ما به شما اعتماد داریم : شما نیز کافیست یک بار از محصولات ما استفاده نمایید مطمئنیم تفاوت را احساس می کنید. از این قسمت در دوره کسب و کار شرکت کنید.

شبکه های اجتماعی

aparat

شبکه های اجتماعی برتر جهان

 • 8 تير 1396
 • 4061
 • 0

بررسی شبکه­های اجتماعی برتر جهان

فاطمه فرخی

استاد مربوطه : مهندس مهدی سنجه ونلی

چکیده

شبکه‏های اجتماعی، اصطلاحی است که برای نخستین بار در سال 1954 توسط جان بارنز که در حوزه‌ی انسان شناسی اجتماعی فعالیت می‌کرد، ابداع شد. شبکه‏های اجتماعی حاکمیت دنیا مجازی را در اختیار دارند. محبوبیت شبکه‏های اجتماعی به قدری افزایش یافته است که به گفته کارشناسان به کمک آنها می توان رفتار و عملکرد یک جامعه را تغییر داد، موفقیت در آن باعث پیشرفت در کسب وکارها می‏شود و نحوه فعالیت یک برند در بازار جهانی را بهبود می‏بخشد و به عبارت دیگر سمت و سوی فعالیت در دنیای واقعی را می‏توان در دست گرفت. فیس بوک همچنان به عنوان بزرگ‏ترین و پرمخاطب‏ترین شبکه اجتماعی در جهان یاد می­شود. هم اکنون تعداد مشترکان فیسبوک از 1.3 میلیارد نفر است بیش از یک میلیون سایت اینترنتی با لینک مستقیم برای ورود به صفحه شخصی در فیسبوک وجود دارد. فیسبوک، اینستاگرام، واتساپ، توییتر و غیره، همگی بخش عظیمی از ارتباطات روزانه‌ی ما با جهان پیرامون را پوشش می‌دهند.

کلمات کلیدی:

شبکه­های اجتماعی، بازاریابی، کسب و کار

1. مقدمه

شبکه­های اجتماعی حاکمیت دنیا مجازی را در اختیار دارند. محبوبیت شبکه­های اجتماعی به قدری افزایش یافته است که به گفته کارشناسان به کمک آن­ها می­توان رفتار و عملکرد یک جامعه را تغییر داد، موفقیت در آن باعث پیشرفت در کسب وکارها می­شود و نحوه فعالیت یک برند در بازار جهانی را بهبود می­بخشد و به عبارت دیگر سمت و سوی فعالیت در دنیای واقعی را ابزارهای تبلیغاتی مختلفی هم استفاده می‌کنند.

فیسبوک، اینستاگرام، واتساپ، توییتر و غیره، همگی بخش عظیمی از ارتباطات روزانه‌ی ما با جهان پیرامون را پوشش می‌دهند. شبکه‌های اجتماعی برای کسب وکارهای کوچک و بزرگی که به دنبال ترویج برندهای خود از طریق اینترنت هستند، که منبع بزرگی محسوب می‌شوند. که اینگونه شبکه‌ها به‌آسانی در دسترس همگان قرار دارندکه تعدای از آن‌ها برای جذب مخاطب، از ابزار­های مختلفی هم استفاده می­کنند.

بازاریاب­ها این روزها اینستاگرام را یکی از بهترین پلتفرم‏های اجتماعی می‏دانند و توجه ویژه به آن دارند. بیش از 300 میلیون کاربر جهانی در طول هر ماه به صفحه اختصاصی خود در اینستاگرام سر می‏زنند و روزانه 75 میلیون کاربر از خدمات آن استفاده می‏کنند.

پیشنهاد مهدی سنجه ونلی : مقاله سئوسازی فایلهای ویدئویی و تصاویری را مطالعه کنید.

2. مفاهیم پایه

2-1. شبکه اجتماعی چیست؟

شبکه اجتماعی در علوم اجتماعی به بررسی روابط بین انسانها، گروههای انسانی و سازمانها می­پردازد. شبکه اجتماعی مجازی مثل هر شبکه اجتماعی از اجتماع و روابط انسانها در اجتماع تشکیل شده، تعداد روابط در یک شبکه یا اندازه شبکه در تعریف آن مهم نیست بلکه ممکن است نوع آن را تغییر دهد، کوچکترین اجتماع انسانی از دو نفر تشکیل می­شود. شبکه اجتماعی مجازی زنجیره­ای از ارتباطات و گره­های شبکه اجتماعی یا حضور غیر فیزیکی افراد در یک محل مجازی است. در شبکه اجتماعی مجازی ارتباط افراد و سازمانها یا گروهها رو در رو و بدون واسطه نیست، بلکه به ابزاری به نام اینترنت بستگی دارد. همزمان با ظهور شبکه های اجتماعی مجازی اصطلاحات جدیدی مثل رسانه اجتماعی و مهندسی اجتماعی نیز به گوش می­خورند. رسانه اجتماعی بدون وجود اینترنت و شبکه معنا و مفهوم خاصی ندارد. در واقع رسانه اجتماعی ابزارهای نرم افزاری تحت وبی را می­گویند که به کاربران اجازه به اشتراک گذاری، در واقع رسانه اجتماعی بستر یا باعث تشکیل یک شبکه اجتماعی می شوند یا ابزاری است که در یک شبکه اجتماعی برای به اشتراک گذاری محتوا استفاده می­شود.

2-2. مزایای بازاریابی شبکه های اجتماعی

 1. شناسایی بهتر در کسب و کار(برندسازی)
 2. وفادار سازی مشتریان
 3. ایجاد فرصت­های تجاری بیشتر
 4. کاهش هزینه بازاریابی
 5. بهبود رتبه در موتورهای جستجو
 6. شناسایی رفتار مخاطبان و نیاز­های آن­ها

در ابتدا با تعریف مفاهیم پایه که از جمله تعریف شبکه‏اجتماعی و مزایای آن سعی کردیم که کاربران را با این مفاهیم بیشتر و بهتر آشنا کنیم.

من میخواهم همین الان کسب و کار اینترنتی خودم رو شروع کنم.

با معرفی 20 تا از شبکه‏های اجتماعی و توضیح در مورد امکانات و ویژگی‏های آنها بحث کردیم. و بررسی کردیم که کدام یک از این شبکه‏های اجتماعی برای بازاریابی کسب و کار اینترنتی مناسب و بهتر است.

4. بیست شبکه‌ی اجتماعی برتردر جهان

 1. فیسبوک(Face book)

بزرگ‌ترین شبکه‌ی ارتباط اجتماعی در اینترنت است. این شبکه‌ی محبوب اجتماعی در فوریه سال 2004 تاسیس این شبکه از نظر تعداد کاربر و اسم و رسم خیلی معروف شده است و 1.59 میلیارد کاربر فعال ماهانه دارد، همچنین 23 درصد کاربران فیس بوک دست­کم روزی پنج بار وارد صفحه اختصاصی خود می­شوند و 47درصد کاربران هم اعلام کرده­اند فیس بوک بیشترین تأثیر را در روند خریدهای آن­ها به جا می گذارد و 70 درصد بازاریابان از فیسبوک برای جذب مشتریان جدید استفاده می­کنند. فیسبوک ابزار فوق‌العاده‌ای را برای‌ کسب و کارتان فراهم کرده است که از طریق آن می‌توانید با مشتریان  در سراسر جهان متصل شوید. و از جنبه‌ی تبلیغاتی نیز به آسان‌ترین نحوء ممکن، قابل مدیریت است و به شما امکان می‌دهد تا به بهترین شکل، هدف­گیری کنید.

پیشنهاد مهدی سنجه ونلی : مقاله سئوسازی فایلهای ویدئویی و تصاویری را مطالعه کنید.

 1. توییتر(Twitter)

توییتر در مارچ سال 2006 در سانفرانسیسکو تاسیس شد. توییتر برای آن دسته از کاربرانی که تمایل دارند پیام­­های کوتاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارند استفاده می­شود. و 81درصد درآمدهای تبلیغاتی در توییتر از طریق دستگاه­های موبایلی حاص می­شود. شاید در ذهن خود به این سوال رسیدید که ارسال پست‌ها درتوییتر با استفاده از حداکثر 140 کاراکتر، روش مناسبی برای تبلیغات تجاری نیست اما بنا بر آمار این رسانه‌ی ارتباط اجتماعی بیش از 320 میلیون کاربر ماهانه‌ی فعال هستند که با استفاده از همین محدودیت 140 کاراکتری اطلاعات خود را انتقال می‌دهند. دراینجا تجارت، سبب مشاغل مختلف در این رسانه‌ی پربیننده برای تعامل با مشتریان خود، برای پاسخ­دهی به سوالات آنها و انتشار آخرین اخبار استفاده می­کنند.

 1. لینکدین(Linked in)

لینکدین در 14 دسامبر سال 2002 تاسیس شد، و توسط شرکت مایکروسافت خریداری گردید. این وب‌سایت یکی از محبوب‌ترین رسانه‌ها‌ی اجتماعی در بین شبکه‌های حرفه‌ای بوده و اگر به دنبال برقراری ارتباط با افرادی هستید که در صنایع و موقیعت شغلی مشابه شما هستند، این شبکه گزینه بسیار مناسبی است. از این سایت به عنوان بزرگ ترین شبکه اجتماعی سازمانی در جهان یاد می شود. این شبکه در میان کارشناسان جهان و مدیران و کارمندان را به هم متصل می کند. در حال حاضر بیش از 352 میلیون نفر در LinkedIn عضو هستند. در هر ماه به طور میانگین 97 میلیون نفر از اعضای LinkedIn به صفحه اختصاصی خود سر می­زنند و این مرکز پیش بینی کرده تعداد مشترکان خود را تا سال 2020 به سه میلیارد نفر برساند.

پیشنهاد مهدی سنجه ونلی : مقاله سئوسازی فایلهای ویدئویی و تصاویری را مطالعه کنید.

 1. گوگل پلاس(Google plus)

در گوگل‌پلاس قدرت موتورهای جستجوی آن به ابزاری محبوب و پراستفاده برای هر کسب و کارکوچکی تبدیل شده است. این شبکه اجتماعی که تحت مدیریت گوگل خدمات خود را ارائه می­دهد، و در بیشتر مواقع برای بازاریابی و فعالیت­های آنلاین تخصصی مورد استفاده قرار می­گیرد. در این وبسایت در 15 دسامبر سال 2011 راه‌اندازی شد و به جمع بزرگ 418 میلیون کاربری فعال ملحق شد. که در نوامبر 2006 به قیمت 1.65 میلیارد دلار توسط کمپانی گوگل خریداری شد.

 1. یوتیوب(Youtube)

یوتیوب بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین رسانه‌ی تصویری در بین شبکه‌های اجتماعی است. سال 2005 با همکاری سه کارمند سابق پی پال تاسیس و در نوامبر 2006 به قیمت 1.65 میلیارد دلار توسط کمپانی گوگل خریداری شد. این سایت که یکی از زیرمجموعه­های گوگل محسوب می­شود، بزرگ­ترین مرکز انتشار تصاویر ویدیویی آنلاین در جهان است. میزان ویدیوهای یوتیوب که هر دقیقه در فیسبوک مشاهده می­شود، معادل 323 روز است و تقریبا 9 درصد سازمان های جهان آگهی های خود را روی آن منتشر می­کنند.

 1. پینترست(Pinterest)

پینترست سال 2010 راه‌اندازی شد و به عنوان یک شبکه‌ی اجتماعی تازه وارد شناخته می‌شود. این رسانه‌ی اجتماعی نوعی دیجیتال است، یکی ازکاربردهای این شبکه‌ی اجتماعی برای مشاغلی است که بازار هدفشان عمدتاً خانم­ها هستند چرا که بیش از نیمی از بازدیدکنندگان این رسانه را زنان تشکیل می‌دهند. هم­اکنون بیش از 70 میلیون کاربر فعال در این شبکه اجتماعی عضو هستند. این شبکه اجتماعی می­گوید از تمام کلیدواژه­هایی که در آن جست و جو می­شود، کاربران 12درصد کلمات را با خطا تایپ می­کنند. تعداد کاربران Pinterest  سالانه 135 درصد افزایش می­یابد و کاربران در هر بار مراجعه 14.2 دقیقه در این ابزار موبایلی گشت و گذار می­کنند.

 1. اینستاگرام(Instagram)

اینستاگرام  هم یک رسانه‌ی تصویری اجتماعی است، که در سال 2010 راه اندازی شد. تعداد بسیار زیادی از کاربران از این شبکه برای پست کردن تصاویر سفر خود، دنیای مد، غذاهای مختلف و مورد علاقه خود، هنر و سایر موضوعات مشابه استفاده می‌کنند. و مهم­ترین دلیل محبوبیت آن فیلترهای منحصر به فردی است که امکانات ویرایش عکس و ویدیو را ایجاد می‌کنند. بازاریاب­ها این روزها اینستاگرام را یکی از بهترین پلتفرم­های اجتماعی می­دانند و توجه ویژه به آن دارند. بیش از 300 میلیون کاربر جهانی در طول هر ماه به صفحه اختصاصی خود در اینستاگرام سر می­زنند و روزانه 75 میلیون کاربر از خدمات آن استفاده می­کنند. از مجموع مشترکان اینستاگرام، 51 درصد را مردان تشکیل می­دهند و 14 درصد مطالبی که روی آن منتشر می­شود در حین رانندگی به اشتراک گذاشته می­شود. اینستاگرام یکی از زیرمجموعه های فیسبوک محسوب می­شود.

 1. Tumblr

 Tumblr   توسط دیوید کارپ در فوریه 2007 تاسیس شد، نسبتاً یکی از مشکل‌ترین شبکه‌های ارتباط اجتماعی است، توسط این رسانه امکان پست کردن فرمت‌های مختلف، شامل: پست‌های نقل قول، چت، ویدئو و ارسال عکس و همچنین پست صوتی فراهم است. در  Tumblr با اشتراگ گذاشتن نوع محتوا هیچ­گاه با محدودیت مواجه نمی‌شوید.

 1. Flickr

فلیکر در سال 2004 ایجاد شده است و در سال 2005 زیر مجموعه یاهو شد. محبوبیت این رسانه‌ی اجتماعی عمدتاً از طریق کاربرانی است که عکس‌های‌ خود را به اشتراک می‌گذارند. به طور میانگین روزانه یک میلیون عکس در این رسانه به اشتراک گذاشته می‌شود. این شبکه اجتماعی در مجموعه 92 میلیون مشترک فعال دارد که کاربران آن از 63 کشور باید با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. شبکه اجتماعی Flickr که خدمات خود را به صورت موبایلی و رایانه ای ارایه می­دهد، برای عکاسان محبوبیت فراوان دارد و بیشتر عکس­هایی که سال 2014 روی آن گذاشته شد، با دوربین های شرکت Canon گرفته شده بود.

پیشنهاد مهدی سنجه ونلی : مقاله سئوسازی فایلهای ویدئویی و تصاویری را مطالعه کنید.

 1. Reddit

Reddit   این شبکه توسط دو هم اتاقی به نام‌های   Alexis Ohanian(الکسیس اوهانیان) و Steve Huffman  (استیو هافمن)که از دانشجویان دانشگاه ویریجینیا بودند، تاسیس شد، این شبکه‌ی اجتماعی شامل اخبار و سرگرمی است.  افرادی که در این سایت ثبت نام می‌کنند می‌توانند پست‌ها و لینک‌های مستقیم خود را ارسال کنند. ارسال‌هایی که بیشترین رأی مثبت را کسب کرده باشند در صفحات اول و یا اصلی سایت قرار می‌گیرند.

 1. Snapchat

Snapchat  (اسنپ چت) یک محصول نرم افزاری و یک اپلیکیشن پیام تصویری است که توسط  Reggie Brown (رجی بروان)، Evan Spiegel (اوان اسپیگل) و Bobby Murphy (بابی مورفی) زمانی‌که هر سه دانشجوی دانشگاه استنفورد بودند، ارایه شد، ودر سپتامبر سال 2011 راه اندازی شد.

 1. WhatsApp

 WhatsApp (واتساپ) این اپلیکیشن در 19 فوریه سال 2004 به ارزش 19.3 میلیارد دلار توسط فیسبوک خریداری شده بود و در سال 2010 راه اندازی شد. مسنجر پیام فوری برای گوشی‌های هوشمند، لپ‌تاپ و تبلت است. این اپلیکیشن برای ارسال تصاویر ، متون ، صدا ، ویدئو و اسناد به دیگر کاربرانی که نرم افزار را بر روی سیستم شان دارند که برای استفاده از این شبکه نیاز به اینترنت دارید.

 1. Quora

این وبسایت توسط دو تن از کارکنان فیسبوک Charlie Cheever (چرلی چیور) و Adam D’Angelo(آدام دی‌آنجلو) جون 2009 تاسیس شد. وبسایت Quora که مبتنی برفرمت پرسش و پاسخ است، موفق به افزایش بودجه سرمایه گذاری خود به مبلغ قابل توجه 141 میلیون دلاری شده است ولی در حالی که هنوز عمومی نشده ، اما مسلماً آینده دار و تماشایی خواهد بود.

 1. Vine

یک اپلیکیشن رسانه‌ی اجتماعی برای اشتراک‌گذاری فایل‌های تصویری است که با سرعت درحال پیشرفت و رشد است.  این اپلیکیشن این امکان را می‌دهد که ویدیوهای 6 ثانیه‌ای را با فالوورهای خود به اشتراک بگذارند. اگرچه که ظاهراً این زمان برای یک فایل ویدیویی کوتاه است اما مشاغل مختلف با استفاده از این اپلیکیشن به موفقیت‌های بزرگی رسیده‌اند. قبل از تاسیس رسمی Vine در جون سال 2012، در اکتبر همان سال توسط توییتر خریداری شده بود.

 1. Periscope

 Periscope  یک اپلیکیشن موبایل برای ارسال ویدیوهاست که توسط Joe Bernstein (جو برنستین) و Kayvon Beykpour  (کیوان بیک‌پور) توسعه داده شد. که در فوریه 2014 تاسیس کردند، در ماه دسامبر همان سال بعنوان اپلیکیشن برتر سال توسط شرکت اپل انتخاب شد و در مارس 2015، 100 میلیون دلار به توییتر فروختند.

من میخواهم همین الان کسب و کار اینترنتی خودم رو شروع کنم.

 1. Bizsugar

 BizSugar  یک پلتفرم و رسانه‌ی شبکه‌ی اجتماعی برای صاحبان مشاغل کوچک،کارآفرینان و مدیران است، و در سال 2007 توسط ارتباطات DBH ایجاد شد. که در سال 2009 توسط کمپانی LLC خریداری شد. این نرم افزار به کاربران خود این امکان را می‌دهد که ویدیوهای خود، پست‌های وبلاگی در میان مطالب دیگر را به اشتراک بگذارند و امکان نظر سنجی با اعضای دیگر هم وجود دارد.

 1. StumbleUpon

استامبلآپان یک موتور جستوجو برای یافتن و پیشنهاد مطالب برای کاربرانش است. کمپانی‌های گوناگون از این موتور جستجو برای ارتقا و بهبود کسب و کار خود استفاده کرده‌اند StumbleUpon از ماه می سال 2007، زمانی که سرمایه گذاران شخصی Garrett Camp (گرت کمپ) و Geof Smith (جف اسمیث) آن را خریداری کردند، متعلق به کمپانی eBay بود. اما در حال حاضر یک برند مستقل است و توسط سرمایه گذاران حمایت می‌شود.

 1. Delicious

از این شبکه برای جست و جو و اشتراک گذاری و ذخیره ، بوکمارک های وب است. این وبسایت توسطPeter   Gadjokov  (پیتر گادجوکو) و Joshua Schachter (جشوا اسکچر) در سال 2003 تاسیس و توسط یاهو در 2005 خریداری شد، در آپریل 2011 این شبکه به AVOS Systems فروخته شد.

 1. Digg

Digg  درحدود ( سال 2004) تاسیس شد. موضاعات این سایت بسیار گسترده است، این شبکه قابلیت  به اشتراک گذاری مطالب در شبکه های دیگری همچون فیسبوک و توییتر را داراست، همچنین خبرهایی در باب مسائل سیاسی و علمی و یا مسائل مربوط به رایانه و اینترنت و هر چیزی مابین اینها را شامل می‌شود. امکان اشتراگ گذاری محتویات این وبسایت با سایر شبکه­های اجتماعی مانند فیسبوک را داراست.

 1. Viber

وایبر یک اپلیکیشن پیام صوتی سریع برای گوشی‌های اندروید موبایل است. وایبر در 2 دسامبر 2010 توسعه و ارائه داده شده است. این اپلیکیشن امکان اشتراک گذاری پیام صوتی و تصویری و عکس‌های کاربران با دوستانشان، آن‌هایی که از این نرم افزار استفاده می‌کنند را فراهم کرده است.

پیشنهاد مهدی سنجه ونلی : مقاله سئوسازی فایلهای ویدئویی و تصاویری را مطالعه کنید.

5. نتیجه‏گیری

به دلیل ماهیت شبکه‏های اجتماعی، آنها امکان ارتباط دو یا چند طرفه را دارند و در حقیقت یک روابط عمومی و اجتماعی آنلاین برای شماست. شما به آسانی نظرات، پیشنهادها و انتقادهای کاربران را بگیرید و در تصمیم‏گیری‏های آینده سات خود، از آنها کمک کنید.

یکی از مهمترین فایدهای شبکه‏های اجتماعی این مورد است که شما می‏توانید در آن مورد توجه همگان قرار بگیرید. هر لینکی، عکسی و یا نوشته‏ای که از شما در شبکه‏های اجتماعی انتشار یابد سبب بهبود جایگاه شما در نتیجه‏های حاصل از موتورهای جستجو خواهد بود و این مورد خود کمک بزرگی به بهینه‏سازی سایت شما خواهد بود.

من میخواهم همین الان کسب و کار اینترنتی خودم رو شروع کنم.

بنر اینستاگرام

تشکر و قدردانی

از استاد گرامی مهندس مهدی سنجه‏ونلی که بنده را در جمع آوری این مقاله کمک کردند کمال تشکر و قدردانی را دارم.

6. منابع

1. What is Social Network، help support center

2. معرفی 21 عدد از محبوب ترین شبکه های اجتماعی حال حاضر اینترنت، تک میکس

3. با پرکاربردترین شبکه اجتماعی برتر جهان آشنا شوید، برترینها

 

مقاله های مشابه را می توانید از لینک های زیر استفاده کنید 
 

مقاله اول: آموزش کسب درآمد از اینستاگرام

مقاله دوم:نکاتی در خصوص تبلیغات اینستاگرام

مقاله سوم:چند نکته مهم درباره اینستاگرام

مقاله چهارم:چرا پیام رسان تلگرام از پیام رسان های دیگر بهتر است؟

مقاله پنجم:روش هایی برای جذب عضو در کانال تلگرام

مقاله ششم:برخی از اقدامات در شروع کسب و کار 

مقاله هفتم:بررسی ربات های تلگرام

مقاله هشتم:فرصت های کسب و کار در تلگرام

مقاله نهم:فرصت های کسب و کار در اینستاگرام

مقاله دهم:کسب درآمد از فیسبوک و گوگل پلاس و مقایسه آنها

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 0

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط