ما به شما اعتماد داریم : شما نیز کافیست یک بار از محصولات ما استفاده نمایید مطمئنیم تفاوت را احساس می کنید. از این قسمت در دوره کسب و کار شرکت کنید.

شبکه های اجتماعی

aparat

تاثیر فن بیان در بازاریابی

  • 25 دی 1395
  • 4050
  • 0

تاثیر فن بیان در بازاریابی

آیناز آق‌ارکاکلی ، aynazagh@gmail.com

مهندسی تکنولوژی نرم‌افزار

استاد

مهدی سنجه ونلی

چکیده

توانایی صحبت کردن با مخاطبان برای موفقیت بسیار ضروری است و البته خوب صحبت کردن می‌تواند احترام و توجه دیگران را به دنبال خود داشته باشد. با توجه به این توصیفات به این نتیجه می‌رسیم که ارزشمندترین دارایی انسان ذهنش می‌باشد. یکی از گرانبهاترین مهارت‌ها، توانایی در خوب فکر کردن و بیان واضح پیام است؛ این مهارت بیش از هر مهارت دیگری به پیشرفت هر فرد کمک زیادی می‌کند. البته باید به این مورد توجه کنید که برای خوب صحبت کردن باید اعتماد بنفس خود را افزایش دهید. قطعا خوب صحبت کردن در جمع در تمام مراحل زندگی به شما کمک خواهد کرد اما تنها اعتماد بنفس کافی نیست و دلایل مهمتری برای یادگیری خوب صحبت کردن با مخاطبان وجود دارد. هر چه بهتر و ترغیب کننده‌تر صحبت کنید خودتان را بیشتر از هر وقتی دوست خواهید داشت زمانی که یاد می‌گیرید به نحوی تاثیر گذارتر از قبل صحبت کنید، تصور ذهنیتان از خودتان بالا می‌رود پس هر چه تصور ذهنیتان مثبت‌تر باشد عملکردتان خیلی بهتر خواهد شد.

کلید واژگان: فن بیان- بازاریابی - صحبت کردن

1. مقدمه

توانایی هر فرد در صحبت کردن با مخاطبان برای ضروری و الزامی می‌باشد. خوب و راحت صحبت کردن می‌تواند احترام به دنبال داشته باشد و توجه دیگران را جلب نماید و ارزش شما را در یک جمع در جایگاه بهتری قرار می‌دهد و در مرکز توجه افرادی قرار میگیریم که می‌توانند به شما کمک زیاد و راه‌هایی را پیش‌روی شما قرار می‌دهند، جلب کند. مهارت خوب صحبت کردن، به دیگران ثابت می‌کند که شما با استعدادتر از اشخاصی هستید که نمی‌توانند به خوبی شما صحبت کنند.

تنها راه نشان دادن تسلط به یک موضوع خاص، بیان واضح افکار و ایده‌ها به صورت شفاهی و کتبی می‌باشد. زمانی که شما خوب و صحیح صحبت می‌کنید، دیگران می‌گویند: او می‌داند که درباره چه چیزی صحبت می‌کند.

ذهن مثل یک ماهیچه است، یعنی هرچه بیشتر از آن استفاده کنید قویتر و کارآمدتر می‌شود. سازماندهی قبلی افکار و کلمات سبب می‌شود شما به حرفی که می‌گویید و نحوه بیان آن حرف دقت و توجه خاصی داشته باشید . برنامه‌ریزی، آمادگی و ارائه سخنرانی‌ها، شما را مجبور می‌کند از ذهنتان بهتر استفاده کنید؛ با این عمل شما را باهوش‌تر می‌شوید.

همه اشخاص نسبت به افکارشان، نسبت به احساسات و توجه دیگران به شدت حساس هستند. تمامی کارهایی که در زندگی انجام می‌دهیم برای این است که مورد احترام دیگران قرار بگیریم یا این که حداقل مورد بی‌احترامی آنها واقع نشویم. پس زمانیکه خوب صحبت می‌کنید، مخاطبانتان بیشتر دوستتان دارند و بیشتر به شما احترام قائلند. در نتیجه، شما هم خودتان را بیشتر دوست خواهید داشت و به خودتان بیشتر احترام می‌گذارید. وقتی در هنگام صحبت کردن؛ از دیگران باز خورد مثبت می‌گیرید تصویر ذهیتان بهبود می‌یابد و تفکرتان درباره خودتان بهتر از قبل می‌شود؛ در واقع، نوعی قدرت درونی فردی در خود احساس می‌کنید. بنابراین هنگام راه رفتن، صحبت کردن و عمل کردن، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

در راه کسب تسلط در هنر صحبت کردن با مخاطبان، شاید دچار اشتباه‌های کوچک و بزرگ زیادی شوید. و یا عصبی شوید و احساس کنید فاقد صلاحیت آنها هستید. ممکن است به نکات اشتباه اشاره کنید و نکات درست را فراموش کنید. و یا این‌که زبانتان بگیرد، تپق بزنید و فکر کنید موفقیت غیرممکن است.

من میخواهم همین الان کسب و کار اینترنتی خودم رو شروع کنم.

برای این‌که سخنران برجسته‌ای شوید وفن بیانتان تقویت کنید باید چهار ویژگی را داشته باشید؛ این چهار ویژگی عبارتند از: اشتیاق، تصمیم، نظم، اراده.

2. سه رکن ترغیب کردن

ارسطو، اولین فیلسوف ارکان اصلی ترغیب کردن را به سه بخش تقسیم کرد: (logos)، اخلاق (ethos) و احساس (pathos). میخواهیم به ترتیب این سه رکن را مورد بررسی قرار دهیم.

"logos" به منطق، واژه‌ها و دلیل‌ها در صحبت‌هایمان اشاره دارد. هر کلمه‌ای را که می‌گویید باید مانند حلقه‌های زنجیر یا تکه‌های جورچین با هم هماهنگ باشند تا جمله یا بحث جالبی به وجود آورد. نکته‌هایی را در یک زنجیره از مسائل کلی به مسائل جزئی، یا از شروع تا پایان سازماندهی می‌کنید؛ برای ایجاد کردن یک بحث ترغیب کننده باید هر نکته بر نکته قبلی تکیه کند.

دومین اصل ترغیب کردن، "ethos" یا اخلاق می‌باشد. این اصل به شخصیت، رفتار و صداقت در هنگام صحبت کردن اشاره می‌کند. افزایش اعتبار قبل و بعد از سخنرانی نزد مخاطبان، احتمال این که مخاطبان حرف‌هایتان را مورد تایید قار دهند و براساس توصیه‌هایتان اقدام کنند بالا خواهد رفت.

سومین اصل از ارکان ترغیب کردن "oathos" یا احساس است. این جنبه درون‌مایه عاطفی صحبت‌هایتان است این بعد زمانی اتفاق می‌افتد که شما با مخاطبان ارتباط عاطفی برقرار کنید بنابراین شما آنها را به گونه‌ای تحت تاثیر قرار خواهید داد که طرز تفکرشان را تغییر بدهند و یک اقدام خاصی انجام دهند.

1.2.صحبت‌کردن با قدرت و حضور ذهن

برای خوب صحبت کردن باید هنر صحبت کردن را یاد گرفت، تنها راه یادگیری صحبت کردن، صحبت کردن، صحبت کردن، صحبت کردن، صحبت کردن و صحبت کردن می‌باشد. صحبت کردن مانند یادگیری سایر مهارت‌ها می‌باشد و البته این مهارت تا وقتی که به توانایی براقراری ارتباط و ترغیب کردن مسلط شوید، احتیاج به تمرین و تکرار دارد. یکی از بهترین راه‌های تقویت سبک توانایی سخنرانی، از حفظ خواندن یک قطعه شعر با صدای بلند می‌باشد. زمانیکه شعری را خوب می‌خوانید، نه تنها ساختن جملات را فرا می‌گیرید بلکه چگونگی استفاده از محدوده‌ی گسترده واژه‌ها را برای اینکه سخنانتان نفوذ بیشتری داشته باشد یاد می‌گیرید.

یک تمرین بی‌نظیر دیگر، خواندن آثار شکسپیر به ویژه تک گویی‌های معروف او مانند هملت، مکبث، جولیوس سزار و رومئو و ژولیت می‌باشد. زمانیکه این مونولوگ‌ها و تک‌گویی‌های بی‌نظیر را می‌خوانید تسلط‌تان بر زبان و توانایی‌تان در فن بلاغت و ترغیب کردن افزایش می‌یابد.

3. فرمول د د م د

زمانیکه نکات موردنظر را انتخاب کردید، می‌توانید برای تمام نکاتی که می‌خواهید در سخنرانی بیان کنید از فرمول د د م د استفاده کنید.

من میخواهم همین الان کسب و کار اینترنتی خودم رو شروع کنم.

د: دیدگاه

ابتدا، افکار، ایده‌ها یا حقیقت را بیان کنید. به عنوان مثال، می‌توانید گفت: در 10 سال آینده در مقایسه با صد سال گذشته مردم بیشتری پولدار خواهند شد.

د: دلایل

دلایل عقیده یا ایده‌تان را بیان کنید. به عنوان مثال، می‌توانید گفت که تعداد میلیونرها و میلیاردرها، که بیشتر آنها در یک نسل خود ساخته هستند؛ طی پنج سال گذشته 60 درصد افزایش می‌یابند و این رقم به سرعت بالا خواهد رفت.

م: مثال

دیدگاه‌تان را با مثال بیان کنید، از آن دفاع نمایید و آن را ثابت نمایید. به عنوان مثال می‌توان گفت که در سال 1900، پنج هزار میلیونر در آمریکا بود اما هیچ میلیاردری وجود نداشت و طبق گزارش در سال 2000، پنج میلیون میلیونر و بیشتر از پنج هزار میلیارد بود. طبق نوشته مجله بیزینس در سال 2007 در ایالات متحده آمریکا 8 میلیون و 900هزار میلیونر و در سطح جهان بیشتر از 700 میلیاردر بود که بیشتر آنها از نسل اول بودند.

د: دیدگاه

برای تاکید، دیدگاه اولیه را دوباره تکرار کنید. به عنوان مثال، می‌توان گفت که شما، اقلیت خلاق، امروز بیش از فردا و سال‌های آینده فرصت رسیدن به موفقیت مالی را دارید.

4. قدم بزنید و صحبت کنید

یکی از راه‌هایی که سخنران‌های زیادی برای آمادگی از آن استفاده می‌کنند، صحبت کردن در حین قدم زدن می‌باشد. مردم وقتی راه می‌روند به کمک دست و اجزای صورت به نکات ریز صحبت‌هایشان می‌پردازند و البته آنها برای به یاد آوردن هر نکته بدون احتیاج به یادداشت از فن تقویت حافظه خود استفاده می‌کنند. بعضی اوقات آنها برای بیان برخی نکته‌های مهم صدای خود را بالا می‌برند و وانمود می‌کنند که تعداد زیادی از مخاطبان نشسته است و در حال سخنرانی می‌باشد. قدم زدن در حین صحبت کردن یکی از تاثیرگذارترین راه آماده شدن برای سخنرانی می‌باشد.

5. بازاریابی

همه در زمینه تجارت، فعالیت می‌کنند. اما مسئله مهم اینجا است که چقدر در این کار مهارت دارند؟ بسیاری از افراد به دلیل احتمال طرد شدن و شکست خوردن در زمینه تجارت و مبادله، از کار تجارت وحشت دارند و حتی گاهی اوقات فکر مشارکت در فروش برای بیشتر افراد ناراحت کننده است.

مردم همیشه روابطی را می‌خواهند انتخاب کنند که در آن احتمال پذیرفته شدن بالا باشد، شغلی را برای کار خود انتخاب می‌کنند که احتمال شکست خوردن یا طرد شدن در آن شغل پایین باشد و روابط اجتماعی را انتخاب و با افرادی در این زمینه معاشرت می‌‌کنند که آنها را به همان صورت که هستند بپذیرند.

5.1. ترغیب کردن در تجارت

همه مردم به نوعی در زمینه تجارت فعالیت می‌کنند. همه تمایل دارند به گونه‌ای دیگران را به پذیرفتن ایده‌های خود ترغیب کنند البته مردم اینگونه فکر نمی‌کنند به عنوان مثال می‌توان یکی از سخنرانی‌های برایان تریسی برای حسابداران یک شرکت بین‌المللی بزرگ درباره تکنیک‌های ترغیب کردن سخنرانی کردند ایشان در ابتدای سخنرانی از مخاطبان پرسیدند: «که در این جمع چند نفر در زمینه مبادله و تجارت فعالیت می‌کنند؟»

من میخواهم همین الان کسب و کار اینترنتی خودم رو شروع کنم.

همه مخاطبان ساکت بودند. یکی از دلایلی که حسابداران، حرفه حسابداری را انتخاب می‌کنند، این است که لازم نیست چیزی به کسی بفروشند و احتمال شکست خوردنشان کم است. ایده فروش هرگز به ذهن آنها خطور نمی‌کنند.

چند لحظه مکث کردم و سپس پرسیدم: «شاید سوالم را درست بیان نکردم. چند نفر واقعا در زمینه مبادله و تجارت فعالیت می‌کنند؟»

پس از چند ثانیه مکث، مدیر ارشد شرکت منظورم را متوجه شد، به آرامی دستش را بلند کرد و سپس به اطافش نگاه کرد. وقتی بقیه حسابداران دیدند مهم‌ترین فرد در شرکت دستش را بلند کرده، یکی یکی متوجه شدند که آنها هم در حرفه تجارت فعالیت می‌کنند.

سپس پرسیدم: «چند نفر از افراد حاضر در این جمع می‌توانند فرصت‌های تجاری جدید برای شرکت فراهم کنند؟ چقدر از درآمد و سوددهی شما به توانایی‌تان در افزایش تعداد مشتریان شرکت و صورت حساب‌های سالانه‌تان بستگی دارد؟»

همه آنها بی‌درنگ دستشان را بلند کردند. من گفتم: «پس همه شما مبادله و تجارت می‌کنید اما میزان مهارت‌تان در این زمینه اهمیت دارد. چند دقیقه بعد، ایده‌هایی ارائه می‌کنم که می‌توانید به کمک آنها متقاضیان مردد شرکت را بیش از گذشته ترغیب کنید.»

صحبت کردن در جمع یک نوع تجارت می‌باشد و تکنیک‌هایی که در ارائه سخنرانی‌های تجاری به عمل می‌آید همان تکینیک‌هایی می‌باشند که در سخنرانی در جمع بیان می‌شود. هر چه مخاطبان شما را بیشتر دوست داشته باشند و هر چه به شما اعتماد بیشتری داشته باشند ترس کمتری از پذیرفتن پیامتان خواهند داشت. مخاطبان هر چه بیشتر به شما اعتماد داشته باشند، تاثیر بیشتری از صحبت‌هایتان می‌پذیرند. زمانیکه آنها اعتماد کامل به شما داشته باشند حرف‌ها و توصیه‌هایتان را بهتر و راحت‌تر درک می‌کنند.

قدم اول در تمام معاملات، بازاریابی است؛ پیدا کردن کسانی که طی دوره مشخصی محصولات یا خمات شما را خواهند خرید. بازاریابی باید مشخص کنید دقیقا مشتری ایده‌آلتان کیست. سن، شغل، میزان تحصیلات، سمت و تجارب قبلی او در رابطه با چیزی که شما می‌فروشید چیست؟

5.2. چهار ویژگی مشتریان خوب

مشتری هم مانند فرد مخاطب چهار ویژگی دارد تا تحت تاثیر قرار گیرد.

ویژگی اول ، مشتری باید درد داشته باشد. او باید از چیزی ناراضی باشد یا مشکلی داشته باشد که او را ناراحت می‌کند یا آزار می‌دهد. باید دقیقا مشخص کنید مشتریتان چچه دردی دارد که محصول یا خدمات شما می‌تواند آن را از بین ببرد.

دوم ، مشتری خوب مشکلی دارد که تا به حال درست نشده باشد. این مشکل گاهی اوقات برای مشتری مشخص و گاهی اوقات نامشخص است و در برخی موارد، این مشکل، وجود خارجی ندارد. ولی در هر صورت باید مشکلی را پیدا کنید که محصولات یا خدمات شما بتواند آن را به نحو تاثیرگذرای برطرف کند.

سوم، مشتری باید نیازی داشته باشد که برطرف نشده باشد و او به نوعی پیشرفت در زندگیش نیاز دارد که محصول یا خدمات شما می‌تواند آن پیشرفت را برایش امکان‌پذیر کند.

چهارم، مشتری خوب هدفی دارد که به آن نرسیده است و وظیفه شما این است که مشخص کنید محصولات یا خدماتتان رسیدن به چه اهدافی را به موقع و به صورت مقرون به صرفه برای مشتریان امکان‌پذیر می‌کنند.

6. نتیجه گیری

در نتیجه مهمترین مسئله درباره‌ی برقراری ارتباط این است که این کار هیچ ضرری ندارند. برای تسلط بر هنر صحبت‌کردن و فن بلاغت باید آمادگی یادگیری و تمرین به صورت مکر، به مدت چندین ماه و یا حتی چندین سال را داشته باشد و هیچ راه میانبری هم وجود ندارد. موفقیت با آمادگی شروع می‌شود و نکته جالب این است که هر بیشتر بتوان برنامه‌ریزی کرد و آماده شد هنگام سخنرانی اعتماد به نفس بیشتری خواهیم داشت و تنها راه آموختن، صحبت کردن، صحبت کردن، صحبت کردن و صحبت کردن است.

من میخواهم همین الان کسب و کار اینترنتی خودم رو شروع کنم.

منابع:

کتاب قدرت بیان، برایان تریسی، مترجم پروین آقایی

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط