ما به شما اعتماد داریم : شما نیز کافیست یک بار از محصولات ما استفاده نمایید مطمئنیم تفاوت را احساس می کنید. از این قسمت در دوره کسب و کار شرکت کنید.

شبکه های اجتماعی

aparat

کسب درآمد از فیسبوک و گوگل پلاس و مقایسه آنها

  • 28 تير 1396
  • 4687
  • 0

درآمد از فیسبوک و گوگل پلاس و مقایسه آنها

الهه سلیمی ، کارشناسی نرم افزار دانشگاه شمس گنبدکاووس

چیکده

شاید برای شما شبکه‏های اجتماعی چیز جدیدی نباشد. انسان‏ها از قرن‌ها قبل که گرد آتش می‌نشستند و برای هم داستان تعریف می‏کردند، به نوعی شبکه اجتماعی داشتند. مؤسس فیسبوک مارک زاکربرگ شاید هیچوقت فکر نمی‏کرد، که پروژه کوچکی که در سال 2004 در خوابگاه دانشجویی خود طراحی کرده بود فقط طی چند سال رقیب‏های خود را یکی یکی کنار بگذارید و به بزرگ‌ترین و بهترین شبکه اجتماعی جهان تبدیل شود و بیش از یک میلیارد کاربر فعال به خود جذب کند. گوگل پلاس که شبکه اجتماعی معتبر شرکت گوگل است که از سال 2011 آغاز به کار کرد. این قابلیت گوگل در شروع اصلا موفق نبود. با اینکه زمان زیادی طول کشید تا کاربران علاقه‏مند به خود را پیدا کند اما حال کاربران زیادی از دیگر نقطه‏های دنیا دارد. اگر چه گوگل پلاس نباید رقیب خود (فیس بوک) را دست کم بگیرد. اما با قابلیت‏های جذاب و جالبی که گوگل برای کاربران خود آماده کرده است. و این اتفاق خیلی هم دور نیست.

کلیدواژه: شبکه اجتماعی، گوگل پلاس، فیسبوک، کسب و کار

1. مقدمه

دلیلی که سبب شده است این روزها، شبکه‏های اجتماعی بیشتر از همیشه مورد توجه افراد قرار بگیرند، به وجود آمدن ابزارهای دیجیتال و کمک آنها به گسترش شبکه‏های اجتماعی بوده است.

بنابراین تعریفها، برای شبکه‏های اجتماعی باید نخست سه اصل را از یکدیگر تفکیک کنیم:

شبکه‏های اجتماعی به عنوان شبکه‏ای از ارتباطات انسانی است.

سرویس‌های درست کردن و گسترش شبکه‏های اجتماعیست.

سرویس‌های دیجیتال درست کردن و گسترش شبکه‏های اجتماعی.

2. مفاهیم پایه

2-1. شبکه اجتماعی چیست؟

شبکه‏های اجتماعی شبکه‏ای از ارتباطات انسانها و کاربران اینترنتی در جهت ایجاد و گسترش فرهنگ سرویس‏های دیجیتالی استفاده می‏شود.

2-2. چند تا از شبکه‏های اجتماعی مشهور

فیسبوک

لینکدین

گوگل پلاس

اینستاگرام

واتساپ

2-3. فیسبوک چیست؟

شما در شبکه اجتماعی فیس‌بوک دارای یک صفحه personal می‏باشید. می‌توانید گروه ایجاد کنید و یا عضو گروه‌های دیگر شوید. می‌توانید بدون هیچ محدودیتی برای خود گالری تصاویر ایجاد کنید. می‌توانید دوستانتان را انتخاب کنید و به لیست دوستانتان بیفزایید. 

نکته قابل توجه این شبکه اجتماعی محبوب این است که توانست در فصل چهارم سال 2013 درآمدی برابر 59/ 2 میلیارد دلار کسب کند و جالب‌تر این است که بر اساس تحقیق‏های انجام شده در شرکت انگلیسی Happier فیس‌بوک در هرثانیه 230 دلار در آمد بدست می‏آورد. اما این شبکه اجتماعی چگونه درآمدزایی می‌کند؟ در جواب کلی به این سوال باید بگوییم که بازاریابی در شبکه اجتماعی فیس‌بوک و به طور کلیتر در نسل دوم وب، کاملا نسبت به پیش دگرگون شده و تکنیک‏های درآمدزایی خاصی در این نوع وب‌سایت‌ها قابل انجام است.

پیشنهاد مهدی سنجه ونلی :  مقالعه نقش الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل در رتبه بندی سایت را مطالعه کنید.

2-4. گوگل پلاس چیست؟

گوگل پلاس که شبکه اجتماعی معتبر شرکت گوگل است که از سال 2011 آغاز به کار کرد. این قابلیت گوگل در شروع اصلا موفق نبود. با اینکه زمان زیادی طول کشید تا کاربران علاقه‏مند به خود را پیدا کند اما حال کاربران زیادی از دیگر نقطه‏های دنیا دارد. بر طبق گزارش مجله فوربس، گوگل پلاس ماهانه 300 میلیون کاربر فعال در سطح خودش دارد که در بین این کاربران کسب و کارهای زیادی در حال توصعه هستند.

پروژه‏ای که گوگل آن را گوگل پلاس نامیده است در آینده‏ای نزدیک هویت اصلی گوگل را در بر خود خواهد گرفت و علت نام گذاری آن به این اسم همین دلیل است.

3. راه های درآمد از فیسبوک و گوگل پلاس و مقایسه آنها

3-1. کسب درآمد فیسبوک

بازاریابان فیس‌بوک از چند روش برای کسب درآمد استفاده می‏نمایند که آسان‏ترین آنها تبلیغات می‏باشد. اما تبلیغات در شبکه اجتماعی فیس‌بوک با دیگر سایت‌ها خیلی فرق دارد. فیس‌بوک با توجه به جنسیت، محل زندگی، علاقه‌مندی‌ها و از این نوع اطلاعات که خود کاربر با وارد کردن آن در پروفایل شخص خود در اختیار آن می‌گذارد بر اساس آن تبلیغاتی که برای کاربر می‌تواند جذاب و فریبنده به نظر برسد در پایین صفحه به نمایش در می‌آورد و با کلیک بر روی آن، الگوریتم هوشمند فیس‌بوک شروع به کار می‌کند و با به یاد داشتن کلیک‌های کاربر موضوع‏هایی که او دوست دارد را دسته بندی و جداسازی می‏کند و به نسب آن تبلیغات بعدی را به کاربر نشان می‌دهد. برای مثال فرض کنید شما روی تبلیغی با موضوع فروشگاه لباس کلیک می‌کنید، اگر سن شما طوری باشد که در بازه جوانی باشید معمولا دسته‌بندی تبلیغات به طور هوشمند فروشگاه‌هایی را نمایش می‏دهد که دارای لباس‌های جوان دوست تر و جدیدتر هستند و حتی ممکن است که در شهر شما هم نمایندگی داشته باشد و شما با هر کلیک روی آگهی‌ها، به طور غیرمستقیم برای فیسبوک درآمد میفرستید.

3-2. کسب درآمد گوگل پلاس

آیا تا به الان به این فکر کرده‌اید که کسب و کار خود را از راه گوگل پلاس هم توسعه دهید؟

اگر به این فکر هستید که تا کسب و کار خود در گوگل هم مفید ارائه دهید به این نکته‏ها توجه داشته باشید:

بی شک موردی که توجه کاربران اینترنتی به شما جلب می‌کند ظاهر صفحه شما در این شبکه اجتماعی خواهد بود. ظاهر صفحه را مرتب و مطلوب کاربر هدف خود ایجاد کنید. در بخش درباره ما، آن‌چه را که میدانید کاربر هدف خود لازم است از کسب و کار شما بداند را همراه اطلاعات کامل تماس و دسترسی وارد کنید.

من میخواهم همین الان کسب و کار اینترنتی خودم رو شروع کنم.

محتوای درست، جذاب و مناسب برای صفحه شما دومین مرحله جهت داشتن کاربران و علاقه‌مند زیاد است. اگر می‏خواهید که کاربران را تشویق به تعامل کنید پستی قرار دهید که شیوه نگارش و فرم ارائه آن، درخور گوگل‌پلاس باشد: سعی کنید عنوان پست را بیش‌تر از 40 حرف ننویسید و در اول و آخر آن از علامت * (ستاره) استفاده نمایید تا بیشتر به چشم کاربران بیایند.

و بعد در ابتدا خلاصه‌ای از مطلب را بنویسید تا کاربر به طور کلی متوجه بشود که قرار است درباره چه موضوعی مطالعه کند. مطلبی که در گوگل‌پلاس قرار می‏دهید بهتر است حدود سه خط (حدود 159 حرف) باشد. در اصل آنقدری باشد که کاربر را مشتاق نماید بر روی گزینه ادامه مطلب کلیک نماید تا بقیه مطلب را مطالعه کند.

شبکه اجتماعی گوگول پلاس مانند قابلیت لایک فیسبوک کار می‏کند. بی شک ابزار گوگل پلاس را در خیلی از سایت‏ها و وبلاگ‏ها دیده باشید که به صورت 1+ است، و برای این که در گوگل به یک مطلب امتیاز بدهید باید یک حساب کاربری جی میل در آن ثبت کنید.

یک روش دیگر برای کسب درآمد از گوگل پلاس، کسب درآمد از راه لایک صفحه‏ها و مطلب‏های دیگران می‏باشد، و سایت‏های بسیاری اینکار را انجام می‏دهند.

نحوه کار اینگونه سایتها اینطور است که شما به عنوان کاربر با هر لایک و دنبال کردن (Follow) کمی امتیاز کسب می‏نمایید که می‏توانید آن را برداشت و یا تبدیل به دنبال کننده برای صفحه‏های خود در گوگل پلاس بکنید. و یا حتی می‏توانید از امتیازات به دست آمده خود برای بالا بردن بازدید سایت و وبلاگ  خود استفاده نمایید.

3-2-1. پنج دلیل برتری گوگل پلاس در مقابل فیس بوک

3-2-1-1. ویژگی ارتباط به سایر سرویس‏های گوگل:

سرویس‌های زیاد گوگل بیشتر فضای اینترنت را فرا گرفته‏اند. از سرویس جی میل و جستجوی وب گرفته تا گوگل ریدر و نرم‌افزارهای پیشرفته‏تر. گوگل پلاس نیز به صورت مستقیم با این سرویس‌های در ارتباط است. به عنوان مثال اگر با کاربری گوگل در جی میل خود باشید می‌توانید به صورت مستفیم وارد گوگل پلاس شوید و با سرعت مطلب دلخواه خود را به اشتراک گذارید.

پیشنهاد مهدی سنجه ونلی :  مقالعه نقش الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل در رتبه بندی سایت را مطالعه کنید.

3-2-1-2. گوگل پلاس به تاریخچه کاربران دسترسی دارد:

یکی دیگر از قابلیت‏های کاربردی گوگل پلاس با دیگر سرویس‌های گوگل این است که خیلی از اطلاعات کارهای قبل شما در این سرویس‌ها می‌تواند به انتخاب دوستان و تولید محتوا در گوگل پلاس کمک نماید.

به عنوان مثال کابرانی که به حساب کاربری شما وصل هستند،اولین افرادی هستند که در صورتی که دوست داشتند به حلقه دوستان گوگل پلاس شما اضافه می‏گردند. اگر به چندی از دوستان خود بیشتر از بقیه ایمیل ارسال می‏کنید، گوگل پلاس به شما توصیه می‌کند محتوای دلخواه خود را با آن‌ها منتشر کنید.

3-2-1-3. پیدا کردن مطالب جالب و خواندنی با پلاس آسان‌تر است:

شکی نیست که هیچ شرکتی به اندازه گوگل در اینترنت حرفه‏ای نیست! این ویژگی، رتبه نخست بودن جستجوی گوگل و عالی بودن آن را در زمینه جستجوی اینترنتی تایید می‏کند. ویژگی به نام Sparks در گوگل پلاس به شما این قابلیت را می‏دهد که تا از هر وب‌سایتی جدیدترین‏ها را ببینید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

3-2-1-4. حریم خصوصی به آسانی کنترل می‏شود:

مفهوم Circles یا حلقه در گوگل پلاس به کاربران ویژگی انتخاب زودتر دسته‏بندی‌های دوستان را می‌دهد. با این ویژگی می‏توانید به تعداد مورد نظر خود حلقه انتخاب نمایید و با درگ کردن اشخاص را به داخل حلقه‌ دسته‏بندی‌های دلخواه خود را درست کنید. بعد از آن کنترل اینکه کدام یک از حلقه‌ها می‌توانند پست‌های شما را ببینند خیلی راحت‏تر می‏شود. و به جز این، دکمه +1 که بیشتر سایت‌های اینترنت وجود دارد هم امکان انتخاب حلقه‌های دلخواه را دارد.

3-2-1-5. سازگاری با سیستم عامل اندروید:

شکی نیست که سیستم عامل اندروید پرمصرف‌ترین سیستم عامل موبایل جهان می‏باشد. مثل خیلی از سرویس‌های دیگر گوگل، گوگل پلاس هم ویژگی همگام‏سازی با این سیستم عامل را دارد.

4. نتیجه گیری

شرکت فناوری اطلاعات وب آرت چند علت برتری گوگل پلاس نسبت به فیسبوک را در موارد زیر بررسی و خلاصه کرده است:

4-1. همگام‏سازی با انواع سرویس‏های گوگل:

یکی از ارزشمندترین علتی که می‏تواند گوگل پلاس را از فیسبوک متمایز کند، یکپارچگی آن با سرویس‏های متنوع دیگر شرکت گوگل است.

همه سرویس‏های گوگل از جستو جو در متن‏ها و ویدئوها تا پیکاسا با شبکه اجتماعی گوگل پلاس در ارتباط هستند.

4-2. عملکرد بهتر در مدیریت دوستان:

گوگل پلاس دارای ویژگی خیلی عالی به نام Circles است که افراد با آن می‏توانند به آسانی دوستان خود را در حلقه‏های مختلف دسته‏بندی نمایند تا محتوای مورد نظر را تنها بین کاربران یک حلقه به اشتراک بگذارد.

و حتی فرد می‏تواند با دوستان خود در یک حلقه چت کند یا مکالمه ویدئویی برقرار کند. البته در فیسبوک هم می‏توان دوستان را در گروه‏های متفاوت دسته‏بندی کرد اما یادتان باشد که گروه‏ها اصلا به خوبی حلقه‏ها عمل نمی‏کنند.

4-3. پیدا کردن راحت اطلاعات در مسیر انتشار:

Sparks، یکی از قابلیت‏های گوگل پلاس است که آن را از فیسبوک جدا می‏کند.

Spark به پایگاه داده اصلی و خالص گوگل دسترسی کامل دارد و از تجهیزات موتور جستوجو برای پیدا کردن اطلاعات استفاده می‏نماید و محتوا را بر طبق گزینه‏‏های مورد علاقه فرد به او پیشنهاد می‏کند تا به آسانی بین دوستانش به اشتراک قرار دهد. فیسبوک هیچوقت به این ویژگی نخواهد رسید چون فیسبوک موتور جستوجوگر ندارد.

4-4. می توانید اطلاعات خود را پس بگیرید:

فیس بوک به علت روش نمایش اطلاعات شخصی کاربران سلیقه خوبی ندارد.

در شبکه اجتماعی فیسبوک بخشی از اطلاعات کاربر همیشه برای همه قابل رویت می‏باشد و به سختی می‏توان حساب کاربری فیسبوک را برای همیشه پاک کرد. اما گوگل پلاس این ویژگی را دارد و کاربر می‏تواند تمام اطلاعات (چه و چه کاربری) خود را دریافت کرده و پروفایل خود را به همراه تمام اطلاعات آن به راحتی پاک کند. این ویژگی توسط ابزاری به نام Data Liberation ترتیب داده خواهد شد.

پیشنهاد مهدی سنجه ونلی :  مقالعه نقش الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل در رتبه بندی سایت را مطالعه کنید.

4-5. امکان چت ویدئویی چند نفره:

گوگل پلاس برای پیروزی در مقابله با فیسبوک ویژگی‏های زیادی در زمینه چت و مکالمه ارائه می‏کند.

گوگل پلاس علاوه بر ویژگی چت نوشتاری، چت ویدئویی را هم به کاربران عرضه می‏کند. با نرم‏افزار Hangout در آن می‏توان با دوستان یک حلقه گفتوگوی ویدئویی گروهی داشت.

4-6. اشتراک گذاری امن محتوا:

کسانی که خیلی روی بحث حریم شخصی تایید دارند و این ویژگی را همیشه از شبکه‏های اجتماعی درخواست دارند تا به افراد اجازه دهند برای یک یک اطلاعات قرار داده شده سطح دسترسی تعیین نمایند. در حال حاضر در شبکه اجتماعی فیسبوک می‏توانید برای انواع متفاوت اطلاعات دسترسی تعیین نمایید ولی نمی‏توانید برای هر اطلاعاتی که قرار دادید سطح دسترسی مختلفی داشته باشید. اما در گوگل پلاس این ویژگی به فرد داده می‏شود که بتواند در زمان به اشتراک گذاری محتوا، حلقه‏های دوستان خود را انتخاب کند. در تعریف کلی، می‏تواند یک عکس را تنها برای دوستان یک حلقه به اشتراک بگذارد.

4-7. گوگل شرکت مطمئن‏تری برای اطلاعات شخصی شماست:

یکی از مهمترین موردها در شبکه اجتماعی حفظ اطلاعات شخصی کاربران است. فیسبوک یک شرکت جوان است که چندی پیش شروع به رشد کرده و طی چند سال قبل کارهای اشتباه زیادی را انجام داده است. اما گوگل برعکس فیسبوک یک شرکت کاملا جا افتاده و شکل یافته‏ای است که همیشه به حفظ حریم شخصی و محافظت از اطلاعات شخصی کاربران مشهور است.

من میخواهم همین الان کسب و کار اینترنتی خودم رو شروع کنم.

 

مقاله های مشابه را می توانید از لینک های زیر استفاده کنید

مقاله اول:آموزش کسب درآمد از اینستاگرام

مقاله دوم:نکاتی در خصوص تبلیغات در اینستا گرام

مقاله سوم:چگونه یک استارت آپ موفق در شهرهای کوچک داشته باشیم

مقاله چهارم:برخی از اقدامات در شرع کسب و کار 

مقاله پنجم:سایتهای ضروری برای کسب و کار اینترنتی 

مقاله ششم:چگونگی کسب و کار خانگی

مقاله هفتم:مقایسه موتور های جستجو گر و یاهو

مقاله هشتم:شبکه های اجتماعی برتر جهان 

مقاله نهم:ایده یابی در کسب و کار اینترنتی 

مقاله دهم:مزیت کسب و کار اینترنتی نسبت به کارهای سنتی 

مقاله یازدهم:عوامل شکست در کسب و کار اینترنتی 

مقاله دوازدهم:فرصت های کسب و کار در اینستاگرام

مقاله سیزدهم:فرصت های کسب و کار در اینستا گرام

مقاله چهاردهم:انتخاب ایده در کسب و کار اینترنتی و عملیاتی کردن آن

بنر متحرک اینستاگرام

تشکر و قدردانی

از استاد محترم تشکر و قدردانی دارم که بنده را یاری نمودند.

منابع

1. بیتوته

2. ایده باران

3. بلاگ ایونت سنتر

4. روزنامه فرصت امروز

5. دانشنامه تی تیل

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 0

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط