ما به شما اعتماد داریم : شما نیز کافیست یک بار از محصولات ما استفاده نمایید مطمئنیم تفاوت را احساس می کنید. از این قسمت در دوره کسب و کار شرکت کنید.

شبکه های اجتماعی

aparat

بحران کسب و کار خود را چگونه مدیریت کنیم

  • 24 مرداد 1396
  • 4870
  • 0

بحران کسب و کار خود را چگونه مدیریت کنیم

منیره محمدی گنبد

دانشجوی کارشناسی مهندسی تکنولوژی نرم افزار کامپیوتر

چکیده

هدف از این مقاله بیان راهکارها، ترفندها و الگوهایی است که کسب وکارها و سازمان ها را در راه رسیدن به موفقیت یاری می‏کند و همچنین به مهار کردن بحران در کسب و کارها و سازمان ها می‏پردازیم. برای رسیدن به موفقیت در کار، فعالیت، آینده شغلی و تحصیل باید بحران ها و استرس‏های کاریمان را مدیریت و بررسی کنیم میزان تاثیر بحران و استرس را براورد کنیم و در صورت وقوع بحران و استرس از ترفندها و تکنیک‏های خاصی برای مهارکردن آن استفاده کنیم بنابراین موفقیت هر کسب و کار به کنترل صحیح بحران آن کار بستگی دارد و برای کنترل بحران به دانش و اعتماد به نفس بالایی نیاز دارد. با مدیریت صحیح کسب کار، کاهش و مقابله با بحران با استفاده از دانش آن کار باعث می‏شود سازمان‏ها و کسب و کارها رشد و رونق یابند. 

کلمات کلیدی: کسب و کار ، مهارکردن بحران ، مدیریت صحیح کسب و کار

1. بحران و استرس

1-1. استرس:

هر تغییری که در زندگی روزمره افراد به وجود می‏آید باعث می‏شود که فرد دچار استرس شود. استرس با افزایش فعالیت‏ها، مدیریت امور در زمان محدود و هنگام اجرای امور حساس در شرایط‏های مختلف به وجود می‏آید. اغلب افراد استرس یا همان فشار روانی را در هر سمتی، در هر جایگاهی در زندگی تجربه کردند و مشکلی است که در هر فرد، سن و شغل‏های مختلف رخ می‏دهد. استرس علاوه بر جنبه‏ی منفی، جنبه‏ی مثبت نیز دارد زیرا در برخی مواقع باعث تغییرات فرد می‏شود. اگر بتوان استرس را تحمل و کنترل کرد می‏توان بین افراد رقابتی سازنده ایجاد کرد اما اگر استرس غیر قابل تحمل و کنترل باشد بحرانی به وجود می‏آید که در افراد اثرات منفی خواهد گذاشت و سلامت ذهنی و جسمی فرد را به خطر می‏اندازد و موجب نگرانی و حتی برای مدتی تعادل روانی فرد را بهم میزند.

پیشنهاد مهدی سنجه ونلی : جذب ترافیک به سایت

2-1. بحران:

 بحران به وضعیتی گفته می‏شود که به صورت غیر منتظره، ناگهانی و در شرایط غیرعادی رخ می‏دهد. فرصت تصمیم گیری درباره‏ی بحران بسیار اندک می‏باشد. در پزشکی بحران به وضعیتی گفته می‏شود که ارگانیسم دچار بی‏نظمی می‏شود و به خطر می‏افتد در چنین شرایطی ضوابط، هنجارها و قوانین مرسوم به کار نمی‏رود. امروزه به علت پیچیدگی بیش از حد و پویائی سریع سازمان ها احتمال بروز بحران زیاد است. هنگامی که یک سازمان در موقعیت بحران قرار می‏گیرد بجای استفاده از روش‏های معمول از روش‏های خلاقانه و متغییر استفاده می‏شود که این امر فرصتی را به وجود می‏آورد که موجب شکوفا و رونق اقتصاد سازمان‏ها می‏شود. بنابراین بحران علاوه بر جنبه‏ی منفی  که تهدیدی است برای سازمان‏ها جنبه‏ی مثبت نیز دارد که فرصتی برای سازمان‏ها تا اقتصاد خود را رونق دهند که این امر به دانش و اعتماد ب نفس مدیر سازمان دارد که چگونه بحران را کنترل کند. واکنش‏های روانی مغز از تاثیرات نامطلوب بحران است مثله استرس یا فشار روانی، قبول شکست، ناهمگونی، هیجان زیاد، قضاوت‏های غلط، فقدان تمرکز علائمی هستند که در هنگام وقوع  بحران در افراد رخ می‏دهد. بحران در شرایط‏های مختلف رخ می‏دهد ولی همه‏ی بحران‏ها نقاط مشترکی دارند زمان تصمیم‏گیری محدود می‏باشد و برای انتخاب راه حل گزینه‏ها کمتر است و در صورتی که تصمیم اشتباهی گرفته شود پیامدهای نامطوبی دارد.

پیشنهاد مهدی سنجه ونلی : جذب ترافیک به سایت

2) مدیریت بحران

هنگام وقوع بحران فرد به علت استرس، اضطراب و آشفتگی نمی‏تواند تصمیم درستی بگیرد و ممکن است فرد رفتارهای نامناسبی بروز دهد و در این صورت ممکن است تصمیمات اشتباهی گیرد که موجب تشدید بحران می‏شود. مدیر بحران باید خود را کنترل کند و تصمیمات عجولانه نگیرد. مدیریت بحران فرایندی است مشکل که به برنامه‏ریزی، عملکرد، شجاعت، سرعت و آمادگی نیاز دارد و علاوه بر آن هنگام تصمیم‏گیری در بحران مدیر باید دانش، مهارت، تجربه و اعتماد به نفس کافی داشته باشد. در صورت بروز بحران باید از تکنیکی استفاده کرد که به وسیله‏ی آن بتوان از بروز بحران جلوگیری کرد و یا از تکنیکی استفاده کنیم که اثرات کمی به جا گذارد. هدف مدیریت بحران کنترل واکنش‏ها برای جلوگیری، واکنش سریع و موثر و عادی سازی شرایط در مدت زمان محدود می‏باشد. مدیر بحران باید بتواند با دانش و مهارت خود نیازهای شرایط غیر عادی و شیوه‏های تامین آن ها را بشناسد. ممکن است همین که با بحران برخورد کردید بتوانید مشکلات عملی آن را حل کنید و همین برای شما کافی باشد و همه چیز به اتمام برسد ولی شما نمی‏توانید به سادگی از عواقب و تاثیرات نامطلوب آن رها شوید. توجه کنید روشی که برای حل یک بحران استفاده نه تنها بر عواقب ناشی از بحران تاثیر دارد بلکه تاثیر فراوانی در روحیه افرا گروه، همکاران و همچنین به موقعیت شما در داخل این گروه یا سازمان به جا می گذارد. اینکه چند نفر را نظارت و رهبری کرده‏اید تفاوت چندانی ندارد. ولی عملکرد شما نسبت به بحران در مدت زمان کم که بتواند بسیاری از مشکلات را تغییر داده اگر نتوانید هنگام بحران تمرکز کنید و تصمیمات نادرستی بگیرید باعث تضعیف روحیه گروه و همکاران شما می‏شود ولی اگر بتوانید مشکلات بحران را حل کنید و به نحو مطلوبی سر و سامان دهید باعث می‏شود اعضای گروه و همکاران علاقه‏مند شوند و همچنین موقعیت شما مستحکم‏تر شود.

من میخواهم همین الان کسب و کار اینترنتی خودم رو شروع کنم.

3) موفقیت و عوامل آن

3.1موفقیت:

موفقیت انجام کارهای کوچک برای رسیدن به هدف با برنامه‏ای همزمان است و هر برنامه باید الگوی خاصی داشته باشد تا یک اجرای ایده ال داشته باشد. هر پروژه از روز آغاز تا پایان روندی از قبل تعیین شده را طی می‏کند و مدیر نیز تمام وقت طرح‏ها را نظارت و مشاهده می‏کند. اما همیشه کار و برنامه روند همیشگی خود را طی نمی‏کند در هر پروژه‏ای ممکن است برنامه‏ریزی‏ها و الگوهای اولیه با بحران مواجه شود و مدیر موظف است به صورت حرفه‏ای امور را در دست گیرد و گروه را دوباره آماده کند. رهبری تیم، مهرت اجرایی، مدیریت بحران از مهمترین ویژگی‏های مدیران است که هنگام بحران اعضای تیم خود را دوباره اماده کند.

3.2)عوامل موفقیت:

موفقیت هر سازمانی به توانایی فردی کارکنان، انگیزه و محیط سازمان بستگی دارد اگر اعضای گروه یا کارمندان توانایی و دانش لازم را داشته باشند محیط سازمان استعدادها و توانایی آن‏ها را کشف کرده و باعث رشد و شکوفا شدن آن‏ها می‏گردد و اعضای گروه یا کارمندان نیز انگیزه لازم را بدست می‏آورند و به سادگی و آسانی راه موفقیت را سپری می‏کنند. اگر فقط یکی از کارمندان نیز مهارت و دانش لازم را نداشته باشد باعث می‏شود سازمان و کارمندان نیز آسیب ببینند و راه رسیدن به موفقیت دشوارتر شود. مدیران می‏توانند برای پرورش مهارت و دانش کارمندان برنامه های آموزشی ارائه دهند کارمندان نیز باید انگیزش لازم را برای پروژه و کار خو داشته باشند.

پیشنهاد مهدی سنجه ونلی : جذب ترافیک به سایت

4) راهکارهایی برای بحران 

  1-4. زمان را مدیریت کنید. یکی از مهمترین راه‏های کنترل استرس و بحران زمان بندی می‏باشد. بنابراین باید زمان را کنترل کنیم. با استفاده از این روش می‏توانیم به برنامه‏های شغلی و تحصیلی خود اولویت دهیم تا بتوانیم به امور بیشتری رسیدگی کنیم تا دچار استرس و بحران نشویم. برای هریک از مسئولیت‏های تعیین شده زمانی را در نظر بگیرید، برای انجام هر کاری زمان آغاز کار، مدت کار و زمان پایان را تعیین کنید در غیر این صورت با استرس مواجه می‏شوید. سعی کنید در هر زمانی تنها یک کار را انجام دهید و برنامه‏های بزرگ را به واحدهای کوچکتری تقسیم کنید. کارهای سخت و دشوار را در ابتدای هر روز انجام دهید و به اتمام برسانید. کارهای سنگین و دشوار نیاز به زمان بیشتری دارد. برنامه‏های غیر ضروری را حذف کنید تا زمان بیشتری برای رسیدگی به امورتان داشته باشید. باید کارهایی که در گذشته انجام می‏دادید و کارهایی در آینده باید انجام دهید را فراموش کنید زیرا فکر کردن به این مسائل ذهن را درگیر می‏کند و فرد متزلزل می‏کند. برای کارهای روزانه فهرستی تهیه کنید این کار باعث میشود کارهایی که باید انجام دهید یادآوری شود که باعث کاهش فشارهای کاری می شود.

پیشنهاد مهدی سنجه ونلی : جذب ترافیک به سایت

2-4 :بحران را سریع مهار کنید. برای رفع بحران زمان کمی دارید بنابراین باید سریع دست بکار شوید.

3-4 وقتی همه‏ی کسب و کارها دچار بحران می‏شوند مدیر کارآمد باید راه‏های رسیدن به موفقیت را به خوبی پیدا کند بحران اقتصادی می‏تواند موقعیتی برای رسیدن به موفقیت باشد زیرا در هنگام بحران رقابت کمتر می‏شود و تنها با کنترل و مدیریت دست بحران می‏توان به موفقیت بزرگ رسید. مدیران موفق هنگام بحران به دنبال نکته‏های مثبت هستند و از هر شکستی مایوس نمی‏شوند بلکه از هر شکستی به دنبال درس و تجربه با ارزش هستند زیرا اعتقاد دارند که بحران‏ها و سختی‏هایش ما را متوقف نمی‏کند بلکه به ما درس و آموزش می‏دهند. برای آغاز به افکار مثبت و انگیزه دهنده توجه کنید و همواره طرز فکر خود را تغییر دهید با کنترل بحران‏ها می‏توانید راحت‏تر در مسیر موفقیت گام بردارید.

4-4. اضطراب خود را کنترل کنید. هنگامی که با بحران مواجه می‏شوید سعی کنید مضطرب نشوید ممکن است هر فردی در هر شرایطی دچار بحران شود و حداقل یکبار آن را تجربه کرده است. استرس راه رسیدن به موفقیت را دشوارتر می‏کند و همچنین نترسیدن از شکست موفقیت شما را تضمین می‏کند.

پیشنهاد مهدی سنجه ونلی : جذب ترافیک به سایت

5-4. برنامه‏ریزی داشته باشید. برای این کار باید 4 مرحله به انجام رسد. ابتدا باید تاثیرات نامطلوب بحران را باید بررسی کنیم و برنامه‏ای برای جلوگیری از پیامدهای نامطلوب، تنظیم کنیم. تیمی تشکیل دهیم که کنترل مدیریت بحران در آن آموزش داده شود و سپس باید برنامه‏ها تست و آزمایش شوند و با تمرین آن را اجرا کرد. باید بتوانید بین کارها و توانایی‏های خود یک رابطه ایجاد کنید. با برنامه‏ریزی می‏توانید زمان بیشتری برای رسیدگی به کارهای ضروری داشته باشید.

7-4. ظاهری آراسته و مرتب داشته باشید به گونه‏ای که دیگران با دیدن ظاهر شما متوجه نشوند که در طی بحران هستید زیرا با ظاهر نامرتب، دیگران و حتی خود شما احساس می‏کنید که کنترل بحران کاری دشوار و طاقت فرسا است. سعی کنید تمام وسایل ازقبیل اتومبیل، کیف دستی و کارهایتان را همواره مرتب نگه دارید و با ظاهری آراسته به محل کار خود وارد شوید.

8-4. هزینه‏ها را تا حدی کم کنید طوری که اعضای گروه متوجه کاهش هزینه‏ها هزینه‏های زیاد نشوند و از کاهش هزینه‏هایی که در معرض هستند بپرهیزید.

9-4. در محیط کارتان کمی تغییرات ایجاد کنید. جا به جایی محیط کارتان و یا تغییر چیدمان روی میز باعث می‏شود محیط را جذاب‏تر جلوه دهد.

من میخواهم همین الان کسب و کار اینترنتی خودم رو شروع کنم.

10-4. براساس تحقیقات انجام شده مسئولیت‏های حساس در افراد نگرانی و اضطراب ایجاد می‏کند. کارهای بزرگ به افراد متخصص و با تجربه نیاز دارد البته بیشتر افراد در برابر مشکلات و سختی‏ها می‏توانند مقاومت کنند. هنگامی که برای اولین بار می‏خواهید مسئولیت و کاری را انجام دهید قطعا برای شما دشوار، حساس و سرنوشت ساز خواهد بود. کارهای بزرگ به افراد متخصص و باتجربه نیاز دارد. انتخاب این افراد توسط مقام بالاتر نشان دهنده‏ی دانش، مهارت و اعتماد به نفس آن‏ها خواهد بود و افراد زمانی به درک می‏رسند که در شرایط واقعی بین گزینه‏های مختلف بهترین گزینه را انتخاب و عملی می‏سازند. تصمیمات برتر و بهتر نشان دهنده‏ی دانش و مهارت بیشتری هستند.

11-4. نخستین گام برای رسیدن به موفقیت خودباوری و اطمینان است. بررسی طرح‏ها و آمادگی رای رویایی در هر رویداد و بحرانی از مهمترین کارها محسوب می‏شود. هنگامی که می‏خواهید کاری را آغاز کنید باید تمام جوانب را بررسی کنید. مشکلات و برنامه‏های آینده را بررسی و مشخص کنید و به یک الگو برسید. تجربه‏ها، ایده‏ال‏های خود، اعتقاد به کار، دانش و مهارت مهمترین راه برای رسیدن به موفقیت است.

12-4. همیشه افرادی که از دانش و مهارت بالایی برخوردارند برای کارهای سخت و دشوار انتخاب می‏شوند. ما باید استعدادها و توانایی‏های خود را بررسی و پیدا کنیم تا بتوانیم موفق شویم.

پیشنهاد مهدی سنجه ونلی : جذب ترافیک به سایت

نتیجه گیری

بحران فرآیندی است که در زمان پیش بینی ناپذیرو غیرمنتظره رخ می‏دهد و که نظم ذهنی افراد را به خطر می‏اندازد. بحران یک اتفاق ناگهانی است که جریان امور را متوقف می‏کند و افراد را دچار استرس اضطراب می‏کند بحران لحظه‏ای است که ما باید تصمیمات بزرگ و سریع بگیریم. امروزه بحران‏های مختلفی به عنوان مثال بحران اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و پزشکی و ... بحران‏هایی هستند در هر شرایطی اتفاق می‏افتد. ما هر روز شاهد بحران جدیدی هستیم که فاجه‏ای را به بار می‏آورند. مدیریت بحران فرآیندی است که بحران را کنترل کرده و اوضاع را به حالت قبلی باز می‏گرداند و در عین حال می‏تواند از بحران موفقیت‏های زیادی کسب کند. برای کنترل بحران باید بدبینی، ناامیدی و اضطراب را کنترل و مهار کنیم و با استفاده از موقعیت بحران به موفقیتی بزرگ برسیم. سوابق، تجربه‏های کاری، مهارت و دانش ابزاری است که ما را به موفقیت‏های بزرگ می‏رساند.

تشکر و قدردانی

از استاد گرامی مهندس سنجه ونلی برای یاری بنده در این مقاله تشکر و قدردانی را دارم.

منابع

1.     Brent, W. Ritchie; “Chaos, Crises and Disasters: a strategic Approach to crisis Management in th Tourism Industry”; Tourism Management Journal ; University of Canberra, Australia; 2003; P. 2.

2.     Hwang, Peter; Lichtenthal, J. David; “Anatomy of organizational Crises”; Institue for the Study of Business Markets(ISBM) Report 28 , the Pensylvania ; 1999; P. 13-15.

3.     John A. Parnell;l William Rick crandall; Michael L. Menefee; “Management Perceptions of Orgaizational Crises: A cross-cultural study of egyption managers”; Academy of strategic and organizational leadership journal; Volume 1; Number 1; 1997; P. 9-10..

4.     Mc Conkey, Dale; “Planning for Uncertainty”; Business Horizons Journal ; Vol 30; 1987. P. 40-45.

5.     Kreitner, Robert; “Management”; 7th ed.; Boston: Houghton Mifflin Co.; 1998; P. 618.

من میخواهم همین الان کسب و کار اینترنتی خودم رو شروع کنم.

 

مقاله های مشابه را می توانید از لینک های زیر استفاده کنید

مقاله اول:شناسایی و مدیریت بحران های ایده

مقاله دوم:راه حل های بحران در کسب و کار 

مقاله سوم:برخی از اقدامات در شروع کسب و کار 

 مقاله چهارم:مدیریت بحران شخصی

بنر مدیریت بحران

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 0

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط