ما به شما اعتماد داریم : شما نیز کافیست یک بار از محصولات ما استفاده نمایید مطمئنیم تفاوت را احساس می کنید. از این قسمت در دوره کسب و کار شرکت کنید.

شبکه های اجتماعی

aparat

تاثیر رتبه بندی گوگل بر کسب و کار

  • 14 بهمن 1396
  • 4575
  • 0

تاثیر رتبه بندی گوگل بر کسب و کار

 

چکیده

گوگل تاثیری زیادی بر روی موفقیت کسب و کار شما دارد٫ چه بخواهید و چه نخواهید. این فکر که شرکت دیگری بتواند موفقیت شما را کنترل کند چندان خوشایند نیست٫ مخصوصا برای کسب و کارهایی که قبل از فراگیر شدن اینترنت دوران بسیار خوبی را داشته‏اند.

اگر مطالعه را دوست ندارید این مقاله را به صورت صوتی گوش دهید

مقالات صوتی بیشتر را از این قسمت پوش کنید (فقط کافیست عضو گروه ما باشید)

به عنوان یک صاحب کسب و کار با وجود مسایل و مشغله‏های فراوان آیا وقتی باقی می‏ماند که به رتبه بندی گوگل اهمیت بدهیم؟

ولی حقیقت این است که وابستگی به گوگل می‏تواند ابزاری مهم برای کمک به شما در رقابت با دیگران و همچنین تضمین جایگاه شما در تجارت باشد.

به جای بازکردن دفترچه تلفن و یا نگاه کردن به بیلبوردهای خیابان‏ها٫ مشتریان از موتورهای جستجو برای یافتن آنچه می‏خواهند٫ محصولات و شرکتهای جدید٫ و تصمیم گیری در مورد خرید استفاده می‏کنند. کمتر پیش می‏آید که کسب و کاری بدون حضور در گوگل پیشرفت کند٫ هرچند داستانهای موفقیت کسب و کارهایی که از طریق کمپین‏های شبکه‏های اجتماعی پیشرفت کرده‏اند و یا یک موقعیت منحصر به فرد بدست آورده‏اند را همه شنیده‏ایم.

چه بخواهید یا نخواهید٫ رتبه گوگل کسب و کار شما می تواتند تاثیر بزرگی در موفقیت آن٫ و رسیدن به اهدافتان داشته باشد. تاثیر اینکه در ابتدای رتبه بندی گوگل در زمینه مرتبط با کسب و کارتان قرار بگیرید٫ می تواند تغییرات بزرگی در کسب و کار شما ایجاد کند – همانطور که پایین آمدن رتبه شما تاثیر منفی زیادی برای کسب وکارتان خواهد داشت.

کلیدواژگان: تاثیر گوگل بر کسب و کار اینترنتی، تاثیر رتبه بندی گوگل بر سایت، تاثیر رتبه بندی گوگل بر کسب و کار، تاثیر گوگل بر درآمد

 

1. در صدر رتبه بندی گوگل بودن چه معنایی برای یک کسب و کار دارد؟

معمولا صاحبان کسب و کارها صدها تماس تلفنی از ارایه دهندگان سرویس سئو دریافت می کنند که همه آنها میگویند می توانند سایت کسب و کار را در صدر نتایج گوگل قرار دهند. و دلیل خوبی وجود دارد که آنها این وعده را می دهند.

در سال 2013 تحقیقی نشان داد که رتبه های برتر نتایج جستجوی گوگل 33 درصد از کل ترافیک اینترنت را به خود اختصاص داده اند٫ و در عین حال 18 درصد از این ترافیک متعلق به نتایج رتبه دوم است.

شما فکر نمی کنید تضمین جایگاه شما در ابتدای رتبه بندی گوگل تاثیر مستقیمی بر کسب و کار شما بگذارد؟

فرض کنیم که 1000 نفر برای چیزی که شما می فروشید جستجو کنند. اگر که به ازای هر 50 بازدیدکننده شما 120000 تومان فروش در سایت خود داشته باشید٫ اگر در ابتدای نتایج جستجو قرار بگیرید می توانید 792000 تومان فروش بدست آورید. ولی اگر در رتبه دوم نتایج قرار بگیرید٫ فروش پیش بینی شده شما 432000 تومان خواهد بود.

این یعنی تقریبا با یک رتبه بالاتر در جستجوی گوگل می توان به فروش دو برابری دست یافت.

اگر بتوانید رتبه بندی گوگل را فتح کنید٫ مزیت بسیاری نسبت به دیگر وب سایتهای موجود در همان نتایج به دست خواهید آورد. و اگر در صفحه دو یا سه باشید؟ وب سایت شما تقریبا برای اکثر کاربران گوگل وجود خارجی ندارد. تنها 4.8 درصد از افراد به صفحه 2 نتایج نگاه می کنند.

اگر نخواهیم  که بپذیریم برای بازدید از سایت بایستی هزینه کنیم. آنگاه ساده ترین راه تاثیر نتایج جستجوی گوگل است. وقتی که فکر کنیم شرکت ما یک شرکت منحصر به فرد است و بهترین سرویسها را نسبت به رقبا ارایه می دهد و می تواند تنها با تکیه بر پیشنهاد مشتریان فعلی به دیگر مشتریان٫ درآمدزایی نماید آنگاه مطمئنا اهمیت کمتری به رتبه سایت در نتایج جستجوی گوگل خواهیم داد.

با این حال٫ اگر هیچکس نتواند کسب و کار آنلاین شما را کشف کند٫ شانس بسیار کمی وجود دارد که به غیر از پیشنهادات مشتریان فعلی از طریق دیگری بتوانید درآمد داشته باشید. مشتریان شما منابع محدودی هستند که ممکن است بتوانند مشتری دیگری را معرفی کنند و ممکن است نتوانند٫ برعکس جستجوی گوگل که می تواند بازدیدکنندگان جدیدی را که هیچ سابقه تعامل قبلی با کسب و کار شما نداشته اند را به سایت شما هدایت کند.

همچنین این نکته را به خاطر بسپارید: آخرین باری که کسب و کار شما باث شد که باید از پذیرفتن مشتری جدید امتناع کرد٫ کی بود؟ آیا به جای اینکه به کسب و کار خود اجازه دهید از مشتریان جدید چشم پوشی کند٫ آیا به کارمندان خود نمی گویید که به دنبال جذب مشتری بیشتر باشند؟

 برای یک ثانیه هم فکر نکنید که رقبای شما هم اگر فرصت جذب مشتری جدید داشته باشند٫ از آنها چشم می پوشند. هر صاحب کسب و کاری برای جذب مشتریان بیشتر از هر فرصت فروشی استفاده می کند تا آنجایی که کیفیت خدمات رسانی به مشتریان فعلیش را از دست ندهد.

تنها یک وب سایت در بالای نتایج جستجو قرار میگیرد و این به معنی این است که  وب سایت اکثر فرصتهای فروش و مشتریان بالقوه را به دست می آورد.

اگر کاری کنید که کسب و کار شما به جستجوگران اجازه یافتن شما را ندهد٫ شما پتانسیل پیشرفت خودتان را محدود کرده اید و این شانس  جذب مشتری را به دیگر رقبای خود که بیشتر به رتبه بندی گوگل اهمیت می دهند واگذار نموده اید.

2. 8 فاکتور اصلی رتبه‌ بندی سایت در گوگل برای سال 2017

چه عواملی یک وب‌سایت را در صدر جست‌وجوهای گوگل قرار می‌دهد؟ ما قصد داریم در این مقاله فاکتورهای رتبه بندی گوگل در سال 2017 را  معرفی کنیم.

 گوگل بیش از 200 مؤلفه  برای رتبه بندی وب‌سایت‌ها در نظر می‌گیرد. درحالی‌که این فهرست شگفت‌انگیز است، اما می‌تواند در وجود یک انسان معمولی با 24 ساعت زمان در طول روز، دلهره و وحشت ایجاد کند!

خوشبختانه سئو به اصلاح تمام جزئیات طراحی سایت مربوط نمی‌شود، بلکه سئو درباره شناخت درست اولویت‌هایتان است. ما در این مقاله قصد داریم بر اساس مطالعات وب‌سایت‌هایی چون SearchMetrics، Backlinko و SEO PowerSuite، هشت فاکتور اصلی در رتبه‌بندی گوگل در سال 2017 را  معرفی کنیم. تمرکز بر روی این 8 فاکتور اصلی دلیلی بر بی‌توجهی به سایر عوامل تاثیرگذار بر رتبه‌بندی سایت نخواهد شد.

به این دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم برای آنکه بتوانید وب‌سایت خود را بیش از پیش بهینه‌سازی کنید، این مقاله را مطالعه نمایید.

بک لینک‌ها

1: امتیار لینک (Link Score)

گوگل چگونه می‌تواند مفهوم انتزاعی و پیچیده‌ی بک لینک‌ها را به یک فاکتور مهم رتبه‌بندی قابل‌سنجش تبدیل کند؟ گوگل در چندین پتنت مختلف اشاره کرده است که این فرآیند را به کمک معیاری به نام امتیاز لینک یا Link Score انجام می‌دهد. این عدد از امتیاز کیفی هرکدام از لینک‌های ورودی مجزا و تعداد لینک‌های داده‌شده به وب‌سایت به دست می‌آید.

بنابراین، تعداد لینک امری مهم در این امتیازدهی به شمار می‌آید. بااین‌حال، به خاطر داشته باشید که شما نمی‌توانید در سال 2017 از لینک‌های اسپم و کم‌ارزش استفاده کنید. به‌علاوه، لینک‌های گرفته‌شده از چنین دامنه‌هایی نیز ارزش بالایی برای شما به همراه نخواهند داشت؛ برای مثال گوگل به هنگام ارزیابی تعداد لینک‌های شما، تنها یکی از آن‌ها را شمارش می‌کند. به همین دلیل، توجه اصلی شما ازنظر کمی، باید معطوف به تعداد دامنه‌هایی باشد که از آن‌ها لینک می‌گیرید (Linking Domains).

محاسبه‌ی کیفیت لینک‌ها، کمی پیچیده است. در حالی که ما می‌دانیم الگوریتم PageRank همچنان یکی از فاکتورهای رتبه بندی گوگل در سال 2017 محسوب می‌شود، وب‌سایت SEO PowerSuite که در حوزه‌ی سئو فعالیت دارد، به‌تازگی از الگوریتم InLink Rank رونمایی کرده است.

2: مرتبط بودن انکر تکست (البته نه خیلی زیاد)

انکر تکست یا متن لینک  یکی ازبخش دیگر از بک لینک است که از جمله فاکتورهای رتبه‌ بندی گوگل در سال 2017 محسوب می‌شود. انکر تکست‌ها مانند محتوای صفحات وب شما، اطلاعات زیادی در اختیار گوگل قرار می‌دهند. به این ترتیب که گوگل بر اساس انکر تکست‌های لینک‌ها می‌توانند از موضوع فعالیت سایت‌ها مطلع شوند.

به همین دلیل، انکر تکست‌ها از سینگال‌های مهم در مبحث سئو به شمار می آیند. البته بهتر است که آپدیت الگوریتم پنگوئن را به خاطر داشته باشید و متن لینک‌ها را متنوع و طبیعی در صفحات خود قرار دهید؛ که هدف  بکار گیری انکرتکست‌ها در صفحات وب است.

نحوه‌ی بهینه‌سازی

بررسی وضعیت سئوی رقبا، راهی مناسب برای درک نوع Link Scoreهای مدنظر شما و مدت‌زمان کافی برای تولید آن‌هاست. بنابراین، شما نیازمند ابزاری هستید تا امکان بررسی و مقایسه لینک‌ها با چند معیار را فراهم کند. ابزار SEO SpyGlass به همراه ماژول مقایسه‌ی دامنه می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

محتوا

یکی دیگر از فاکتورهای رتبه بندی گوگل در سال 2017 تولید محتوا است ،که پیشنهاد می‌کنیم به 3 عاملی که در ادامه معرفی می‌کنیم ، توجه کنید.

1: استفاده از کلمات کلیدی

عنوان یا  Title محتوای شما،  یکی از مهم‌ترین فاکتورها در رتبه‌بندی گوگل است. استفاده از کلمات کلیدی یا تغییرات در تگِ عنوان همچنان در سال 2017 مهم تلقی می‌شوند (برای مثال هرچه این کلمات بیشتر در ابتدای عنوان قرار بگیرند، بهتر است). تگ توضیحات یا Meta Description نیز مهم هستند، هرچند از نظر وزنی در رتبه پایین‌تری جای می‌گیرند. در پایان، نباید هرگز استفاده از کلمات کلیدی در بدنه‌ی اصلی محتوا را فراموش کرد. به یاد داشته باشید که تگ H1 در مقایسه با سایر تگ‌های هدینگ نیز از بالاترین اهمیت و وزن برخوردار است.

2: طول محتوا

گوگل در رابطه با کیفیت  به این موضوع اشاره می‌کند که اندازه و حجم محتوای یک صفحه‌ در کیفیت کلی آن صفحه و درنهایت رتبه‌بندی آن تأثیرگذار است. به طور مشخص، یک محتوا با طول ایده‌آل برای این منظور در نظر گرفته نشده است؛ همان‌طور که گوگل اشاره می‌کند: میزان محتوای لازم و رضایت‌بخش برای یک صفحه‌ی وب بستگی به موضوع و هدف آن صفحه دارد.

3: جامعیت و فراگیری

ابزار RankBrain (که در اکتبر 2015 معرفی شد) بخشی از الگوریتم گوگل موسوم به مرغ مگس‌خوار (Hummingbird) را تشکیل می‌دهد. این ابزار در تمامی جست‌وجوها مورداستفاده قرار می‌گیرد. یکی از کاربردهای RankBrain، تحلیل نتایج مرتبط با معیارهای رضایتمندی کاربران و شناسایی ویژگی‌های مشترک آن‌ها است. ویژگی‌هایی که به دستیابی به یک نتیجه‌ی خوب در جست‌وجو کمک می‌کنند.

 این ویژگی‌ها اغلب واژگان و عبارات مشخصی در صفحات وب هستند. مثلا اگر شما به دنبال یافتن چیزی در تهران باشید، منطقی است که این نتایج جامع، تنها به میدان آزادی، پارک ملت، برج میلاد و سایر موارد موجود در این شهر اشاره کنند.

نحوه‌ی بهینه‌سازی

ابزار بررسی وب‌سایت با نام Website Auditor به شما امکان چک کردن صفحات با استفاده از فاکتورهای متعددی نظیر استفاده از کلمات کلیدی و طول محتوا را می‌دهد. این ابزار همچنین با استفاده از الگوریتم TF-IDF، صفحات شما را از منظر جامعیت تحلیل کرده و توصیه‌هایی برای بهبود آن‌ها در مقایسه با بهترین رقبای شما را ارائه می‌دهد.

سئو از منظر فنی

زیربنای فنی وب‌سایت شما ارتباط تنگاتنگی با مبحث سئو دارد. در این بخش نیز به دو مورد از فاکتورهای رتبه بندی گوگل در سال 2017 اشاره خواهیم کرد.

1: سرعت صفحات وب

گوگل معمولا انتظار دارد تا صفحات وب در طول دو ثانیه یا کمتر بارگذاری شود. و رسماً اعلام کرده‌اند که سرعت یک سیگنال مهم در رتبه‌بندی محسوب می‌شود. همچنین، سرعت بالا تأثیر زیادی در UX دارد؛ صفحات کندتر، بانس ریت بالاتری دارند و رتبه‌ی پایین‌تری در تبدیل کاربر به مشتری (Conversion) هستند.

2: ریسپانسیو بودن سایت

اگر صفحات وب برای تلفن‌های هوشمند بهینه نشده باشند، هیچوقت در رتبه‌بندی جست‌وجوی موبایل قرار نخواهد گرفت. از آنجایی که بیش از نیمی از جست‌وجوهای گوگل از طریق تلفن‌های همراه انجام می‌شوند، سال 2017 برای شما بی‌ثمر خواهد بود. با توجه به تمایل گوگل برای ایندکس صفحات وب با استراتژی جدید mobile-first indexing، تمرکز در این حوزه همچنان ادامه‌دار خواهد بود. با این روند، بسیاری از صاحبان کسب‌وکار علاوه بر داشتن صفحات وب مخصوص کامپیوترهای دسکتاپ، به داشتن صفحات وب مخصوص تلفن‌های همراه نیز راغب خواهند شد.

نحوه‌ی بهینه‌سازی

برای اطمینان از قبولی وب‌سایت خود در آزمایش موبایلی گوگل و تست سرعت، به سراغ تب Content Analysis و سپس Page Audit در نرم‌افزار Website Auditor رفته و گزینه‌ی Technical factors را انتخاب کنید. حالا بخش‌های Page Usability و Page Speed را بررسی کرده و بر روی هرکدام از گزینه‌های مرتبط با وضعیت ارور و خطا کلیک کنید تا از جزئیات و نحوه‌ی برطرف کردن خطا مطلع شوید.

تجربه‌ی کاربری

تا کنون صحبت بر سر استفاده از فاکتورهای رفتاری در رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها برای چندین سال ادامه داشته است. با این حال، گوگل سیاست خود را دنبال کرده و معتقد است: کاربرها اگر آن‌ها یک نتیجه‌ی جست‌وجوی مشخص را انتخاب کنند، این احتمال وجود دارد که آن سرچ مناسب باشد یا حداقل مناسب‌تر از روش‌های جایگزین مطرح‌شده باشد.

گوگل برای رتبه بندی یک سایت از حدود 200 فاکتور متفاوت استفاده می کند.

ظاهرا انقدر مهم نیست که این عدد  دقیق است یا خیر. بزرگی این عدد است که تهدید آمیز است. به خصوص برای کسی که تازه شروع به بهنیه سازی سایت کرده است.

اما نکته این است که همه این عوامل به یک اندازه مهم نیستند. بعضی از آنها ضروری هستند اما بعضی دیگر ممکن است تفاوت زیادی در زمینه کاری شما ایجاد نکند. شما حتی بر روی خیلی از این فاکتور نفوذ مستقیم ندارید.

اگه به تازگی سایتی را راه اندازی کرده اید و دارید سعی می کنید متوجه شوید تمرکز خود را ابتدا بر روی کدام یک از جنبه های سئو بگذارید، ما به شما کمک می کنیم. فهرستی از مهم ترین عوامل رتبه بندی گوگل یک تازه کار باید بداند.

فاکتور های On-Page:

شیوه ای که صفحه خود را بهینه سازی می کنید تاثیر زیادی بر رتبه بندی آن دارد. دراینجا به فاکتور های بهینه سازی صفحه که باعث می شوند بیشتر در صفحات جستجو دیده شوید اشاره می کنیم:

1:     استفاده از کلمات کلیدی در تگ عنوان. که یکی از قوی ترین علامت های relevancy برای موتور جستجو است. خود تگ است برای این است که توصیف دقیقی از محتوای صفحات ارائه دهد. موتورهای جستجو از آن استفاده می کنند تا عنوان اصلی یک نتیجه جستجو را نشان دهند. استفاده از یک کلمه کلیدی در آن به موتور جستجو نشان می دهد که به آن صفحه برای چه چیزی باید رتبه دهد.

2:   بهتر این  است که کلمه کلیدی در آغاز تگ عنوان قرار بگیرد. صفحاتی که به این شیوه بهینه سازی شده باشند، نسبت به صفحاتی که کلمه کیلدی در پایان تگ عنوان قرار داشته باشد، رتبه بهتری می گیرند.

3:   استفاده از کلمه کلیدی در تگ توضیحات. امروزه پیرامون اهمیت تگ توضیح اغلب در محافل مربوط به سئو زیاد بحث می شود. با این وجود هنوز هم یک علامت relevancy محسوب می شود. و برای به دست آوردن کلیک های بیشتر از سوی کاربران در صفحات نتایج جستجو نیز بسیار مهم است.

4:        استفاده از کلمه کلیدی در تگ H1. تگ H1 هنوز هم یکی دیگر از عوامل relevance است، و محتوای صفحات را توصیف می کند. بد نیست به جای بحث پی درپی در مورد اهمیت آن در یک تگ H1 منحصر به فرد در یک صفحه از کلمات کلیدی استفاده کنید.

5:  استفاده از کلمات کلیدی در کپی صفحات. تا چندی پیش، پر کردن صفحات با کلمات کلیدی یک راه مطمئن و نتیجه بخش برای افزایش رتبه بندی برای یک کلمه کلیدی خاص بود. در حال حاظر استفاده از کلمه کلیدی در کپی صفحات هنوز هم یک علامت relevancy در مورد محتوای صفحات ارسال می کند. با این حال نحوه استفاده از آن هم کاملا تغییر کرده است.

6:   این روزها جستجوگران با یک سری اطلاعات عمومی راضی نمی شوند بلکه می خواهند تمام جزئیات موضوع را بفهمند. بنابراین گوگل هم ابتدا به محتواهای معتبر و آموزنده رتبه می دهد. و کاملا مشخص است که هر چه مطالبتان طولانی تر باشد شانس بیشتری خواهید داشت، بنابراین از نوشتن مطالب طولانی اما بسیار مفید خجالت نکشید.

7:   محتوای تکراری. همه فاکتورها نمی توانند به شیوه ای مثبت بر رتبه بندی شما اثر بگذارند. داشتن محتوای مشابه در صفحات مختلف سایتتان در واقع می تواند به رتبه بندی شما صدمه نیز بزند. از محتوا تکراری اجتناب کنید و برای هر صفحه رونوشت های اصلی بنویسید.

8:  تگ Canonical. با این حال گاهی اوقات داشتن دو URL با محتوای مشابه اجتناب ناپذیر است. تنها راهکاری که  می تواند از تکراری بودن جلوگیری کرد این است که از یک تگ canonical در سایت خود استفاده کنید. این تگ یک کار مهم می کند، اینکه به گوگل اطلاع می دهد که یک URL معادل URL دیگر است، یعنی می گوید علی رغم اینکه دو صفحه یک محتوا مشابه دارند، اما در واقع یکی هستند.

9:   بهینه سازی تصویر. تنها متن نیست که می تواند بهینه سازی شود، سایر رسانه های یک صفحه را هم می توانیم بهینه سازی کنیم. برای مثال تصاویر نیز می توانند از طریق alt text، عنوان ها و توضیحاتشان، به موتورهای جستجو علامت relevancy ارسال کنند.

10:    الگوریتم گوگل محتواهایی که به تازگی به روز شده اند را ترجیح می دهد. این به آن معنا نیست که شما باید همیشه صفحات خود را ویرایش کنید. به عقیده من در مورد صفحات تجاری، مثلا صفحاتی که یک محصول را توصیف می کنند، گوگل به این واقعیت واقف است که این صفحات به اندازۀ وبلاگ هایی که وقایع اخیر را پوشش می دهند، به زمان حساس نیست. با این حال عاقلانه است که از یک سری استراتژی بهره ببرید تا انواع خاصی از محتوای خود را هر 12 ماه یک بار به روز رسانی کنید.

11:  لینک های خروجی(Outbound links). لینک دادن به صفحات معتبر به موتور جستجو  به معنی علامت اعتماد است. به این فکر کنید که تنها دلیلی که شما یک کاربر را به سایت دیگر هدایت می کنید این است که می خواهید آنها اطلاعات بیشتری در مورد موضوع کسب کنند. این موضوع برای گوگل یک فاکتور جلب اعتماد  است. با این حال لینک های خروجی بیش از حد تا حد زیادی می تواند رتبه صفحه شما را کاهش دهد، و به امکان دیده شدن آن در صفحات جستجو نیز صدمه بزند. لینک های خروجی می توانند رتبه بندی شما را تحت تاثیر قرار دهند

12:  لینک های داخلی.با استفاده از لینک های صفحات سایتتان در صفحات دیگر سایتتان می تواند قدرت آنها را بین خودشان منتقل کند.

13:  استفاده از کلمات کلیدی در URL. ظاهرا استفاده از کلمه کلیدی در آدرس (URL قسمتی است که پس از بخش ” .com/” URL می آید) که یک علامت relevancy دیگر به گوگل ارسال می کند.

فاکتور های Site:

یک سری فاکتور های Site هستند که می توانند به دیده شدن سایت شما درصفحات جستجوی کمک کنند:

1:  نقشه سایت کمک می کند تا موتور جستجو به تمام صفحات سایت شما ایندکس بدهد. این ساده ترین و موثر ترین راه برای این است که به گوگل بگویید صفحات وب سایت شما شامل چه چیزهایی است.

2:  اعتبار  دامنه. مسائل مربوط به اعتماد. بدیهی است سایت هایی که گوگل به آنها اعتماد دارد باید رتبه بالاتری بگیرند. اما چطور می شود جلب اعتماد کرد؟ برایان از Backlinko، از عوامل جلب اعتماد، یک لیست کامل درست کرده است. نیازی به گفتن نیست، عوامل جلب اعتماد دامنه شما قطعا جواب خود را پس خواهد داد

3:  موقعیت مکانی سرور. برخی سئوکاران بر این باورند که موقعیت مکانی سرور به افزایش رتبه بندی در آن کشور یا منطقه معین کمک می کند.

4: سایت هایی که برای موبایل بهینه شده اند. فقط در طی یک سال پیش، 46 درصد از جستجوگران به طور انحصاری از موبایل هایشان به منظور جستجو استفاده کرده اند. به این صورت این عدد در 12 ماه گذشته به صورت نمایی افزایش یافته است. بنابراین جای تعجب نیست که داشتن سایتی که برای موبایل بهینه سازی شده باشد، بر روی رتبه بندی تاثیر بسزایی بگذارد.

5:  ابزار Google Webmasters. در نهایت به، تأیید شدن سایت شما در ابزار گوگل وب مستر به ایندکس گرفتن سایتتان کمک می کند. حتی اگر اینطور هم نباشد، این ابزار اطلاعات مفیدی فراهم می کند که می توانید برای بهینه سازی  سایت خود از آنها استفاده کنید.

فاکتور های Off Page:

گوگل موقع رتبه بندی صفحات شما، عوامل خارج از سایتتان را در نظر می گیرد. که برخی از مواردی که کلیدی تر هستند عبارتند از:

1:  تعداد دامنه های که به شما لینک می دهند یکی از مهم ترین فاکتورهای رتبه بندی هاست.

2:  تعداد صفحاتی که لینک می دهند. امکان این را دارد داز یک دامنه خاص، بیشتر از یک لینک به سایت شما داده شده باشد، تعداد آنها نیز یک فاکتور رتبه بندی است. با این حال، بهتر این است که از چند دامنه جداگانه لینک های بیشتری بگیرید، نه فقط از یک دامنه.

3:  PageRank صفحاتی که لینک می دهند. که مشابه هم نیستند. لینک صفحاتی که PageRank بالاتری دارند،نسبت به صفحاتی که PageRank پایین تری دارند، فاکتور مهم تری است. بنابراین، باید تلاش کنید از صفحاتی که PageRank بالاتری دارند لینک بگیرید.

4: مرتبط بودن لینک. برخی سئوکاران بر این باورند که لینک صفحاتی که به موضوع صفحات شما مرتبط هستند، relevancy احتمال بیشتری برای موتورهای جستجو به دنبال خواهند داشت.

5:  اعتبار دامنه ای که لینک می دهد. اعتبار دامنه هم مانند PageRank یکی از  فاکتورهای رتبه بندی است. به همین دلیل، ارزش لینک صفحه ای با PageRank پایین که مربوط به یک سایت با PageRank بالاست، بیشتر از لینک صفحه ای است که مربوط به یک سایت با PageRank پایین است.

6:   برخی از سئوکاران همچنین بر این باورند که قدرت لینک های صفحه اصلی یک دامنه بیشتر از لینک های سایر صفحاتش است.

7:  تعداد لینک های dofollow در مقایسه با لینک های nofollow. گوگل رسما اعلام کرده است که لینک های nofollow) را به حساب نمی آورد. بنابراین تعداد لینک dofollow نیز باید رتبه بندی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

8:  تنوع انواع لینک. انواع لینکهایی که برای سایت خود می سازید نیز اهمیت دارند. چندین لینک از یک نوع، ممکن است نشان دهنده اسپم باشد و تاثیر منفی بر رتبه بندی شما بگذارد.

9:  لینک های متنی. ظاهرا بهتر است لینک هایی که درون محتوای یک صفحه  آورده می شوند، بیشتر از لینک هایی باشند که مثلا در نوار کناری آورده می شوند.

10: لینک لنگر(anchor). قبلا متن لنگرِ یک لینک یکی از فاکتورهای رتبه بندی قوی بود. اما اکنون نشان دهنده وب اسپم است، که میتواند بر روی رتبه بندی شما تأثیر منفی داشته باشد.

عوامل دامنه (Domain factors)

در نهایت، دامنه نیز می تواند بر روی رتبه بندی تاثیر بگذارد. بعضی از نشانه های  دامنه به آن مهمی که قبلا بودند نیستند، با این حال چند چیز وجود دارد که بهتر است به آنها توجه شود:

1: طول ثبت دامنه. از نظر گوگل دامنه هایی که  از یک سال بیشتر ثبت شده اند قابل اعتماد ترند.

2: سابقه دامنه. شما ممکن است اولین کسی نباشید که آن دامنه را ثبت کرده است. و اگر دامنه شما در گذشته جریمه شده باشد، سابقه آن ممکن است بر رتبه بندی فعلی آن اثر بگذارد.

3: TLD مربوط به کشور. اگر هدف شما یک بازار محلی خاص است، ظاهرا داشتن یک دامنه با TLD خاص آن کشور (مثلا .pl، .co، .uk یا .ie) برای رسیدن به  آن موقیعت کمک خواهد کرد.

3. نتیجه گیری

سئو یک مبحث پیچیده، چندبعدی و حتی یک علم همواره در حال تکامل است. ازاین‌رو تمرکز و پرداختن به تمامی جزئیات سئو در یک وب‌سایت امکان‌پذیر نیست؛ اما اگر توجه و اولویت شما به تمامی این فاکتورهای رتبه بندی گوگل در سال 2017 و همچنین پیگیری پیوسته‌ی فعالیت رقبا معطوف شود، شانس شما برای پیشی گرفتن از آن‌ها در جست‌وجوهای موتورهای جست‌وجوگر گوگل افزایش خواهد یافت.

ما در این مقاله سعی کردیم که فاکتورهای مهم رتبه بندی گوگل در سال 2017 را به همراه چند ابزار مناسب در اختیار شما قرار دهیم. ابزار Seo PowerSuite شامل چهار ابزار Seo SpyGlass، Website Auditor، BuzzBundle و Rank Tracker است. البته این ابزار رایگان نیست و برای استفاده از آن‌ها باید این نرم افزار را خریداری کنید. با این وجود، نسخه رایگان این ابزار نیز می‌تواند اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهد، اگر با سئو و بهینه سازی سایت آشنایی دارید، بدون نیاز به این ابزارها می‌توانید نکات گفته شده در این مقاله را به خوبی رعایت کنید.

تشکر و سپاس

در اینجا از استاد ارجمند مهندس مهدی سنجه ونلی که بنده را در تکمیل کردن این مقاله کمک کردند کمال تشکر و سپاس را دارم.

بنر متحرک جذب ترافیک

مقاله های مشابه را می توانید از لینک های زیر استفاده کنید.

روش سئو کردن ویدیو

الگوریتم رتبه بندی کبوتر گوگل

تاثیر رتبه بندی گوگل بر کسب و کار

تاثیر الگوریتم های گوگل بر کسب و کار

بهبود سئو با ویدئو مارکتینگ

معرفی و بررسی الگوریتم پنگوئن

نقش الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل در رتبه بندی سایت

رتبه بندی الگوریتم کبوتر گوگل برای سایت ها

سئو سازی فایل های ویدئویی و تصاویر

الگوریتم کبوتر گوگل چگونه کار می کند

تاثیر سئوسازی در بازاریابی محتوا

تاثیر سئو بر ترافیک سایت

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 0

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط