ما به شما اعتماد داریم : شما نیز کافیست یک بار از محصولات ما استفاده نمایید مطمئنیم تفاوت را احساس می کنید. از این قسمت در دوره کسب و کار شرکت کنید.

شبکه های اجتماعی

aparat

چگونه یک استارت آپ موفق در شهرهای کوچک داشته باشیم

 • 23 دی 1396
 • 4635
 • 0

چگونه یک استارت آپ موفق در شهرهای کوچک داشته باشیم

 

مقالات صوتی دیگر را بصورت کاملا رایگان از این قسمت گوش کنید (فقط کافیست عضو مجموعه ما شوید)

چکیده

با پیشرفت رو افزون علم و توسعه حوزه کاری، استارت آپ‏ها جایگاه بهتری نسبت به قبل در حیطه کسب و کارهای کوچک و بزرگ پیدا کرده‏اند. استارتاپ نوعی کارآفرینی مدرن و فعالیتی می باشد که بر پایه فناوری است. اما این نکته را هم در نظر داشته باشید که هر کسب و کاری که بر طبق فناوری اطلاعات و ارتباطات باشد حتما استارت آپ نیست. با این توصیفات کلیه استارت آپ‏ها به نحوی از موبایل،‌ وب، اینترنت و تکنولوژی استفاده می‏کنند. بسیاری از استارت ‌آپ‌هایی که در ایران شروع به کار کرده‌اند و در بعضی مواقع موفق هم بوده‌اند، نمونه‌های بومی ‌شده استارت‌ آپ‌های موفق خارجی هستند. با گذشت زمان، شرایط جامعه و پیشرفت آن و لزوم الگو گرفتن از کشور‌های پیشرفته، مشاهده این چنین مواردی طبیعی است و حتی یکی از راه‌های رسیدن به گسترش می‏باشد. الگو گرفتن از کسب‌وکار‌هایی که آزمایش شده‏اند و موفق نیز شده‌اند، یک استراتژی کارا و اثربخش برای علاقه‌مندان و حتی دولت‌ها برای کارآفرینی است.

کلید واژگان: استارت‏ آپ های موفق در شهرهای کوچک، میزان موفقیت استارت آپ ها در شهرهای کوچک، اجرای استارت آپ در شهر کوچک

1.‏ مقدمه

تعداد استارت‌آپ‌هایی که در شهر تهران و کلان‌شهر‌های ایران خدمات و محصولات‌شان را ارائه می‌دهند، بسیار بیشتر از تعداد آنها در شهر‌ها و شهرستان‌های کوچک است. یکی از راه‌های راه‌اندازی استارت‌آپ‌ها در شهر‌ها و شهرستان‌های کوچک بومی کردن استارت‌آپ‌های موفق موجود در شهر‌های بزرگ کشور مثل تهران است.

پیشنهاد دیگر هم این است که در شهر‌ها و شهرستان‌های کوچک استارت‌آپ‌هایی متناسب با نیاز مصرف‌کنندگان همان مناطق راه‌اندازی شود. این موضوع که شهر‌ها و شهرستان‌های کوچک به سمت راه‌اندازی چه استارت‌آپ‌هایی بروند، موضوع بحث ما نیست و نیاز به بررسی تخصصی هر منطقه است و دو پیشنهاد بالا تنها اصول کلی برای تسریع در مراحل ایده‌پردازی راه‌اندازی یک کسب‌وکار هستند.

لوسی برید بنیان‎‌گذار شرکتی به نام Feetz است که به تولید کفش‌های پرینت‌شده سه‌بعدی می‌پردازد. این شرکت کار خود را در قلب فضای استارت‌آپی سیلیکون‌ولی شروع کرد و به زودی مشتریان زیادی با او تماس گرفتند و توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرد.

اما او می‌گوید : ما فورا متوجه شدیم که نمی‌توانیم در سیلیکون‌ولی وضعیت خوبی پیدا کنیم. چیزی که ما در تلاش بودیم برای ایجاد آن بودیم، مناسب با فضای آن‌جا نبود.

فاصله‌ گرفتن از مراکز استارت‌آپی مانند سیلیکون‌ولی به شرکت‌ها کمک می‌کند تا از جو خاص حاکم بر آن‌ها رها شوند و بر روی هدف اصلی تمرکز کنند. بنابراین با وجود صدها مشتری بالقوه مشتاق برای خرید، وی محیط دیگری را برای رویکرد تولید جدید انتخاب کرد. لوسی پس از تلاش و فکر بسیار تصمیم گرفت تا به شهر کوچک چاتاگونا نقل مکان کند.

2.   چهار مزیت راه‌اندازی استارت‌آپ در شهرهای کوچک

 1. مراکزی برای صنایع خاص: در حالی که برخی شهرها بعنوان مراکزی برای استارت‌آپ‌های تکنولوژی شناخته شده‌اند، دیگر شهرها برای صنایع مختلف مناسب هستند. کارآفرینانی که بتوانند موقعیت جغرافیایی ویژه مربوط به یک صنعت خاص را پیدا کنند، موفق‌تر خواهند بود. ایجاد یک استارت‌آپ به میزان زیادی تمرکز نیاز دارد. بودن در یک شهر کوچک به استارت‌آپ کمک می‌کند بتواند روی موضوع خاصی تمرکز کند و یک چیز منحصربه‌فرد ایجاد کند.

 2. هزینه‌های پایین‌تر: هزینه‌هایی که یک شرکت نسبت به سودش متحمل می‌شود، باید کمترین میزان خود را داشته باشد. در صورتی که این هزینه‌ها بیش از حد معمول باشند ضربه‌ی بزرگی را به آن شرکت وارد خواهند کرد. نقل مکان به یک شهر کوچک و معمولی، از لحاظ اقتصادی کمک شایانی به استارت‌آپ‌ها می‌کند.

 3. توسعه ارتباطات قوی‌تر: در شهرهای بزرگ مانند آتلانتا، برقراری ارتباط با همه بسیار سخت است، من حدود یک هفته در یک رویداد شبکه شرکت کردم تا بتوانم ارتباطات جدیدی را ایجاد کنم و با آخرین روندهای شرکت‌ها آشنا شوم، در پایان نیز نتوانستم ارتباط‌های چندان قوی را ایجاد کنم.

 4. اما در شهرهای کوچک مانند نشویل، چاتاگونا و یا چارلستون پیدا کردن افراد، ارتباط با آن‌ها و دسترسی به اطلاعات بسیار آسان است. روابط بین افراد این جوامع به حدی قوی است که با یک ایمیل می‌توانند همدیگر را پیدا کنند.

به گزارش جی پلاس، فرصت‌های کسب و کاری متعددی وجود دارند که برای شروع به هزینه‌ی کمی نیاز دارند یا حتی ممکن است به هیچ هزینه‌ای نیاز نداشته‌باشند! بله درست شنیدید! ولی درعوض باید زمان و تلاش زیادی خرج آن کنید. علاوه بر این، بسیاری از فرصت های کسب و کار کوچک بر مجموعه مهارت‌های شما استوار  هستند، از جمله مهارت‌های کامپیوتری.

3. سیزده ایده برای راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم در فضای مجازی

مشاور: در سایت‌های مربوط به یافتن مشاور (مانند Clarity) یک حساب کاربری باز کنید و برای کسانی که با شما تماس می‌گیرند تا با شما صحبت کنند نرخ تماس دقیقه‌ای خود را مشخص کنید.

 1. تولید محتوا: تولید محتوا یک فرآیند کم‌هزینه است، زیرا تنها چیزی که نیاز دارید یک کامپیوتر است و یک ارتباط اینترنتی سرعت بالا، و همچنین یک برنامه‌ی خاص گرافیکی که ممکن است هزینه‌ی راه‌اندازی داشته‌باشد.

 2. طراحی گرافیکی: این ایده برای راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم این است که اگر توانایی‌های گرافیکی دارید، باید بدانید که مشتریان بسیاری برای کسب و کارشان به‌دنبال لوگو، طراح‌های گرافیکی و کارهای هنری هستند.

 3. اختراع: پیشترها، مخترع بودن یک هدف دست‌نیافتنی بود، و گاها افراد برای توجیه روانی بودنشان از این اصطلاح استفاده می‌کردند.

 4. سازنده‌ی طلا و جواهر: این مورد را با علاقه‌ی روزافزون به زیور آلات دست‌ساز ترکیب کنید و خواهید دید که نسخه‌ی موفقیت در دستان شما است.

 5. فروش اجناس دست دوم: عموما در بازارهای محلی مانند جمعه‌بازارها و سمساری‌ها و هرجای دیگری، می‌توانید اجناس جالب و ارزشمندی پیدا کنید.

 6. موسیقی‌دان: این ایده به آن‌چه در ذهن شماست شباهتی ندارد. ما درباره‌ی این صحبت نمی کنیم که ستاره‌ی موسیقی بشوید،‌بلکه فقط قرار است چرخ زندگی‌تان را از این طریق بچرخانید.

 7. مدیریت شبکه‌های اجتماعی: ارتباط برقرار کردن با مشتریان کاری است که بسیاری از کسب و کارها وقت انجام آن را ندارند.

 8. آموزش/ مربی‌گری: این کسب و کار به هزینه‌ی بسیار کمی از نظر راه‌اندازی یک محیط یادگیری مجازی و/ یا محیط آموزشی نیاز دارد.

 9. مشاور فنی: بهترین راه برای کاهش هزینه‌های استارت‌آپ در این ایده این است که هم برنامه را در اختیار داشته‌باشید و هم برنامه‌های مرتبط با آن را، تا بتوانید دستورالعمل یا ویدیوی “چگونه می‌توانم” درست کنید.

 10. پیاده‌سازی فایل‌های صوتی: پیاده‌ساز کسی است که یک فایل صوتی را به نوشتار تبدیل می‌کند.

 11. مترجم: مانند تولیدکننده‌ی محتوا، خدمات ترجمه (حداقل در این بخش) مستلزم متنی است که می‌خواهند از یک زبان به یک زبان کاملا متفاوت برگردانده شود.

 12. ستاره‌ی یوتیوب: با استفاده از دوربین یک گوشی هوشمند و یک موضوع خوب، می‌توانید از طریق یوتیوب خودتان کسب و کاری راه‌بیندازید.

4. هفت ایده برای راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم، مناسب برای بازار ایران:

 1. طلا و جواهر سازی: این کسب و کار که یک صنعت توام با هنر است، هیچگاه از رونق نمی افتد و همواره در ایران درآمد خوبی را عاید صاحبانش کرده است.

 2. برنامه ریزی عروسی‌ها و جشن‌ها: هر چه زمان بیشتر می گذرد برگزاری مراسم عروسی پر هزینه تر و پر دردسرتر می شود. بنابراین بسیاری از زوج های در شرف ازدواج هستند که حاضرند کسی یا شرکتی را استخدام کنند تا برنامه ریزی و مدیریت برگزاری این مراسم را به عهده بگیرد.

 3. رستوران‌ها: معمولا در راه اندازی یک رستوران، تفکر غالب این است که به یک فضای بزرگ، با تزئینات و مبلمان عالی، و کلی سرمایه نیاز است.

 4. مدیریت و برگزاری رویدادها: در هر زمینه ایی که فکرش را بکنید، تعدادی آدم دور هم جمع می شوند و پول هایی که معمولا مال خودشان نیست را خرج کنفرانس ها و سمینارهای مختلف می‏کنند. آنان به افراد یا شرکت هایی نیاز دارند تا تدارکات و هماهنگی های لازم برای برگزاری چنین رویدادهایی را به عهده بگیرد.

 5. لوازم التحریر: درآمد خوب لوازم التحریری ها و فروشندگان و تامین کنندگان اقلام اداری، در طول سال هم بالا می ماند.

 6. نگه داری از کودکان: بسیاری از پدرومادرها هستند که برای اینکه فرزند دلبندشان در محیطی مناسب، سالم و شاد، اجتماعی و خلاق رشد کند، مدام به دنبال یک جای جدید، با ویژگی های بهتر می گردد.

 7. خدمات بازاریابی تلفنی برای کسب و کارها: یکی از راه حل هایی که می تواند به این شرکت ها یا افراد کمک نماید و برای شما ایجاد درآمد کند، بازاریابی محصولات آنان و دریافت درصد از فروش آن محصولات است.

5. نتیجه گیری

در آخر با تفاسیر گفته شده به این نتیجه می‏رسیم که در اوضاع کنونی اقتصادی کشور که حجم بالایی از نقدینگی در دست مردم است و التهاب بازار سکه و ارز خوابیده، و نرخ بیکاری بسیار بالاست، بسیاری از مردم به ویژه جوانان جویای کار که سرمایه های کمی دارند به دنبال راه اندازی کسب و کارهای مناسبی هستند.

راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم ویژگی ها و مزایای زیادی دارد. تعدادی از مشاغل و کسب و کارها هستند که به سرمایه آنچنانی نیاز ندارند و اگر به درستی مدیریت شوند، می توانند درآمدهای بالا و سودهای خوبی را عاید شما کند. البته هیچ کدام از این موارد که در ادامه گفته می شود، شما را یک شبه میلیونر نخواهد کرد اما به شما درآمد و سود مناسب را با کمترین سرمایه گذاری خواهد داد.

مقالات مشابه

مقاله اول :تاثیر رتبه بندی گوگل بر کسب و کار

مقاله دوم : تاثیر الگوریتم های گوگل بر کسب و کار های اینترنتی

مقاله سوم: چگونه یک استارتاپ موفق در شهرهای کوچک داشته باشیم

مقاله چهارم : سایت های ضروری برای کسب و کار های اینترنتی

مقاله پنجم : بحران کسب و کار خود را چگونه مدیریت کنیم

مقاله ششم : چگونه یک کسب و کار خانگی داشته باشیم

مقاله هفتم : مزیت کسب  کار های اینترنتی نسبت به کارهای سنتی

مقاله هشتم : عوامل شکست در کسب و کار اینترنتی

مقاله نهم : ایمیل مارکتینگ و تاثیر آن در کسب و کار

مقاله دهم : مدیریت زمان در بازاریابی و کسب و کار

مقاله یازدهم: فرصت کسب و کار در تلگرام

مقاله دوازدهم : فرصت های کسب و کار در اینستا گرام

مقاله سیزدهم : انتخاب ایده در کسب و کار و عملیاتی کردن آن

مقاله چهاردهم: تفاوت ایمیل مارکتینگ و اسپم مارکتینگ در کسب و کار

 

 

تشکر و قدردانی

 

در پایان این مقاله از استاد ارجمند مهندس مهدی سنجه ونلی که بنده را در نوشتن این مقاله یاری نمودند تشکر و قدردانی دارم.

بنر متحرک دوره ها

منابع

 1. خوش فکری :   www.khoshfekri.com
 2. زمانا    www.zamana.blog.ir
 3. روزنامه کسب و کار     www.kasbokarnews.ir
 4. اقتصاد آنلاین     www.eghtesadonline.com
 5. فناوری اطلاعات تابان شهر     www.tabeneshahr.com        

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط