت ها را در سایت خود قرار دهید. نمایش یک تبلیغ برجسته و عالی ترافیک زیادی به سمت وب سایت شما خواهد آورد. و سبب افزایش قابل توجه رتبه الکسا سایت شما می شود.

10. الکسا چیست؟

الکسا وب سایتی است که کار آن گرد آوری اطلاعات ترافیک دیتا در محیط اینترنت است. بخشی از این اطلاعات رایگان روی وب سایت این شرکت برای استفاده عمومی منتشر می شود. از این رو شما می توانید بفهمید در سراسر جهان و در کشورهای مختلف و نیز در 17 دسته بندی مختلف، چه سایت هایی دارای بیشترین بازدید است.

11. الکسا چگونه کار میکند؟

روش کار الکسا استفاده از تول باری است که روی مرورگرهای مختلف نصب می شود. وقتی کاربران در سایت های مختلف به گشت و گذار می پردازند، تول بار الکسا اطلاعات بازدید از هر سایت را به سرور مرکزی می فرستد و سرانجام رتبه سایت ها تعیین می شود.

نتیجه گیری:

پس در نهایت نتیجه می‌گیریم که با رتبه بندی سایت در الکسا می‌توان آمار بازدید کننده سایت را مشاهده کرد و می‌توان رتبه جهانی سایت‌ خود را دید.

وقتی که صفحه اول سایتو مشاهده می‌کنیم یا آن سایت مورد نظر که توسط بازدیدکننده پس از جستجو در موتور جستجو و کلیک روی لینک سایت می‌باشد. وب سایت شما دقیقا مانند یک شرکت یا یک فروشگاه میتواند نوع مشتری خود را جذب کند.

من میخواهم همین الان کسب و کار اینترنتی خودم رو شروع کنم.

بنر متحرک جذب ترافیک

 

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 0

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط